V NHL odstartovalo play off. K výhře Montrealu přispěl gólem Plekanec

7:11aktualizováno  10:20
NEW YORK - Třemi zápasy ve středu v zámoří odstartovalo play off NHL. I s přispěním jedné branky Tomáše Plekance získal první bod Montreal, který vyhrál na ledě Tampy Bay 5:4 v prodloužení. Vítězně vstoupil do play off i Pittsburgh, když v zápase s Columbusem dohnal dvoubrankovou ztrátu a soupeře udolal 4:3. Stejným výsledkem porazil Anaheim doma Dallas.

Český hokejista Montrealu Canadians Tomáš Plekanec (vpravo) a jeho spoluhráč Michael Bournival foto: ČTK

Montreal v úvodních dvou třetinách dvakrát rychle smazal jednobrankový náskok soupeře. V prvním případě trefou českého útočníka, který rychlý kontr zakončil přesnou střelou z levého kruhu do horního růžku. V závěrečné třetině naopak Canadiens dvakrát o jednogólové vedení přišli a o jejich výhře rozhodl až v čase 78:08 Dale Weise.

"Když jsem vyrůstal, dal jsem asi milionkrát takhle důležitý gól ve svých představách. Je to skutečně nádherné, když se vám to povede i v reálném světě," zářil Weise, první hvězda zápasu.

Gól mu přihrávkou od zadního mantinelu připravil Daniel Briere, který spoluhráče našel před brankou osamoceného. "Až mě to překvapilo, kolik místa mi nechali. Nechtěl jsem tím pohrdnout a s jednou nohou dole (v pokleku), jak to za starých časů dělával Brett Hull, jsem jejich brankáře propálil," dodal Weise.

Pro brankáře Lightning Anderse Lindbäcka je start v play off zatěžkávací zkouškou. Před středečním utkáním měl ve vyřazovací části odchytáno jen 13 minut, i proto se při zranění Bena Bishopa před sérií hovořilo o tom, že je to nejslabší bod týmu.

Ale trenér Tampy Bay Jon Cooper svého svěřence, přestože inkasoval pětkrát, z ničeho nevinil. "Při několika gólech jsme ho nechali ve štychu. To je pak pro něho těžké. Ukázkou toho byla i branka v prodloužení," reagoval.

A stejně ani nedělal vědu z porážky. "Špatná zpráva je, že jsme prohráli. Ta dobrá, že jeden zápas nevyhrává sérii. Musíme se semknout a zabojovat," pokračoval Cooper.

Otázkou je, zda nebude postrádat Ondřeje Paláta. Český útočník, který vynechal kvůli neupřesněnému zranění poslední zápas základní části a jehož start byl před utkáním nejistý, odstoupil z duelu ve třetí třetině.

Možná šlo o důsledek střetu z prostřední části, kdy do něho tvrdě narazil Andrej Markov a rozpoutal tím první větší strkanici v zápase.

Sestřih z utkání Tampa Bay - Montreal

Columbus, který v soutěži nastupuje od sezony 2000/01, v play off ještě nevyhrál zápas. A tento nelichotivý fakt platí i po úvodním duelu v Pittsburghu, přestože Blue Jackets vedli v úvodu prostřední části 3:1. Jenže následně dvakrát inkasovali v oslabení a rozhodující úder jim v 49. minutě zasadil Brandon Sutter.

"Nikdo nepanikařil. Hodně nám pomohly přesilovky, jak tomu taky bylo celou sezonu. Dostaly nás zpět do zápasu a potom jsme už hráli v dobré formě," uvedl gólman Pittsburghu Marc-Andre Fleury.

"Z toho startu se ale musíme poučit. Rozhodně máme do dalších utkání co zlepšovat," dodal kapitán týmu Sidney Crosby. Pittsburgh se mohl opřít i o Jevgenije Malkina, který závěrečné tři týdny základní části vynechal kvůli zranění.

Trenér hostů Todd Richards před sérií tvrdil, že jeho tým není v play off jen do počtu a že hráči neberou účast ve vyřazovací části jako docházku do školy. Přesto v úvodním utkání dostali lekci.

"Možná to postupem času na kluky dolehlo. Ale líbilo se mi, jak jsme zápas začali. Měl jsem z toho trochu obavy, protože máme v kádru hodně mladých hráčů, pro něž je to první play off. Ale start zápasu byl povedený," podotkl Richards. "Možná nám trochu docházela postupem času šťáva," doplnil útočník Columbusu Ryan Johansen.

Sestřih z utkání Pittsburgh - Columbus

Vítěz Západní konference Anaheim zvítězil nad Dallasem také 4:3, ale na rozdíl od Pittsburghu mělo skóre zcela jiný vývoj. Ducks už v polovině utkání vedli o čtyři branky, přesto museli o první bod v sérii bojovat do posledních sekund.

Závěrečný nápor hostů odnesl ránou pukem do tváře Ryan Getzlaf, s gólem a asistencí jeden z hlavních strůjců výhry Ducks. "Byl na šití, mělo by to být v pořádku. Rána ale vypadala ošklivě," řekl k tržnému zranění trenér Bruce Boudreau.

Sestřih z utkání Anaheim - Dallas

Výsledky play off NHL

Východní konference - 1. zápasy

Tampa Bay - Montreal 4:5p (1:1, 1:1, 2:2 - 0:1)

Branky: 34. a 54. Stamkos, 11. Kučerov, 48. Killorn - 11. Plekanec, 37. Gionta, 46. Eller, 52. Vanek, 79. Weise. Střely na branku: 25:44. Diváci: 19.204. Stav série: 0:1.

Pittsburgh - Columbus 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)

Branky: 18. J. Jokinen, 22. Bennett, 23. Niskanen, 49. Sutter - 7. Johnson, 18. Letestu, 21. MacKenzie. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18.646. Stav série: 1:0.

Západní konference - 1. zápas

Anaheim - Dallas 4:3 (3:0, 1:2, 0:1)

Branky: 2. Palmieri, 13. Getzlaf, 20. Perreault, 30. Beleskey - 37. Jamie Benn, 39. Sceviour, 54. Seguin. Střely na branku: 35:35. Diváci: 17.294. Stav série: 1:0.