Montreal zůstává v bojích o Stanley Cup, skóroval i Plekanec

7:43
NEW YORK - Naděje hokejistů Montrealu na zisk 25. Stanley Cupu v historii klubu stále žije. V pátém utkání finále Východní konference play off NHL Canadiens i díky gólu Tomáše Plekance porazili New York Rangers 7:4 a snížili stav série na 2:3. Šestý duel je na programu ve čtvrtek v newyorské Madison Square Garden.

Útočník Montrealu Tomáš Plekanec v souboji o puk s hráčem Rangers Rickem Nashem foto: Reuters

V divokém úterním zápase vedl Montreal v 27. minutě už 4:1 a brankář soupeře Henrik Lundqvist zamířil na střídačku. Hosté pak ale dokázali třemi góly během necelých pěti minut manko dohnat, o vyrovnání se postaral v 35. minutě v přesilové hře Chris Kreider. Na trestné lavici seděl Plekanec, který podle rozhodčích nafilmoval, že byl zasažen vysokou hokejkou.

Hned za 58 sekund však vrátil domácím vedení druhou trefou v utkání hrdina večera Rene Bourque. Ten pak v 47. minutě zvýšil na 6:4 a dovršil hattrick, výhru zpečetil trefou do prázdné branky při power play už v 56. minutě David Desharnais.

Plekanec se prosadil ve 13. minutě, kdy po průniku do útočného pásma zmátl soupeře krátkou stahovačkou a pak střelou přes clonící obránce dostal Canadiens do vedení 2:1. Pro českého útočníka to byl čtvrtý gól v letošním play off, ovšem první po osmi zápasech, v nichž zaznamenal jen dvě asistence.

"Celý náš tým byl na tenhle zápas dobře připraven," prohlásil střelec tří branek Bourque, který v play off skóroval už osmkrát a jediný zásah mu schází k tomu, aby vyrovnal svůj střelecký účet ze základní části. "Pomohl nám rychlý gól v přesilovce, pak jsme jich ještě pár přidali," dodal dvaatřicetiletý kanadský útočník, jehož výkon měl jednu kaňku - po závěrečné siréně inkasoval trest na pět minut a do konce utkání za krosček.

Po utkání se však řešil zákrok jiného hráče. V 51. minutě obránce Rangers John Moore ve středním pásmu zasáhl ramenem do hlavy domácího útočníka Daleho Weise, který už byl navíc dávno bez puku. Moore putoval předčasně pod sprchy, otřesený Weise rovněž zamířil do šatny, v závěru třetí třetiny se ale vrátil alespoň na střídačku.

Sestřih z utkání

"Vedení ligy udělá, co musí," naznačil trenér Rangers Alain Vigneault, že očekává dodatečný disciplinární trest. "John není typem hráče, který by chtěl někoho zranit, ale pravdou je, že soupeře trefil pozdě, bez puku," uznal Vigneault, který byl samozřejmě rozladěný hlavně z výsledku. "Byl to divný zápas. Úplně jiný než ty předchozí v téhle sérii. Ale teď se vracíme domů," řekl.

Takovou přestřelku a 11 branek fanoušci v jednom utkání ještě neviděli. S výjimkou zahajovacího střetnutí, v němž Rangers rozstříleli soupeře 7:2, padlo v každém duelu maximálně pět gólů. Jenže tentokrát brankáři neměli svůj den.

Lundqvista nahradil Cam Talbot poté, co pustil čtyři z 18 střel. Žádný oslnivý výkon nepodal na druhé straně ani Dustin Tokarski, který kapituloval čtyřikrát z úvodních 14 střel. Pak ale zavřel branku a ve třetí třetině byl pro Canadiens oporou.

Olympijský vítěz ze Soči Carey Price, brankářská jednička Montrealu, už po zranění opět bruslil, podle vyjádření kouče Michela Therriena však do semifinálové série s Rangers nezasáhne.

"Každý mluví o tom, že Lundqvist je skvělý brankář. Ale byl v téhle sérii lepší než Tokarski? Já si to nemyslím," nechal se slyšet Bourque. "Dustin nás rovněž podržel několika skvělými zákroky. Dnes jsme měli smůlu na pár odražených puků, ale zafungovaly nám přesilové hry a v tom byl největší rozdíl," dodal Bourque.

Karty před šestým duelem jsou rozdány jasně. Rangers už šest let nevyhráli v play off sérii jinak než v poměru 4:3, Montreal zase v minulosti už dvakrát zvládl otočit sérii ze stavu 1:3 - naposledy v roce 2010 v prvním kole proti Washingtonu.

"Canadiens po dnešku nejspíš získali trochu naději, dovedu si to představit, ale to nic nemění na tom, jak smýšlíme my. Musíme se starat jen sami o sebe a hrát svou hru. Vracíme se do své haly, kde budeme určitě hrát mnohem lépe," burcoval mužstvo útočník Brad Richards.

Odhodlání je však patrné i v kabině Montrealu. "Myslím, že začínáme hrát hokej, jaký umějí Montreal Canadiens. V téhle sérii jsme to ještě moc neukázali, ale dnes už byl cítit trochu závan naší hry. Ovšem umíme hrát ještě lépe a v několika věcech se musíme zlepšit," zdůraznil útočník Max Pacioretty.

Semifinále play off NHL: Východní konference - 5. zápas:

• Montreal - New York Rangers 7:4 (2:1, 3:3, 2:0)
    Branky: 27., 36. a 47. Bourque, 2. Galchenyuk, 13. Plekanec, 24. Pacioretty, 56. Desharnais - 11. a 33. Stepan, 30. Nash, 35. Kreider. Střely na branku: 28:27. Diváci: 21.273. Stav série: 2:3