Montreal je prvním postupujícím, Palát a Hertl znovu skórovali

7:30aktualizováno  8:40
NEW YORK - Hokejisté Montrealu jako první postoupili do druhého kola play off NHL, když porazili na svém ledě Tampu Bay 4:3 a soupeře vyřadili 4:0 na zápasy. Canadiens nezastavil ani skvělý výkon Ondřeje Paláta, který zaznamenal gól a asistenci a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Montreal nezastavil v cestě za postupem ani skvělý výkon Paláta. foto: ČTK

Naopak produktivita dalšího českého nováčka Tomáše Hertla pomohla San Jose na ledě Los Angeles k vítězství 4:3 v prodloužení, po kterém vedou Sharks v sérii už 3:0. Dvacetiletý útočník vyrovnal v 50. minutě opakovanou dorážkou (na čtyřikrát) na 3:3. V sérii, kterou bere osobně, protože kvůli nešetrnému zákroku útočníka Kings Dustina Browna musel v prosinci na operaci přetržených kolenních vazů, skóroval už podruhé. V prodloužení pak přiblížil hostům postup do druhého kola Patrick Marleau.

Na rozdíl od předchozích dvou utkání, v nichž Sharks vyhráli 6:3 a 7:2, mělo více ze hry Los Angeles. "Měli to dobře rozehrané a ve svých rukou, ale stává se, že nevyhrajete, i když jste lepší," uvedl trenér San Jose Todd McLellan. "Viditelně jsme byli lepší, to nám dává naději do dalšího utkání," řekl domácí kouč Darryl Sutter. Naděje jeho tým na postup je ale velmi malá. Jen tři celky v historii soutěže dokázaly otočit sérii z 0:3.

Sestřih z utkání Montreal - Tampa Bay

Tampa Bay se ještě ve třetí třetině snažila vzepřít osudu a smazala dvoubrankový náskok Montrealu, jenže rozhodující ránu jí zasadil v poslední minutě utkání gólem na 4:3 Max Pacioretty. "Už jsme neměli co ztratit. A přesně tak jsme hráli. Byli jsme v této pasáži lepší," uvedl kapitán Tampy Bay Steven Stamkos, kterému se nelíbilo vyloučení, jež předcházelo vítěznému gólu. Na druhou stranu uznal, že soupeř měl v sérii navrch.

"Naším hlavním cílem bylo postoupit do play off a podávat výkony, na které by naši fanoušci mohli být hrdí. A já na kluky pyšný jsem," řekl trenér Jon Cooper, jenž v průběhu sezony proslul tím, že dával hodně šancí mladým hráčům a nováčkům. V play off jich do hry naskočilo deset, mezi nimi debutovali ve vyřazovací části NHL Palát, Radko Gudas a Andrej Šustr.

O tento trojlístek projevil zájem reprezentační kouč Vladimír Růžička pro mistrovství světa v Minsku. Gudas ale v úterý nenastoupil kvůli zranění v dolní části těla.

Sestřih z utkání Los Angeles - San Jose

Montreal potvrdil výbornou formu z konce základní části, kdy zvítězil v 11 z posledních 15 zápasů. "Od olympijské přestávky hrajeme velmi dobře a hodně si věříme. A to je důležitý faktor. Kluci věří sobě, našemu systému a od úvodní minuty jdou za výhrou. Když se podíváte na zápasy play off, ve všech jsme diktovali tempo hry, více stříleli, vytvořili si více gólových šancí," chválil své svěřence Michel Therrien.

Montreal narazí na vítěze série Detroit - Boston, který po úterní výhře 3:0 na ledě soupeře vede 2:1 na zápasy. Základ vítězství položili Bruins v úvodní třetině trefami Dougieho Hamiltona a Jordana Carona a na konci utkání uzavřel skóre Patrice Bergeron. Hlavním hrdinou zápasu se ale stal brankář Tuukka Rask, jenž kryl všech 23 střel.

"Byli lepší, ale dva góly jsme jim darovali," uvedl domácí trenér Mike Babcock. Oba pramenily ze špatného střídání. První branku inkasoval Detroit v oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě, druhou dostal v době, kdy pomalu střídal a Boston po rychlé rozehrávce trestal z brejku. Třetí gól padl v power play. Vítěz základní části tak po úvodní překvapivé porážce vyhrál ve dvou následujících zápasech se skóre 7:1. "Ale nebylo to snadné, to si nenamlouvejme. Měli jsme i štěstí. Takže nemluvme o nějaké komfortní situaci, dokud nebudeme mít čtyři výhry," podotkl trenér Bostonu Claude Julien.

Sestřih z utkání Philadelphia - NY Rangers

Jakub Voráček asistoval u jediné branky Philadelphie, která doma podlehla New York Rangers 1:4 a v sérii prohrává 1:2. Po přihrávce českého útočníka, jenž se dostal do potyčky s Carlem Hagelinem, sníživl v závěru první třetiny střelou z mezikruží obránce Mark Streit na 1:2. Zatímco v předchozím utkání Voráčkův příspěvek vedl k obratu a vyrovnání série, nyní Rangers dvoubrankový náskok neprohospodařili.

"Když dali gól, hned jsem si vzpomněl na minulý zápas. Říkal jsem si, jen ať se to neopakuje, uvedl brankář Rangers Henrik Lundqvist, podle něhož byl klíčový gól Dana Girardiho, první hvězdy zápasu, na 3:1. "Dodalo nám to zase nějaké sebevědomí a byli jsme schopni lépe čelit tlaku, který zejména ve druhé třetině sílil," řekl. Pojistku přidal v závěrečné části Daniel Carcillo, který stejně jako Girardi nemá v popisu práce dávat branky.