Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Nový po 'průšvihu' s Dánskem: Jestli chceme medaili, musíme přidat

7:00
PRAHA - V duelu s Itálií to i přes mdlý výkon vyšlo, proti dalšímu outsiderovi z Dánska už však nikoliv. Čeští hokejisté měli výtečný vstup do zápasu, ale poté už tahali převážně za kratší konec. Se sokem ze severu Evropy nakonec prohráli 3:4 po samostatných nájezdech a zahrávají si s postupovou matematikou. "Musíme hrát lépe defenzivně, jinak úspěchy nepřijdou," nabádá Milan Nový.

Svěřenci kouče Vladimíra Růžičky jsou momentálně v tabulce čtvrtí. Tedy přesně na posledním postupovém místě, zespoda ale nepříjemně dotírá Norsko (nedělní soupeř Čechů), které těsně zaostává jen vinou horšího skóre. Stejný počet bodů mají navíc i Slováci.

"Máme hrozné výpadky. Kolikrát odehrajeme výbornou první třetinu, pak úplně polevíme a najednou zase přidáme," kroutí hlavou Milan Nový - legendární hokejista, který svoji kariéru spojil s Kladnem a ve sbírce má i stříbrnou medaili z olympiády.

Lidovky.cz: V utkání proti Dánsku měl národní tým blízko k vítězství, přesto po nájezdech padl. Jak zápas hodnotíte?
Myslel jsem, že za stavu 3:1 už nám tři body nemohou utéct. Ale hráče asi ta nemoc poznamenala... Otevřeli jsme hru a Dánové toho využili. Hlavní problém jsem viděl v tom, že útočníci málo pomáhali obráncům. Pak je to hrozně těžké. Podle mě by už mohl přijít čas Martina Růžičky, který je zdravý a umí dát gól. Musíme zkrátka hrát jinak a nemyslet si, že dáme pět šest gólů na zápas.

Lidovky.cz: Přitom začátek duelu rozhodně nenaznačoval, že by Češi měli ztratit body.
Gól na 2:3 byl sporný, ale na to se rozhodně nemůžeme vymlouvat. Měli jsme rozhodnout v prodloužení, tam jsme měli několik gólovek. Myslím si, že velkou roli musela sehrát i ta viróza, když ji několik hráčů dostane, tak pak neodvedou stoprocentní výkon. Tělo je oslabené a neposlouchá.

Zleva Morten Green z Dánska a český reprezentant Jaromír Jágr bojují o puk.

Lidovky.cz: Zažil jste ve své hráčské kariéře něco podobného?
Ano, před lety v Innsbrucku. Jenže to jsme měli teplotu. Tady mají kluci průjem, což je něco zcela odlišného. Vemte si, že my jsme tenkrát mohli jíst, pít a živit tělo. Jenže to oni nesmí. Věřím, že to v zápase musí být strašně znát, když jíte jen suché rohlíky.

Lidovky.cz: Na druhou stranu všechno nelze svádět jen na nemoc. Na začátku mistrovství předváděla reprezentace proti silným soupeřům dobré výkony, ale od zápasu s Itálií tápe. Čím to je?
Máme hrozné výpadky. Kolikrát odehrajeme výbornou první třetinu, pak úplně polevíme a najednou zase přidáme. Jiný důvod neznám, opravdu těžko říct. Jediné, co nás může vrátit na vítěznou vlnu, je disciplína a trpělivost. Ofenzivní smrští tyhle papírově slabší týmy nepřehrajeme, stojí to moc sil.

Lidovky.cz: Který z hráčů vás svým výkonem přesvědčil a který zklamal?
Líbil se mi Salák, ten chytal opravdu výborně. A Jarda Jágr, ten zase udělal dva body, což od útočníků potřebujeme. Ovšem jestli chceme medaili, tak musíme přidat. Budu klukům držet palce v dalších zápasech, snad už budou mít šťastnější konec.