Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Šampion poprvé úřadoval: Vettel si v Bahrajnu dojel pro triumf

15:58
MANÁMA - Velkou cenu Bahrajnu formule 1 vyhrál úřadující mistr světa Němec Sebastian Vettel z týmu Red Bull. I čtvrtý závod sezony měl jiného vítěze, což se naposledy stalo v roce 2003. Za Vettelem, jenž ovládl už sobotní kvalifikaci, dnes dojeli oba piloti Lotusu. Druhý skončil exmistr světa Fin Kimi Räikkönen, jenž dosáhl nejlepšího výsledku po návratu do seriálu F1. Francouz Romain Grosjean zaznamenal třetím místem životní úspěch.

Sebastian Vettel foto: Reuters

Závod se příliš nevydařil stáji McLaren. Dosud vždy třetí Lewis Hamilton dojel až osmý a připsal si nejhorší výsledek po 17 závodech, které dojel.

Přišel tak o průběžné vedení, které přenechal Vettelovi. Hamiltonův stájový kolega Jenson Button bojoval o šesté místo, ale kvůli defektu a problémům s motorem musel kolo před koncem ze závodu odstoupit.

Díky tomu si druhý bod v sezoně připsal sedminásobný šampion Michael Schumacher, jenž po problémech v kvalifikaci a výměně převodovky startoval až z 22. pozice, nakonec se ale probojoval na desátou příčku. Premiérový bodový zisk v sezoně pak zaznamenal devátý Felipe Massa na Ferrari.

Fernando Alonso (dole) a Felipe Massa

Oba Lotusy předvedly skvělý start, především Grosjean se ze 7. místa po kvalifikaci posunul na čtvrtou příčku a v 8. kole už byl po předjížděcím manévru na Hamiltona druhý. To už měl na čele výrazný náskok Vettel, který zajížděl nejrychlejší kola.

Výrazně do závodu promluvilo 10. kolo, ve kterém se začalo zajíždět do boxů. Hamilton se kvůli problémům s výměnou zadní levé pneumatiky u mechaniků zdržel a propadl se. Navíc při výjezdu se dostal do souboje s Rosbergem, který ho vytlačil z trati, ale vše se nakonec obešlo bez incidentu. Hamilton však výrazně ztratil.

Räikkönen sahal po triumfu

Zvolená taktika nejlépe vycházela Räikkönenovi, který se z 11. místa po kvalifikaci postupně propracoval na druhé místo a před třetí zastávkou v boxech se dokonce snažil předjet vedoucího Vettela. Ten však souboj ustál, navíc mu pomohli i mechanici Red Bullu, který zastávku v boxech zvládli rychleji než u Lotusu a udrželi tak Vettela v čele.

Räikkönen se sice ještě snažil zaútočit, ale na svůj první triumf od srpna 2009 už nedosáhl. Přesto si připsal nejlepší výsledek od svého návratu k formuli po dvouletém působení v rallye.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nejlepší výsledek kariéry vyrovnal Brit Paul di Resta, který pro Force India vyjel díky strategii dvou zastávek v boxech šesté místo. To předtím dokázal jen v minulé sezoně v Singapuru.

Velká cena Bahrajnu se jela po roční odmlce. Loni byla zrušena kvůli politickým nepokojům a ohrožena byla i letos, neboť v zemi stále panuje neklid. Navzdory protivládním demonstracím, při nichž zasahuje policie, však Mezinárodní automobilová federace dala konání Grand Prix zelenou a závod se obešel bez mimosportovních incidentů.