Michálek s novým spoluhráčem Hemským vyhnali Pavelce z branky

8:42aktualizováno  10:42
NEW YORK - Čeští hokejisté Milan Michálek a Aleš Hemský dovedli v sobotním utkání NHL Ottawu k výhře ve Winnipegu 5:3. První dal gól a na dva přihrál, druhý si připsal tři asistence, zaznamenal premiérové body po výměně z Edmontonu a navíc byl vyhlášen nejlepším hráčem večera. Všech pět gólů inkasoval v brance poražených Ondřej Pavelec a už v polovině utkání předčasně střídal.

Milan Michálek a Ondřej Pavelec. foto: Reuters

Čeští hokejisté Milan Michálek a Aleš Hemský dovedli v sobotním utkání NHL Ottawu k výhře ve Winnipegu 5:3. První dal gól a na dva přihrál, Hemský si zase připsal tři asistence, zaznamenal premiérové body po výměně z Edmontonu a byl vyhlášen nejlepším hráčem večera. Všech pět gólů inkasoval v brance poražených Ondřej Pavelec a už v polovině utkání střídal.

Michálek po Hemského přihrávce otevřel v 10. minutě svým 11. gólem v sezoně skóre, když se jeho střela po zásahu jednoho z hráčů soupeře záhadně vznesla do vzduchu a zapadla obloučkem za záda Pavelce. Ten puk vzápětí vyškrábl ven, videorozhodčí ale potvrdil, že plným objemem přešel brankovou čáru a gól uznal.

Hemský s Michálkem měli prsty i ve druhé brance, když si v 18. minutě v útočném pásmu vyměnili puk a následná střela obránce Jareda Cowena od modré čáry skončila v horním růžku Pavelcovy branky. Český gólman kapituloval potřetí hned v úvodu druhé třetiny, kdy ho po akci Hemského s Michálkem srazil spoluhráč až k zadnímu mantinelu a Eric Gryba pohodlně skóroval do prázdné sítě. Definitivně osudným se Pavelcovi staly dva inkasované góly v rozmezí 38 sekund, díky nimž Senators odskočili do vedení 5:2.

Winnipeg - Ottawa

"Nešlo o Pavelce, s ním jsem neměl problém. Nehledejte v tom nic jiného než snahu probudit náš tým," vysvětlil trenér Winnipegu Paul Maurice proč střídal Pavelce, který si připsal patnáct úspěšných zákroků.

Hemskému očividně prospívá, že po jedenácti sezonách v Edmontonu změnil prostředí. V Ottawě hned vytvořil údernou útočnou formaci s Michálkem a Jasonem Spezzou. "Hemský je extrémně šikovný útočník, s nímž se hrozně snadno spolupracuje. Hodně jsem jeho hru sledoval, je skvělý na puku, umí si ho výborně pokrýt a má vynikající přihrávky," vychválil pardubického odchovance Spezza.

A Hemský si v novém týmu také libuje. Zvlášť, když má s Ottawou šanci bojovat o postup do play off, v němž Edmonton nebyl od finále Stanley Cupu v roce 2006 ani jednou a s velkou pravděpodobností si ho nezahraje ani letos. "Bylo dojemné po tolika letech opustit Edmonton. Měl jsem tam hodně kamarádů, v kabině byla dobrá parta. Ale zároveň je skvělé být zase ve hře. Mám rád tyhle zápasy, kdy o něco jde. Jsem nadšený," řekl Hemský.

Ottawa je momentálně mimo postupové pozice, v tabulce Východní konference ale po sobotním vítězství ztrácí znovu jen čtyři body na osmý Detroit.

O účast ve vyřazovacích bojích bude Ottawa svádět bitvu také s New Jersey, které si spravilo náladu po pátečním sedmigólovém výprasku od Detroitu výhrou 5:4 nad Carolinou. Dvěma asistencemi se na úspěchu Devils podílel Marek Židlický, na jeden gól přihráli Jaromír Jágr a Patrik Eliáš.

"Ďáblové" vedli v průběhu zápasu už 4:1, Hurricanes ale dokázali vyrovnat. Vítězný gól vstřelil v 54. minutě Tuomo Ruutu, který přišel do New Jersey ve středu krátce před uzavřením přestupů právě z Caroliny.

Velký podíl na jeho trefě měl obránce Židlický, který se po buly v útočném pásmu proháčkoval podél mantinelu a nabil Ruutuovi do střelecké pozice v prostoru mezi kruhy. "Je to samozřejmě zvláštní pocit rozhodnout o výhře proti bývalému týmu. Zkusím si to trochu užít, ale ještě potřebujeme vybojovat celou řadu vítězství," prohlásil Ruutu.

