Hokejová dvacítka odvrátila trapas a udolala Dány. Strašák však trvá

21:31
TORONTO/PRAHA - Měl to být nejsilnější výběr za poslední roky. Jenže česká hokejová dvacítka na mistrovství světa zatím tápe. Po dvou porážkách vybojovali Češi alespoň dva body za výhru nad Dánskem 4:3 v prodloužení. Svěřencům kouče Přerosta však stále reálně hrozí, že místo play off budou bojovat ve skupině o udržení.

Jan Štencel (20) slaví gól proti Dánsku. foto: ČTK/AP

Konec šancí na postup do čtvrtfinále mohli mít Češi už po utkání s Dánskem, nechybělo mnoho. Alespoň prodloužení totiž zachraňoval Tomáš Kubalík v závěru a krátce na to rozhodl Pastrňák, asi nejlepší český hráč, který v duelu nasbíral ještě dvě asistence.

Poslední zápas sehrají Češi ve středu se silným Ruskem, Dánsko si to rozdá o postup se Švýcarskem.

Znovu chyby v obraně...

Českému týmu se nedala upřít snaha, o čemž vypovídá přesvědčivý poměr střel. Jenže ve výsledku to nic neznamenalo. Tlak byl k ničemu a soupeř předvedl mnohem větší efektivitu. Přerostovi svěřenci naopak několik naivních chyb v obraně.

Dánové, nováček elitní skupiny MS, byl minimálně vyrovnaným sokem, který se také dostal do vedení. Eller vletěl do útočné třetiny jako divoká voda a dělovkou do horního rohu branky nedal Vaněčkovi šanci. Byla to nádherná rána.

David Pastrňák bojuje před dánskou brankou.
Největší česká hvězda David Pastrňák.
Dánové slaví další gól v české síti.
Český brankář Vítek Vaněček.

I když se ve dni volna snažili Češi zaměřit na přechod do útočného pásma, stále tento prvek měl do dokonalosti daleko. Kombinačně se mladíkům dlouho nedařilo prosadit. Účinná byla až jednoduchost, kterou trenéři po hráčích tolik vyžadovali. Štenclovo nahození během početní výhody v polovině úvodního dějství proplulo až za Sorensena a stav byl rázem vyrovnaný.

Co pro postup

Pokud bude Dánsko bodovat v posledním souboji základní skupiny se Švýcarskem, musí Česko uhrát na Silvestra minimálně stejný počet bodů proti Rusku.

Ve zbytku první periody ale scházela všem akcím party kapitána Kubalíka finální myšlenka. Stejné tvrzení platilo i zpočátku druhé dvacetiminutovky. Klíčem k úspěchu nakonec byla opět přímočarost. Kämpfův pokus sice jen okopíroval brankovou čáru, dělovka z hole Košťálka už si ale cestu do klece našla.

Vedení přineslo na české hole i klid, Vaněček se většinou zapotil jen při pobytu druhé dánské formace, která dánský tým na šampionátu táhle.

Ve chvílích, kdy se zdálo, že český tým má vše pod kontrolou, dalo o sobě vědět právě nebezpečné trio Eller, Ehlers, Bjorkstrand. Poslední jmenovaný dostal při vyloučení Mandáta ideálně nabito na levý kruh, čehož naděje Columbusu Blue Jackets zužitkovala.

Naději vykřesal kapitán

Český útok táhl David Pastrnák, který odehrál nejlepší zápas na turnaji, ani mu se ale zeď jménem Sorensen dlouho nedařilo prostřelit. Zato Dánsko bylo neuvěřitelně produktivní. Sporné vyloučení Vrány mělo pro Čechy smrtící následky, po krásné souhře totiž poslal Dány do vedení Asperup. Český medailový sen začal pomalu mizet v husté mlze.

Při Dánech dlouho stálo i štěstí, Sorensenovi jednou pomohla i tyčka. Češi byli v útlumu, jejich útoky postrádaly jiskru. V právě chvíli vystoupil ze řady hráčů kapitán Kubalík, který tři minuty před třetí sirénou dorazil do dánské sítě střelu obránce Štencla.

Šedesát minut nerozhodlo, a tak se šlo do prodloužení. V něm se do samostatného úniku dostal David Pastrňák, který tváří v tvář dánskému gólmanovi uspěl a svým třetím bodem ve střetnutí udržel české naděje na medaili stále naživu. Jenže teď porazit Rusy...

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě:

Skupina B (Toronto):

Česko - Dánsko 4:3 p (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Štencel (D. Kaše, Pastrňák), 25. Košťálek (Pastrňák, Baránek), 57. D. Kubalík (Štencel, Zacha), 62. Pastrňák (Štencel) - 4. M. Eller, 38. Bjorkstrand (Ehlers, Asperup), 47. Asperup (Ehlers). Rozhodčí: Olenin (Rus,), Winnerborg (Švéd.) - Browne (Kan.), Ritter (USA). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:2. Diváci: 12.038.

Sestava Česka: Vaněček - Klok, Němeček, Košťálek, Baránek, Štencel, Mašín - Vrána, Kämpf, O. Kaše - Pastrňák, D. Kaše, Zdráhal - Marek Růžička, Zacha, D. Kubalík - Mandát, Špaček, Gorčík. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Pavel Trnka.