Motocyklistům na Dakaru vládne znovu Coma

Rallye Dakar

21:11
NASCA (Peru) - Španěl Marc Coma se znovu ujal na Rallye Dakar vedení v kategorii motocyklů. Na stroji KTM obhájce prvenství vybojoval páté letošní etapové vítězství a dva dny před koncem závodu předstihl o minutu a 35 sekund dosud vedoucího Cyrila Desprése z Francie.

Španěl Marc Coma se znovu ujal na Rallye Dakar vedení v kategorii motocyklů. foto: Reuters

Ten dnes dojel až čtvrtý, Coma jej na 245 km dlouhé rychlostní zkoušce porazil bezmála o čtyři minuty. V kategorii automobilů i sedmý nejlepší čas naopak stačil Stéphanu Peterhanselovi z Francie ve voze Mini k udržení vedení.

Rekordman v počtu vítězství na Dakaru musel vyhrabávat uvíznutý stroj z písku a ztratil zhruba čtvrthodinu. Nyní má přesně dvacetiminutový náskok před Španělem Nanim Romou, kterého v peruánských dunách potkalo totéž a z manka ubral jen necelé tři minuty. Etapové vítězství vybojoval podruhé letos Američan Robby Gordon v hummeru.

První místo v soutěži kamionů si pátým etapovým prvenstvím upevnil Nizozemec Gerard de Rooy v iveku. Nejlepší z českých posádek byl tým pilota Jaroslava Valtra v liazu, který se potřetí za sebou vešel do desítky a své maximum posunul na šesté místo. Martin Kolomý s tatrou dojel jedenáctý a v průběžném pořadí udržel pozici české jedničky s nadějí na posun na šesté místo, protože čtvrteční vítěz a dosud čtvrtý Andrej Karginov zapadl s kamazem v dunách.

Výsledky Rallye Dakar

12. etapa
Arequipa - Nasca (504 km/měřený úsek 245 km)
657 km/měřený úsek 245 km
Automobily:
1. Gordon, Campbell (USA/Hummer) 2:14:32, 2. Novickij, Schulz (Rus., Něm./Mini) -15:18, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -22:06. Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 35:19:04, 2. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) -20:00, 3. De Villiers, Von Zitzewitz -1:06:40.

Kamiony: 1. De Rooy 2:59:00, 2. Stacey (oba Niz./Iveco) -32, 3. Biasion (It./Iveco) -32, ...6. VALTR (Liaz) -15:33, 11. VRÁTNÝ 39:56, 12. KOLOMÝ (oba Tatra) -59:00. Průběžné pořadí: 1. De Rooy 40:50:55, 2. Stacey -56:30, 3. Ardavičus (Kaz./Kamaz) -1:39:43, ...6. KOLOMÝ -6:30:08, 12. VALTR -12:48:56, 13. VRÁTNÝ -16:03:21.

504 km/měřený úsek 245 km
Motocykly:
1. Coma (Šp./KTM) 2:24:38, 2. Barreda (Šp./Husqvarna) -2:43, 3. Viladoms (Šp./KTM) -3:10. ...81. VESELÝ (Yamaha) -1:58:00. Průběžné pořadí: 1. Coma 39:38:16, 2. Després (Fr./KTM) -1:35, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) -1:13:49. ...69. VESELÝ -17:36:25.

Čtyřkolky: 1. M. Patronelli 2:57:29, 2. A. Patronelli -42, 3. Maffei (všichni Arg./Yamaha) -13:54. Průběžné pořadí: 1. A. Patronelli 48:21:51, 2. M. Patronelli -1:19:18, 3. Maffei -2:23:55.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.