Mistryně světa na kolenou. Český tým vyřadil favorizovanou Austrálii

18:07
PRAHA/KARLOVY VARY - Senzační výsledek se povedl českým basketbalistkám ve čtvrtfinále mistrovství světa, v němž vyřadily uřadující mistryně světa z Austrálie. Vyrovnaný zápas se zlomil až poslední čtvrtině, ve které domácí hráčky rozhodly o svém postupu. "Vždycky jsem říkal, že tomuto týmu věřím. Jsem šťastný, že se nám povedla taková věc," řekl k úspěchu trenér Blažek.

Česko postupje přes Austrálii. foto: ČTK

Podle sázkařů i předzápasových prognóz měl mít čtvrtfinálový duel mezi Českou republikou a Austrálií jasný průběh - hladké vítězství hráček z Oceánie.

Českým basketbalistkám věřil málokdo. I ti nejoptimističtější fanoušci proti úřadujícím mistryním světa a stříbrným medailistkám z olympiády v Pekingu v postup moc nevěřili. "Nesmíme přemýšlet tak, že hrajeme proti posledním mistryním světa. Družstvo připravujeme tak, že jdeme vyhrát, ale je nutné, aby tomu každý věřil," řekl před zápasem trenér Blažek.

A žádný přehnaný respekt to nebyl. Naopak. Češky hrály koncentrovaně a své soupeřky zaskočily svou přesností a efektivitou. V první části se zaskvěly Vítečková a Kulichová, ale na Australanky to prozatím nestačilo - první čtvrtina 18:15 pro úřadující mistryně světa.

Druhou část už jasně ovládly domácí hráčky. Do hry nepustily jednu z předních hráček světa Jacksonovou ani v tomto zápase velice vytěžovanou Cambageovou. Ve skvělém výkonu pokračovala Eva Vítečková, která šesti body v řadě byla hlavní strůjkyní obratu.

Semifinále MS

Sobota 2.10.
Bělorusko - ČR 18:30
USA - Španělsko 20:45

Po dvaceti minutách svítilo na ukazateli skóre 35:32 pro český národní tým.

"Říkaly jsme si, že na ně máme. Věděly jsme, že musíme pokračovat v tom, co jsme hrály. Každá hráčka bojovala, žádný míč nebyl ztracený," řekla k první polovině utkání Ferančíková.

Vstup do třetí čtvrtiny vyšel Češkám na jedničku. Díky Veselé, Večeřové a trojce Horákové se dostaly do skvělého desetibodového vedení, které domácí uklidnilo. Češky hrály koncentrovaně, i když Australanky tento mocný náskok nakonec stáhly.

Hvězda ženského světového basketbalu Lauren Jacksonová si první bod připsala až v neuvěřitelné šestadvacáté minutě.

Austrálie - Česko.

Do 33. minuty si Češky vytvořily znovu desetibodový náskok, který už po zbytek utkání kontrolovaly. Australanky znervózněly a začaly zbytečné ztrácet míče, které se odrážely přímo do náručí hráček v českých barvách. "Neuvěřitelné, nemůžu tomu uvěřit. Až tak dvanáct vteřin před koncem jsem si začala uvědomovat, že to můžeme dokázat," řekla k závěru utkání pivotka Vítečková.

Zápas se dohrál za ohromného aplausu a při elektrizující atmosféře, kterou si za bojovnost a splnění taktických povinností Češky zasloužily. "Hrály úžasný zápas, navíc v zádech se skvělým publikem. Měly jsme problémy v obraně, kde nás soupeř trestal skvělou střelbou, naopak my jsme některé jednoduché pozice neproměňovaly. Nezbývá než si z toho vzít ponaučení do budoucna," uznala zklamaná Jacksonová. Každá hráčka na hřišti zanechala výraznou stopu a větším, či menším dílem přispěla k senzačnímu výsledku - postupu do semifinále MS přes Austrálii.

Euforii musím brzdit, jinak by mě kleplo, říká trenér Blažek - ČTĚTE ZDE

Semifinále odehraje český tým v sobotu s celkem Běloruska, který překvapivě vyřadil Rusko. "Jen si musíme připomenout, že Bělorusky porazily dnes Rusky a my jsme na nich ztroskotaly před třemi lety na mistrovství Evropy. Tehdy také hrály výborný basketbal. Musíme hrát týmově, koncentrovat se jako v dnešním zápase a věřit, že to vyjde," tuší Vítečková. I tento duel budeme sledovat v podrobné online reportáži na Lidovky.cz/sport.

MS v basketbalu žen - 3. čtvrtfinále

Austrálie - Česko 68:79 (18:15, 32:35, 51:52)
Body: Cambageová 22, Jacksonová 13, Harrowerová 8, Grimaová 7, Taylorová 6, O´Heaová 5, Bevilaquaová 3, Phillipsová a Snellová po 2 - Vítečková 27, Horáková 21, Veselá 12, Večeřová a Kulichová po 6, Elhotová 3, Burgrová a Ferančíková po 2. Rozhodčí: Bulto (Šp.), Townsendová (Kan.), Vazquez (Port.). Trestné hody: 28/24 - 21/15. Fauly: 19:20. Trojky: 4:10. Doskoky: 49:42. Diváci: 5189.