Mrázek vyhrál duel českých brankářů, Pastrňák dal opět dva góly

7:37
Velký večer českých gólmanů zažila hokejová NHL. V Buffalu, kde při slavnostním ceremoniálu před utkáním s Detroitem vyvěsili ke stropu haly číslo 39 Dominika Haška, se proti sobě postavili domácí Michal Neuvirth a v brance soupeře Petr Mrázek. Oba předvedli solidní výkon a úspěšnější byl Mrázek, který díky 25 zákrokům vychytal výhru Detroitu 3:1. Dalším dvougólovým představením se blýskl osmnáctiletý David Pastrňák z Bostonu, který pomohl Bruins k výhře 4:3 nad Tampou.

Brankář Detroitu Red Wings Petr Mrázek foto: ČTK

Neuvirth, jenž nosí na masce Haškovu podobiznu, zlikvidoval 27 z 30 střel. Poprvé ho překonal v polovině první třetiny po úniku dva na jednoho ve vlastním oslabení Darren Helm, na 2:0 pro hosty zvýšil ve 28. minutě v přesilové hře Gustav Nyquist.

Ve 34. minutě sice Sabres snížili, hned vzápětí ale Tomáš Tatar vrátil Detroitu dvoubrankový náskok a ten hosté udrželi až do konce. Ve třetí třetině, jakoby na Haškovu počest, už ani jeden z českých brankářů neinkasoval.

„Je krásné potkat legendu, která tolik udělala pro naši zemi,“ prohlásil dvaadvacetiletý Mrázek, který před utkáním vyjel na led, aby si s Haškem podal ruku. Po zápase si zase schoval puk s číslem 39, s nímž se hrálo.

„Rád si takhle uchovávám vzpomínky. Mám třeba puky ze všech zápasů mistrovství světa juniorů nebo z finále Calder Cupu. Je hezké mít puky na památku,“ prozradil Mrázek.

Naopak v kabině Sabres budou chtít na samotný zápas rychle zapomenout. Buffalo prohrálo poosmé v řadě v základní hrací době, což je nový klubový rekord.

„Tvrdě makáme, ale nehrajeme chytře. A chybami porážíme sami sebe,“ litoval útočník Tyler Ennis, jehož tým inkasoval při vlastní přesilovce už posedmé v sezoně. „Přesilové hry by měly sloužit k tomu, abyste získali výhodu. Nás ale naopak sráží,“ poznamenal trenér Ted Nolan.

Sestřih z utkání Buffalo - Detroit

Nováček David Pastrňák dvěma zásahy zdvojnásobil svou gólovou bilanci v NHL. Proti Tampě zopakoval střelecké představení ze sobotního utkání, kdy premiérovými dvěma zásahy v NHL zařídil vítězství 3:1 nad Philadelphií.

I tentokrát byl vyhlášen první hvězdou večera a připsal si vítězný gól. Bruins nejprve dvakrát prohrávali, ve 36. minutě však Pastrňák vyrovnal na 2:2, 54 sekund před druhou sirénou dostal domácí poprvé do vedení Milan Lucic a hned na začátku třetí třetiny zvýšil Pastrňák na 4:2.

Hosté, na jejichž první dva góly přihrál další český mladík Ondřej Palát, pak stihli už jen snížit. Dvě asistence si připsal také Pastrňákův spoluhráč z útočné formace David Krejčí.

Pastrňák, jenž vystřelil celkem sedmkrát na branku, je nejmladším hráčem, který letos do NHL naskočil. V zakončení si ale počínal jako mazák.

Při prvním gólu se protáhl podél levého mantinelu, tělem si odstavil obránce, natlačil se před branku, počkal, až se gólman Bishop položí a pak zavěsil. Při druhém gólu ukázal postřeh, když se u tyčky dostal k odraženému puku, rychle obkroužil branku a zasunul kotouč do sítě z druhé strany.

„Je vždycky skvělé mít v týmu hráče, který disponuje neuvěřitelnou rychlostí a rukama,“ prohlásil trenér Claude Julien. „Je to mladý hráč, který má očividně co nabídnout. Kdo ví, nejspíš přijdou zápasy, kdy ho tolik neuvidíme, bude působit unaveně. Ale dnes bylo úžasné sledovat, co dokáže a jakým může být přínosem pro naší hru,“ dodal Julien.

Sestřih z utkání Boston - Tampa Bay

V deseti úterních zápasech se střelecky prosadili ještě další tři čeští hokejisté. Aleš Hemský a Milan Michálek jednou skórovali ve vzájemném souboji mezi Dallasem a Ottawou, který nakonec vyhráli Stars 5:4.

Domácí prohrávali po první třetině 1:3, ve druhém dějství ale skóre otočili čtyřmi góly a Michálek ve třetí třetině už jen snížil. „Měl jsem pocit, že se během první přestávky v naší šatně něco stalo. Řekli jsme si, že musíme hrát ve druhé třetině lépe a že je potřeba víc střílet. Semkli jsme se a na ledě už to vypadalo mnohem líp,“ uvedl střelec dvou branek John Klingberg.

