Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Moravec nadchnul pátým místem, Soukalová vybojovala zpět žluté číslo

13:43
OBERHOF/PRAHA - Po první střelbě, v níž dvakrát chyboval, opouštěl střelnici jako poslední! Na samém konci hromadného závodu biatlonistů v Oberhofu však byl Ondřej Moravec pátý. Český reprezenant dosáhl na své druhé nejlepší umístění v tomto ročníku Světového poháru. Gabriele Soukalové stačilo k navrácení žlutého čísla pro vedoucí závodnici seriálu 13. místo.

Ondřej Moravec se po střelbě vrací na trať. foto: ČTK/AP

Na mokrém, těžkém sněhu skončila dvoudenní dominance norského dua Svendsen-Björndalen a z vítězství se radoval muž ve žlutočerveném čísle lídra Světového poháru: francouzský biatlonista Martin Fourcade.

Moravec se ze samého chvostu výsledkové listiny postupně vypracoval až těsně pod stupně vítězů, k bronzové příčce mu chybělo sedm vteřin. Pátým místem tak napodobil sobotní výkon Michala Šlesingera. Ten na konci třídenní šichty v Oberhofu bodoval na 19. místě.

Do závodu, kam mělo vstupenku 25 nejlepších mužů Světového poháru a dalších 5 podle výsledků v Oberhofu, se Moravec kvalifikoval automaticky, naopak Šlesingr až zásluhou 5. a 12. místa v předchozích oberhofských kláních.

Čistá střelba, která byla i druhá nejrychlejší, vynesla po úvodní položce Šlesingra dokonce na 3. místo, ale čistých střelců bylo v této fázi závodu ještě čtrnáct. Moravec naopak dvakrát chyboval a na 29. místě pole uzavíral, neboť Rakušan Eder po pádu vzdal.

Teprve po 28 v řadě zasažených terčích, pokud počítáme i sobotní stíhačku, Šlesingr při druhé položce vleže poprvé minul. Klesl tak na 15. místo se ztrátou 28 vteřin, zatímco Moravce vynesla nula na 21. místo.

Skvěle jedoucí Moravec pak svého kolegu na okruhu rychle předstihl, probil se do první dvacítky - a začalo se střílet vstoje. Šlesingr jednou chyboval, Moravec nikoliv, čímž byla rošáda v pořadí českých závodníků dokonána. Rázem opouštěl Moravec střelnici na 7. místě s 20vteřinovou ztrátou na vedoucího Rusa Volkova.

Poslední položka překopala pořadí. Martin Fourcade ji rychle začal, rychle a bezchybně skončil a vedl s náskokem před Volkovem. Podobně se dařilo Moravcovi, který se díky tomu ocitl ve skupince bojující o 3. až 7. místo. Z té posléze odskočili Nor Tarjei Böe a jel si pro třetí příčku. Moravec bojoval s domácím Birnbacherem o tu čtvrtou, na cílové rovince však byl Němec rychlejší.

Přesto i český borec v cíli zvedal ruku nad hlavu.

Byl to povedený závod. Ze dna až pod vrchol.

Soukalová byla bez žluté barvy jediný den

Těsně za první desítkou skončila biatlonistka v české kombinéze i v nedělním závodě Světového poháru biatlonistek. Zatímco v sobotu byla ve stíhacím závodě Vítková jedenáctá a Soukalová dvanáctá, tentokrát přinesl závod s hromadným startem 13. místo Gabriele Soukalové.

Návrat k formě z minulé sezony mohla oslavovat vítězná Tora Bergerová, královna světového šampionátu v Novém Městě.

Na poslední střelbu ještě přijely pohromadě čtyři ženy a další dvě jim dýchaly na záda. Kdokoliv z nich stále mohl vyhrát. Chybovaly Domračevová i Mäkärainenová, naopak Norky Bergerová a Solemdalová zastřílely čistě a rozdaly si to o vítězství. Ačkoliv... Po chvíli už nebylo co řešit. Bergerová zapnula na jiný rychlostní stupeň než její krajanka a suverénně ujížděla sama vstříc triumfu. Solemdalová měla co dělat, aby odolala útoku dorážející Domračevové.

Norská reprezentace v Oberhofu vyhrála pět ze šesti závodu. Jen v mužském klání s hromadným startem se radoval Francouz Martin Fourcade.

Kromě Soukalové se představila ve vybraném klání pro 30člennou elitu ještě Veronika Vítková, které patřilo 24. místo.

Závody SP v biatlonu v Oberhofu (Německo)

Muži - závod s hromadným startem na 15 km:
1. M. Fourcade (Fr.) 37:39,4 min. (1 tr. okruh), 2. Volkov (Rus.) -5,2 (0), 3. T. Bö (Nor.) -19,0 (2), 4. Birnbacher (Něm.) -21,6 (2), 5. Moravec (ČR) -26,2 (2), 6. Landertinger (Rak.) -28,9 (1), 7. Hofer (It.) -29,6 (0), 8. Loginov (Rus.) -30,5 (3), 9. Burke (USA) -31,3 (2), 10. Malyško (Rus.) -31,7 (4), ...19. Šlesingr (ČR) -1:31,7 (3).