"Nejsem žádný velký střelec, takže jsem prostě zavřel oči a vypálil tak tvrdě, jak jen dokážu." Bronzový medailista z nedávné olympiády má přitom za sebou náročné týdny. Hned po návratu ze Soči se vydal s Carolinou na venkovní šňůru zápasů a teď místo domů zamířil na novou štaci. "Ten chlap nebyl doma měsíc, když nepočítám pár hodin před olympiádou. Rodinu má v Carolině, manželka je těhotná. Přesto dokáže podat takový výkon. Bez něho bychom dnes nevyhráli," pochválil finského útočníka trenér Peter DeBoer.

New Jersey - Carolina

Svůj první gól po olympijské přestávce a zároveň patnáctý v sezoně vstřelil Ondřej Palát, navrch přidal jednu asistenci a pomohl Tampě získat bod v duelu s Bostonem po porážce 3:4 po samostatných nájezdech. V penaltovém rozstřelu už Palát neuspěl, stejně jako na druhé straně David Krejčí a dalších jedenáct hráčů. Jediným střelcem byl v sedmé sérii Reilly Smith.

Ve třetím zápase za sebou bodoval Jakub Voráček, jenž přihrál na dva góly Philadelphie, která ale podlehla Torontu 3:4 v prodloužení. Maple Leafs promarnili vedení 2:0, nakonec o jejich výhře rozhodl ve třetí minutě nastaveného času Joffrey Lupul.

Pikantní bylo druhé vystoupení v dresu Phoenixu pro útočníka Martina Erata. Coyotes se představili na ledě Washingtonu, odkud ve středu přišel. Fanoušci na Erata, který už od listopadu žádal o výměnu, bučeli často při jeho pobytu na ledě. Phoenix prohrál 2:3, nepomohla mu ani trefa Radima Vrbaty.

Phoenix na deváté pozici v Západní konferenci ztrácí už tři body na osmý Dallas, který vyhrál nad Minnesotou 4:3. Stars přišli o brankáře Kariho Lehtonena, jemuž v 53. minutě po zákroku Erika Hauly spadla helma a poranil si hlavu. Debut si tak odbyla posila z Floridy Tim Thomas. Před utkání byla oceněna legenda Dallasu Mike Modano, jehož číslo 9 bylo slavnostně vyřazeno a dres vyvěšen ke stropu haly American Airlines Center.

Výsledky NHL:

• Winnipeg - Ottawa 3:5 (1:2, 1:3, 1:0)
    Branky: 17. Little, 25. Enström, 43. Byfuglien - 10. M. Michálek (Hemský), 18. Cowen (Hemský, M. Michálek), 23. Gryba (M. Michálek), 29. Turris, 30. Hoffman (Hemský). Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 30 minut, z 20 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 49:32. Diváci: 15.004.
  • Colorado - St. Louis 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
    Branky: 49. Parenteau - 28. Backes, 44. Berglund. Střely na branku: 27:25. Diváci: 18.137.
  • Toronto - Philadelphia 4:3 p (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
    Branky: 3. Gardiner, 4. Kadri, 54. Raymond, 63. Lupul - 39. a 48. Timonen (na obě Voráček), 58. Coburn. Střely na branku: 36:31. Diváci: 19.583.
  • Tampa Bay - Boston 3:4 sn (0:0, 3:2, 0:1 - 0:0)
    Branky: 21. Palát, 25. Barberio, 30. Filppula (Palát) - 27. Paille, 29. Söderberg, 49. Boychuk, rozh. nájezd R. Smith. Střely na branku: 20:32. Diváci: 19.204.
  • Washington - Phoenix 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)
    Branky: 50. Alzner, 51. Laich, 55. Brouwer - 19. McMillan, 24. Vrbata. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18.506.
  • Nashville - Columbus 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
    Branka: 54. Anisimov. Střely na branku: 28:36. Diváci: 17.113.
  • Dallas - Minnesota 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
    Branky: 1. Jamie Benn, 22. Chiasson, 52. Seguin, 56. E. Cole - 17. Haula, 32. Coyle, 42. Brodziak. Střely na branku: 38:35. Diváci: 19.109.
  • New Jersey - Carolina 5:4 (1:0, 3:2, 1:2)
    Branky: 29. a 33. Henrique (na druhou Eliáš), 5. Zajac (Jágr), 29. Brunner (Židlický), 54. T. Ruutu (Židlický) - 27. Skinner, 34. Harrison, 45. Gerbe, 53. Sjomin. Střely na branku: 31:33. Diváci: 16.162.
  • San Jose - Montreal 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
    Branky: 3. a 22. Wingels, 28. Nieto, 41. Couture. Střely na branku: 33:27. Diváci: 17.562.
  • Vancouver - Calgary 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
    Branky: 26. Archibald, 46. Weber - 23. McGrattan. Střely na branku: 14:23. Diváci: 18.910.