Mladík Márquez je novými šampionem MotoGP, Kornfeil neudržel desítku

12:22aktualizováno  16:22
VALENCIE (Španělsko) - Španěl Marc Márquez se stal ve 20 letech nejmladším mistrem světa v královské silniční třídě MotoGP. V posledním závodě sezony ve Valencii dojel tovární pilot Hondy třetí a uhájil vedení v seriálu o čtyři body před obhájcem titulu a vítězem závodu Jorgem Lorenzem rovněž ze Španělska. Šampionem Moto3 se stal díky dnešnímu vítězství další Španěl Maverick Viňales, český jezdec Jakub Kornfeil skončil šestnáctý a vypadl z elitní desítky celkového pořadí na 11. místo.

Španělský motocyklový závodník Marc Márquez foto: ČTK

Márquez získal třetí titul ve čtyřech letech. Po triumfu ve stopětadvacítkách z roku 2010 a loňském v Moto2 ovládl elitní třídu hned v nováčkovské sezoně, což naposledy dokázal v roce 1978 Američan Kenny Roberts. Do Valencie přijel Márquez s náskokem 13 bodů a k titulu mu stačilo skončit čtvrtý, tomu také podřídil taktiku. Po vítězství v kvalifikaci se držel za Lorenzem, v čele závodu se ocitl na chvíli jen poté, co se Lorenzo dostal do kontaktu v jednom ze strhujících soubojů s Márquezovým týmovým kolegou a krajanem Danim Pedrosou.

O vítězství se Márquez ani pak nepřetahoval a jízdou na jistotu si dojel za oběma krajany pro 16. umístění na stupních vítězů v sezoně. Na pódiu nebyl jen po pádu v Itálii a diskvalifikaci v Austrálii. "Byl to pro mě nejdelší závod sezony. Byl jsem hodně nervózní, i když jsem říkal, že ne. Jorge dobře začal a já moc nevěděl, co dělat," uvedl rozesmátý Márquez v televizním rozhovoru. "Přišlo to (titul) dřív, než jsem čekal. Možná příliš brzy, ale chci všem poděkovat," dodal.  Pro Lukáše Peška skončil závod brzy po startu pádem, český jezdec v sezoně nezískal ani bod. Karel Abraham po zranění chyběl v šesti ze sedmi posledních závodů a s pěti body obsadil 24. místo.  ¨

Závěrečný závod nepřinesl body ani dvacetiletému Kornfeilovi, v Moto3 na ně po startu z dvacáté pozice nedosáhl o jedinou příčku. Jedenáctým místem i tak dosáhl nejlepšího výsledku za své pětileté účinkování v MS. "Sázel jsem na první kolo, které se mi povedlo, jenže víc pak nešlo jet. Neměli jsme potřebnou rychlost a soupeři mi ujeli. Nemá cenu si nic nalhávat," řekl serveru idnes.cz Kornfeil. "Jak jsme se v závěru trápili, tak se sezona zdála být nekonečná. Nebavil jsem se a všechno mi přišlo zdlouhavé. Teď se musím na příští rok připravit ještě lépe," popsal své rozpoložení, v jakém završil závodní rok.

Španělští jezdci letos třídě Moto3 dominovali

Souboj tří španělských adeptů na titul, které před posledním 17. závodem dělilo pouze pět bodů, zvládl nejlépe osmnáctiletý Viňales. Jako první odpadl lídr šampionátu Luis Salom. V polovině závodu měl pád a dojel až čtrnáctý. Viňales s Alexem Rinsem pak bojovali o titul až do posledních metrů, i v závěrečných dvou zatáčkách se vzájemně předjeli. Viňales se na poslední chvíli vrátil do čela a dojel si pro třetí vítězství v sezoně. Bodoval ve všech Grand Prix a v žádné nebyl horší než pátý. Rinse nakonec těsně předjel ještě Němec Jonas Folger, takže Viňales vyhrál šampionát o 12 bodů.

Jakub Kornfeil

Španělští jezdci letos třídě Moto3 dominovali a vyhráli všechny závody. V již dříve rozhodnuté třídě Moto2 vybojoval třetí vítězství v sezoně další domácí jezdec Nicolás Terol. Pomohla mu k tomu chyba mistra světa Pola Espargara, který v osmém kole na vedoucí pozici upadl. Nic to nezměnilo na takřka absolutní nadvládě Španělů v sezoně. V konečném pořadí ve všech třech kubaturách narušil jejich hegemonii na medailových pozicích jen Brit Scott Redding, druhý v Moto2. Z celkových 52 jízd v sezoně Španělé nevyhráli jen pět, vedle tří Reddingových vítězství si po jednom připsali ještě Ital Valentino Rossi (MotoGP) a Fin Mika Kallio (Moto2).

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů

Moto3: 1. M. Viňales (Šp./KTM) 40:12,463, 2. Folger (Něm./Kalex KTM) -0,186, 3. Rins -0,187, 4. A. Márquez (Šp./KTM) -13,666, 5. Vázquez (Šp./Mahindra) -13,708, 6. Masbou (Fr./FTR Honda) -28,587, ...16. Kornfeil (Kalex KTM) -38,056. Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. M. Viňales 323 b., 2. Rins 311, 3. Salom (Šp./KTM) 302, 4. A. Márquez 213, 5. Folger 183, 6. Oliveira (Portug./Mahindra) 150, ...11. Kornfeil 68.

Moto2: 1. Terol 43:24,972, 2. Torres (oba Šp./Suter) -4,047, 3. Zarco (Fr./Suter) -5,993, 4. Corsi (It./Speed up) -5,994, 5. Rabat (Šp./Kalex) -8,316, 6. De Angelis (San Mar./Speed up) -10,596. Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. P. Espargaró (Šp./Kalex) 265, 2. Redding (Brit./Kalex) 225, 3. Rabat 215, 4. Kallio (Fin./Kalex) 187, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 157, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 155.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 46:10,302, 2. Pedrosa -3,934, 3. M. Márquez (oba Šp./Honda) -7,357, 4. Rossi (It./Yamaha) -10,579, 5. Bautista (Šp./Honda) -14,965, 6. Bradl (Něm./Honda) -24,399, ...Pešek (Ioda Suter) nedokončil. Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 334, 2. Lorenzo 330, 3. Pedrosa 300, 4. Rossi 237, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) 188, 6. Bautista 171, ...24. Abraham (ART) 5.