Montreal v sérii s Bostonem vede, gólem k tomu přispěl i Plekanec

7:16aktualizováno  11:16
NEW YORK - Útočník Tomáš Plekanec přispěl ve druhém kole play off NHL jedním gólem k výhře Montrealu 4:2 nad Bostonem, po které se Canadiens ujali v sérii vedení 2:1. Úspěšná byla doma i Minnesota, obhájce Stanleyova poháru Chicago porazila 4:0 a snížila stav série na 1:2.

Český hokejista Montrealu Canadians Tomáš Plekanec foto: ČTK

Na Plekancově brance měl velký podíl Thomas Vanek. Rakouský útočník našel střílenou přihrávkou u levé tyčky osamoceného kladenského odchovance, jenž pohodlně trefou do prázdné branky otevřel v polovině první třetiny skóre. P. K. Subban a Dale Weise pak zvýšili ze samostatných úniků až na 3:0 a dostali tým do rozhodujícího trháku.

"Namířili jste mikrofony na mě, ale výhra je výsledkem naší týmové práce. Není to jen o mně nebo dvou hráčích, každý přispívá svým dílem," řekl Subban, první hvězda zápasu a nejproduktivnější obránce play off.

V každém ze tří zápasů série zaznamenal dva body. "Hlavně hrajeme dobře jako tým, dodržujeme systém, navzájem se podporujeme. Pro hráče je pak potěšení hrát za takové mužstvo, když víte, že vás spoluhráči podrží, ať už uděláte, nebo neuděláte chybu," dodal nejlepší bek minulé sezony.

Boston, který v předchozím utkání otočil z 1:3 na 5:3, nesložil za nepříznivého stavu zbraně. Patrice Bergeron a Jarome Iginla snížili, jenže vyrovnat už hosté nezvládli. Výhru Canadiens zpečetil v závěrečných sekundách při power play Lars Eller.

"Musíme hrát víc na hranici svých možností. Mám na mysli zejména první třetinu, tam jsme podle mě ztratili zápas, i když jsme ještě měli šanci na comeback," uvedl útočník Bostonu David Krejčí. V každém zápase totiž Bruins prohrávali minimálně o dvě branky.

Vítěz základní části ale zapracoval na disciplíně. Zatímco v předchozích dvou utkáních inkasoval celkem čtyři branky v oslabení, tentokrát byl jen jednou vyloučen. "To byla určitě pozitivní věc, i když nám to ve výsledku nepomohlo," dodal Krejčí, který má v letošním play off na kontě jen tři asistence.

Sestřih z utkání Montreal - Boston

Výhra Minnesoty vypadá jednoznačně, ale bezbrankový stav trval až do 42. minuty, kdy se zblízka prosadil Erik Haula. Vzápětí zvýšil Mikael Granlund, první hvězda zápasu, který navíc v předposlední minutě uzavřel skóre.

Chvíli před tím ještě uklidnil Wild třetím gólem Zach Parise. Další klíčovou postavou byl brankář Ilja Bryzgalov, který kryl všech 19 střel. Hosté si připsali první porážku po sérii šesti výher.

"Byl to ohromný týmový výkon. Hráli jsme velmi, velmi, velmi pěkně. Vyvarovali jsme se chyb a nepustili je k jejich hře," potěšilo Bryzgalova, který vychytal v play off první nulu od roku 2006.

"Víme, že když budeme hrát, jak nejlíp umíme, můžeme porazit kohokoliv. Zejména tady doma," přidal Granlund, podle něhož byl klíčový první gól. "Po něm se hra více otevřela," uvedl finský útočník k utkání, v němž oba týmy dohromady vyprodukovaly pouze 37 střel.

Minnesota v letošním play off doma ještě neprohrála, v předchozím souboji s Coloradem zde vyrovnala stav série z 0:2 a 2:2. To, že jsou Wild ve své aréně silní, ale hostujícího kapitána Jonathana Toewse nezajímalo. Stejně tak si nedělal těžkou hlavu, že jeho tým neskóroval.

"Tím se nemůžeme nechat vyvést z míry a musíme s tím příště něco udělat. Víme, že mají propracovanou obrannou hru. Za to si zaslouží uznání. Ale spíše to je o tom, co jsme měli udělat a neudělali. Všichni si uvědomujeme, že příští zápas musíme být lepší," podotkl Toews.

Sestřih z utkání Minnesota - Chicago

2. kolo play off NHL

Východní konference - 3. zápas

Montreal - Boston 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky: 11. Plekanec, 15. Subban, 34. Weise, 60. Eller - 38. Bergeron, 58. Iginla. Střely na branku: 26:28. Diváci: 21. 73. Stav série: 2:1.

Západní konference - 3. zápas

Minnesota - Chicago 4:0 (0:0, 0:0, 4:0)

Branky: 45. a 59. Granlund, 42. Haula, 58. Parise. Střely na branku: 18:19. Diváci: 19. 16. Stav série: 1:2.