Morgenstern vyhrál podruhé v kariéře SP skokanů

15:48aktualizováno  17:55
VIKERSUND - Světový pohár skokanů na lyžích vyhrál tři závody před koncem Thomas Morgenstern. Rakouský reprezentant si druhý trumf v seriálu v kariéře zajistil pátým místem v nedělních letech v norském Vikersundu. Zvítězil stejně jako v sobotu jeho krajan Gregor Schlierenzauer, nejlepší z českých reprezentantů byl Jakub Janda na 17.místě.

Thomas Morgenstern. foto: Reuters

"Je to sen, prožívám skvělé pocity," citovala Morgensterna agentura SID. Rakouský skokan si mohl prvenství v seriálu, kterým navázal na triumf z roku 2008, zajistit už v sobotním závodu. Vítěz Turné čtyř můstků se postaral o jubilejní desátý triumf rakouských skokanů v SP.

Zatímco v sobotu se Schlierenzauer o první místo podělil s Johanem Remenem Evensenem, v neděli norského skokana porazil. Domácí závodník, který v páteční kvalifikaci dvakrát vylepšil světový rekord, sice po prvním kole vedl, v druhé části ale na rakouského soupeře nestačil. Schlierenzauer předvedl výkon 237,5 m, Evensenův skok byl o 11,5 m kratší.

Jandovi patřila po prvním kole 14. příčka; pokud by ji udržel, zaznamenal by nejlepší umístění v sezoně. Český reprezentant si ale v druhé části o tři příčky v konečném pořadí pohoršil.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

"Ve druhém kole měl ale vyšší lyže za hranou, což tenhle můstek neodpouští. Je založený na aerodynamice, a pokud dáte takovou brzdu, nemůžete letět dál," uvedl v tiskové zprávě trenér David Jiroutek. "Slavit nebudu, ale pro hlavu jsou takové výsledky dobré. Každý bod se počítá," přidal Janda.

V druhém kole se představil ještě Lukáš Hlava, který obsadil 26. pozici.

Borkovi Sedlákovi unikla účast mezi nejlepší třicítkou o jedinou příčku, což se českým skokanům stalo již poosmé v sezoně. Jan Matura byl 34. a Roman Koudelka obsadil předposlední 38. místo.

"Koudelku odnesl závan větru, protože těsně před ním jury nesmyslně snížila nájezd. Už nemáš žádnou rychlost a právě malinký závan větru stačí," uvedl Jiroutek.