Sestřih z utkání Dallas - Ottawa

Po 11 zápasech ukončil čekání na gól Tomáš Hertl, jenž se osmou trefou v sezoně podílel na vítězství San Jose na ledě Arizony 3:2. Prosadil se ve druhé minutě druhé třetiny, 63 sekund poté, co Joe Pavelski vyrovnal na 1:1, dostal Sharks poprvé do vedení. „Kojoti“ pak srovnali zásluhou Shanea Doana, ale ve 46. minutě rozhodl o výhře „Žraloků“ svým prvním gólem v jejich dresu obránce Brenden Dillon.

Skvělý zápas sehrál Mathieu Perreault z Winnipegu, jenž čtyřmi góly přispěl k debaklu Floridy 8:2. U dvou branek mu asistoval Michael Frolík, dvakrát skóroval obránce Dustin Byfuglien.

Výsledky NHL

Boston - Tampa Bay 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Branky: 36. a 42. Pastrňák (na druhou Krejčí), 17. Marchand, 40. Lucic (Krejčí) - 10. a 31. Stamkos (na obě Palát), 55. Callahan. Střely na branku: 34:19. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Pastrňák (Boston), 2. Stamkos (Tampa Bay), 3. Krejčí (Boston).

Buffalo - Detroit 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Branky: 34. Weber - 10. Helm, 28. Nyquist, 36. Tatar. Michal Neuvirth odchytal za Buffalo celý zápas, z 30 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90 procent, za Detroit odchytal celý zápas Petr Mrázek, z 26 střel inkasoval jednou a úspěšnost zásahů měl 96,2 procenta. Střely na branku: 26:30. Diváci: 19.070. Hvězdy utkání: 1. Nyquist, 2. Quincey (oba Detroit), 3. Weber (Buffalo).

NY Rangers - NY Islanders 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)

Branky: 29. Lee, 37. Kulemin, 40. Nielsen. Střely na branku: 27:44. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. Halák, 2. Nielsen, 3. Lee (všichni Islanders).

Pittsburgh - Minnesota 7:2 (2:0, 1:1, 4:1)

Branky: 13. a 57. Perron, 7. Goc, 27. Kunitz, 46. Sutter, 50. Martin, 51. Letang - 26. Brodin, 54. Fontaine. Střely na branku: 37:32. Diváci: 18.642. Hvězdy utkání: 1. Perron, 2. Kunitz, 3. Sill (všichni Pittsburgh).

Arizona - San Jose 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Branky: 15. Boedker, 32. Doan - 21. Pavelski, 22. Hertl, 46. Dillon. Střely na branku: 29:25. Diváci: 10.631. Hvězdy utkání: 1. Pavelski (San Jose), 2. Boedker (Arizona), 3. Burns (San Jose).

St. Louis - Edmonton 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

Branky: 14. Tarasenko, 17. Backes, 26. Schwartz, 57. Steen - 49. a 59. Pouliot. Střely na branku: 29:15. Diváci: 18.279. Hvězdy utkání: 1. Jackman, 2. Backes, 3. Lehtera (všichni St. Louis).

Nashville - Vancouver 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Branky: 7. a 58. Wilson, 5. Smith, 54. Forsberg, 56. Fisher - 23. Edler. Střely na branku: 30:31. Diváci: 15.726. Hvězdy utkání: 1. Wilson, 2. Smith, 3. Fisher (všichni Nashville).

Winnipeg - Florida 8:2 (2:0, 4:1, 2:1)

Branky: 8., 12., 36. a 37. Perreault (na první a poslední Frolík), 24. a 27. Byfuglien, 45. Harrison, 54. E. Kane - 26. Bolland (Fleischmann), 46. Boyes. Střely na branku: 35:27. Diváci: 15.016. Hvězdy utkání: 1. Perreault, 2. Byfuglien, 3. Frollík (všichni Winnipeg).

Dallas - Ottawa 5:4 (1:3, 4:0, 0:1)

Branky: 29. a 40. Klingberg (na druhou Hemský), 17. Hemský, 23. Daley, 38. E. Cole - 5. Hoffman, 11. MacArthur, 18. Cowen, 47. M. Michálek. Střely na branku: 29:41. Diváci: 16.213. Hvězdy utkání: 1. Lindback, 2. Klingberg, 3. Hemský (všichni Dallas).

Carolina - Colorado 3:2sn (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)

Branky: 15. J. Staal, 27. Dwyer, rozhodující sam. nájezd Rask - 41. Duchene, 51. Mitchell. Střely na branku: 46:30. Diváci: 12.965. Hvězdy utkání: 1. J. Staal, 2. Chudobin (oba Carolina), 3. Pickard (Colorado).