Mistrovský Třinec vybojoval v extralize první bod

20:10
TŘINEC - Nevýrazný start hokejového mistra do nové sezony pokračuje, Třinec v třetím utkání sice poprvé bodoval, doma však Zlínu podlehl 2:3 po samostatných nájezdech. Oceláři byli už v řádném čase blízko třetí prohře, Květoň však osm minut před koncem poslal utkání do prodloužení.

Třinec - Zlín, radost třineckých hráčů z vyrovnávacího gólu. foto: ČTK

Hrdinou nájezdů se stal Petr Leška, který proměnil všechny tři svoje pokusy Ocelářům akutně scházejí góly. I proti Zlínu rozpoutali v úvodní desetiminutovce mohutný tlak, ale efekt byl nulový. Květoň chytrým švihem Horčičku nepřelstil a nápor Ocelářů v desáté minutě odzvonil švihem do tyčky Adamský.

"Moc jsme chtěli vyhrát, bohužel se nám to nepovedlo. I ten bod je ale velmi důležitý, protože mužstvo pracovalo výborně. Nedáváme bohužel branky, ale šance si vytváříme a to je důležité. Myslím, že to přijde a mužstvo se dostane do určité střelecké pohody. Nezahráli jsme špatně, výsledek není, jak jsme si představovali, ale hráči ukázali velké nasazení," hledal pozitiva třinecký kouč Břetislav Kopřiva.

Bez lehce zraněné hvězdy Čajánka se Zlín téměř k ničemu vážnému nedostal, přesto první dějství vyhrál. Nečekaně udeřil ve 12. minutě díky Linhartovi, který příklepem prostřelil Hamerlíka.

Domácí svou převahu obnovili ve druhé třetině. Nápor mistra byl chvilkami drtivý, ale za Horčičkova záda si našla cestu pouze jediná z devatenácti střel, kterými Oceláři zlínskou klec v prostředním dějství zasypali. Dělovkou od modré čáry využil ve 27. minutě přesilovku Zíb.

Obrovský tlak, ale puk do brány třinečtí hokejisté nedostali

Kdo si myslel, že první gól uleví třineckým střelcům v trápení, byl rychle vyveden z omylu. Zíb svou chvilku slávy počernil kaňkou v 31. minutě, když v přesilovce jako poslední Ocelář na útočné modré čáře ztratil puk a Köhler po úniku v oslabení procedil kotouč za Hamerlíka. Domácí snaha se začala blížit zmaru.

Kohn nebo McGregor měli ve svých příležitostech puk jako na zlatém podnosu před bezvládným gólmanem, ale skórovat nedokázali. Kolikrát puk i v závěru při nepřehledných závarech poskakoval před zlínskou brankovou čarou, Oceláři ho však do sítě nedopravili.

"S výsledkem jsme spokojeni, ani jsme moc nečekali, že bychom tady mohli vyhrát. Výborně nám zachytal Horčička. Oproti minulým zápasům jsme to tentokrát zvládali i v obranném pásmu. Síla třineckého tlaku byla místy opravdu velká, ale přečkali jsme to. Výborný výkon kromě brankáře podali i Leška s Hamrlíkem," radoval se zlínský trenér Josef Turek.

Gólman Horčička byl opravdu hrdinou utkání. Přitom je s Třincem spojený téměř pupeční šňůrou. Pod Javorovým vrchem se objevil v sezoně 2002/2003 a ačkoliv se v celku dlouho neohřál, zapustil v Třinci kořeny a ve slezském městě našel dokonce trvalé bydliště.

"Tehdy si mě tu našla přítelkyně a už jsem tady zůstal a usadil se. Tak doufám, že po dnešku nebudu muset chodit kanálama. Se sousedy jsem ještě nemluvil," mohl se po utkání usmívat Horčička.

Domácím fanouškům však díky jeho zásahům smích mrznul na rtech. Kouzlo přestalo platit až při nájezdech. Třinec mu dal tři góly z pěti pokusů, jenže hosté měli skvělého Petra Lešku, který byl ve třech nájezdech stoprocentně úspěšný. "Dneska to při těch nájezdech byla katastrofa, ještě že máme Lešouna (Lešku), který to bravurně proměnil a rozhodl o bodu navíc pro nás. Ty jeho nájezdy se chytají fakt těžko. On nebo i Martin Hamrlík jsou 'vyčůraní' - nevíte, co vymyslí," dokázal se Horčička vcítit do kůže svého třineckého protějšku Petera Hamerlíka.

Štěstí se na Třinec usmálo až v 52. minutě, Květoň po rychlé akci zápěstím našel místo nad Horčičkovou lapačkou. Domácí v prodloužení promarnili dvouminutovou přesilovku čtyři na tři a jejich zoufalství v závěru dokonal Leška, který třikrát proměnil nájezd a zajistil Zlínu bod navrch.

Výsledky hokejové extraligy

Oceláři Třinec - Zlín 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 27. Zíb (D. Květoň), 52. D. Květoň (Marosz, Bonk) - 12. Linhart (Hamrlík, Leška), 31. Köhler (Leška), rozhodující nájezd Leška. Rozhodčí: Mikula, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3790.

České Budějovice - Slavia Praha 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 2. L. Květoň (Gulaš, Langhammer), 17. Kuchejda (Červený, Kranjc), 24. R. Pšurný (Kolarz) - 44. Kolařík (Kalus, Sklenář), 51. T. Svoboda. Rozhodčí: Hribik, Husička - Kis, Jindra. Vyloučení: 7:7. Bez využití. Diváci: 3802.

Litvínov - Kometa Brno 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 11. Lukeš (V. Hübl, Pojkar), 42. Hujsa (Frolík, Jenáček), 46. Kubinčák (Lukeš, Pojkar), 56. V. Hübl (Kubinčák) - 4. Podkonický (Pospíšil). Rozhodčí: Lacina, Souček - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4850.

Plzeň 1929 - Mladá Boleslav 4:1 (1:0, 2:0, 1:1) '
Branka a nahrávka: 7. Vlasák (Jan Kovář), 24. Jiří Hanzlík (Martin Straka, Vlasák), 35. St. Pierre (Kratěna, J. Hlinka), 60. J. Hlinka (Mrňa, Kratěna) - 56. Mikulík (Hrdel, Žabka). Rozhodčí: Šindler, Trombík - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:5, navíc A. Svoboda (Plzeň) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 5132.

Rytíři Kladno - Karlovy Vary 4:3 (3:0, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Knotek (L. Procházka), 9. Kalla (Dragoun, Hovorka), 14. M. Hořava (Patera), 35. Patera (Lepine) - 33. Zaťovič (Pech), 40. Zaťovič (T. Klíma), 45. Pech (Košťál). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 3585.