Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

'Mistři, mistři...,' slaví titul v Plzni. Brno sestupuje

19:23aktualizováno  20:54
PRAHA - Fotbalová mise Plzně završena. Ligovým šampionem se kolo před koncem stali po výhře nad Ostravou právě Viktoriáni. Poprvé ve stoleté historii klubu tak mohou pít šampaňské (nebo plzeňské) z mistrovského poháru.

Plzeň slaví titul z fotbalové ligy. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Přestože Baník v Plzni brzy vedl, na delší dramatickou zápletku v bitvě o titul to nestačilo. Domácí borci totiž ještě do poločasu skóre otočili (trefil se Petr Jiráček a Marek Bakoš), v druhé půlce pak kapitán Pavel Horváth přidal mistrovskou pojistku. Vyprodané Štruncovy sady tak mohly oslavovat své fotbalové bohy už dvacet minut před koncem skandovaním "Mistři, mistři...".

"V Plzni je nejlepší parta, kterou jsem kdy trénoval. Jsem hrozně rád, že jsme sezonu dotáhli do vítězného konce. Hlavním tahounem za titulem byl kapitán Pavel Horváth, který ve svých letech předváděl fantastické výkony. Všem dokázal, že nepatří do starého železa," řekl po utkání v rozhovoru pro ČT trenér Plzně Pavel Vrba.

Horváth slaví titul z fotbalové ligy.

Sparťanské snění o obhajobě titulu naopak končí. Letenským nestačila ani výhra 3:1 na půdě beznadějně posledního Ústí nad Labem. Malou sparťanskou náplastí útěchy tak může být pouze dvougólový zářez útočníka Tomáše Pekharta, který na dálku bojuje s jabloneckým Davidem Lafatou o korunu krále ligových střelců. Oba se srovnali na 17 gólech a rozhodne tak až závěrečné kolo.

"Jsem zklamaný, letos to bohužel nevyšlo. Pokaždé, když Sparta nezíská titul je to neúspěch," konstatoval sparťanský záložník Podaný.

Koruna krále střelců - to je ostatně jediná tajenka, kterou je po 29. kole ještě nutné vyřešit. Rozhodlo se totiž i o sestupujícím. Ještě větší smutek než na Letné proto zavládl v Brně. Zbrojovka v přímém souboji o sestup nestačila na Příbram a po prohře 0:1 opouští minimálně na rok prvoligové trávníky.

"Bylo to hrozně vydřené vítězství. V první půli nás Brno přehrálo, pak jsme se ale vzpamatovali a vstřelili rozhodující branku," zhodnotil brankář Příbrami Hruška.