Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Další medaile! Moravec byl ve vytrvalostním závodu třetí

18:32aktualizováno  21:34
KONTIOLAHTI/PRAHA - Čeští biatlonisté ukázali, že vytrvalostní závody jim sedí. Po středečním stříbru Gabriely Soukalové získal ve čtvrtek Ondřej Moravec bronz. Skvěle běžel a jen jednou chyboval na střelnici. Lepší než on byli jen Emil Hegle Svendsen a vítězný Martin Fourcade.

Ondřej Moravec foto: Reuters

„Můžu být spokojený. Nebylo to dokonalé, jednu ránu jsem tam nechal, ale běžecky to bylo hodně slušné,“ říkal Moravec v rozhovoru pro Českou televizi. „Musím poděkovat servisu, měl jsem hodně dobré lyže.“

Trojnásobný olympijský medailista Moravec získal i třetí medaili ze světových šampionátů. Před dvěma roky mu na MS v Novém Městě na Moravě individuální medaile unikala, dvakrát byl čtvrtý. Letos už se dočkal - a rovnou v královské disciplíně, vytrvalostním klání na 20 kilometrů.

„Kdybych měl dneska zase brambory, asi bych si to šel hodit,“ vtipkoval Moravec. „Poslední tři šampionáty včetně tohohle jsem nezvládal. Dvakrát jsem si odstřelil zlato, na olympiádě mi to nevyšlo prakticky vůbec. Proto má pro mě bronz velký význam.“

Ondřej Moravec

Radost z něj měl i šéftrenér Ondřej Rybář: „Je to něco fantastického. Říkal jsem si, že by snad Ondra nemohl mít takovou smůlu, když byl na domácím šampionátu dvakrát čtvrtý.“

A prozradil, jakou další sázku biatlonisté uzavřeli. „Přihlásil se prezident svazu Jiří Hamza, že když bude další medaile, tak půjde on,“ řekl Rybář po skončení závodu.

Ale že to bylo drama!

Na oslavy se čekalo až do konce

Moravec vyjížděl se startovním číslem 40. V zádech měl dva solidní individuální výsledky, deváté místo ze sprintu i stíhacího závodu. V tom vytrvalostním výborně běžel, první střelbu odstřílel čistě, až na druhé jednou chyboval. „Možná jsem si to až moc hlídal,“ litoval.

Zbytek závodu už však zvládl čistě. Ve finiši předstihl do té doby třetího Simona Fourcada, spokojeně si zakřičel a zaťal pěst.

Věděl, že to může být i medaile.

Jenže musel čekat. Tak jako ve středu trnula Soukalová, až ji nakonec předstihla outsiderka Jurlovová, musel i Moravec vyhlížet své soupeře.

Jemu šlo ještě o víc: bude na stupních vítězů, nebo ne?

První vážný konkurent měl číslo 69. Ole Einar Björndalen, majitel 39 medailí z mistrovství světa, měl ještě po třetí střelbě shodný čas jako Moravec. Ale tak rychle běžet v 41 letech už nedokázal.

Rus Alexej Volkov mohl napodobit příběh své krajanky Jurlovové. Také s ním nikdo nepočítal, s čistou střelbou však útočil na elitu. Jenže slabý běh ho rovněž odsunul mimo medailové pozice.

Zbýval poslední konkurent. Němec Arnd Peiffer s číslem 104. Osminásobný medailista ze světových šampionátů byl po třetí střelbě o 1,3 vteřiny rychlejší.

Jenže poslední položku nezvládl. Dvakrát chyboval. A v tu chvíli bylo jasno: Moravec má bronz!

„Co se týká běhu, měl jsem zatím nejlepší pocit,“ hodnotil. Řečí čísel: Moravec měl pátý nejlepší běžecký čas. Ještě lepší byl druhý Michal Šlesingr, toho však tři chyby na střelnici odsunuly na 14. místo.

Velmi slušně zvládl premiéru na šampionátu i Tomáš Krupčík. Chyboval jen jednou a skončil na 26. místě. Jaroslav Soukup byl šestatřicátý.