Michálek s Hudlerem hvězdami utkání, Jágrovo New Jersey opět prohrálo

9:27
Útočník Milan Michálek přispěl v NHL dvěma góly a jednou asistencí k jasnému vítězství hokejistů Ottawy 7:2 nad Edmontonem a byl vyhlášen první hvězdou utkání. I po jasném triumfu v kanadském derby ale schází jeho týmu devět bodů na příčky zajišťující play off.

Útočník Ottawy Milan Michálek zazářil během zápasu s Edmontonem foto: Reuters

Jiří Hudler se podílel dvěma asistencemi na výhře Calgary 3:2 nad Vancouverem a byl zvolen třetí hvězdou zápasu. Na druhé straně vyšel naprázdno Radim Vrbata a poprvé po osmi zápasech nebodoval.

Michálek prožil v sobotu nejproduktivnější večer sezony a potvrdil vzestup formy z poslední doby. Ve třinácti zápasech dal sedm branek a další čtyři připravil. Ve srovnání s úvodními třemi měsíci letošního ročníku jde o obrovský kontrast, neboť v této době vsítil jen tři branky - v každém měsíci jednu.

„Po fyzické stránce se cítím jako vždy, rozdíl je v sebevědomí. To je v hokeji důležité. Právě teď si mě puky nacházejí,“ komentoval proměnu Michálek. V sobotu nejprve z dorážky otevřel skóre a v prostřední části z brejku dva jednoho zvýšil na 4:2. Senators poté už v poklidu kontrolovali průběh zápasu, v němž osm hráčů zaznamenalo dva a více bodů.

„To je dobré znamení. Získali jsme nějaké sebevědomí a doufám, že se to projeví i ve výsledcích a uděláme sérii výher,“ řekl Michálek. „Uhráli jsme teď pět ze šesti možných bodů a dnes jsme udrželi tempo celých šedesát minut. Neměli jsme žádný výpadek, což se nám v letošní sezoně příliš často nedaří. V tom musíme pokračovat,“ podotkl.

Hudler si připsal asistence po akcích, které zakončil Sean Monahan, jenž v prostřední třetině otočil skóre z 0:1 na 2:1. Při první brance český útočník uvolnil Johnnyho Gaudreaua, jenž osamocen před brankářem Ryanem Millerem nedotáhl kličku mezi betony. Volný puk ale dorazil Monahan, který o chvíli později zužitkoval další Hudlerovu výbornou přihrávku. Při přečíslení si oba rychle vyměnili kotouč, který mu Hudler poslal mezi kruhy. „Sehrál to skvěle. Je to chytrý hráč a tohle musíte od něho očekávat, když s nim hrajete. Opravdu skvělá práce,“ chválil Monahan.

Andrej Nestrašil zmírnil třetím gólem v sezoně porážku Caroliny 3:6 na ledě Minnesoty. Český útočník zastavil špatný vstup Hurricanes do utkání a ve 20. minutě trefou z dorážky vstřelil za stavu 0:3 úvodní gól týmu. Hosté se ještě v prostřední části vzepjali a i s přispěním asistence Michala Jordána snížili na rozdíl jediné branky (3:4), ale více už nedokázali. Pro českého obránce znamenala přihrávka první bod v kariéře NHL, na který potřeboval 22 zápasů.

Nejstarší hráč této sezony NHL Jaromír Jágr dnes slaví 43. narozeniny, v sobotu dárek v podobě výhry New Jersey nedostal. Devils podlehli v Nashvillu 1:3 a připsali si čtvrtou porážku za sebou. Přitom drželi s lídrem soutěže dlouho krok, ale soupeř v závěrečných čtyřech minutách zlomil nerozhodný stav.

„Poté, co jsme odolali v první třetině bouři (na střely vyhrál Nashville tuto pasáž 21:3), jsme si zbylých čtyřicet minut počínali dobře. Za to nemám hráčům co vytknout. Skvěle jsme bránili oslabení, dali gól v přesilovce a při hře pět na pět jsme si vypracovali více šancí. Bohužel gól dali oni,“ řekl generální manažer New Jersey Lou Lamoriello.

Hokejisté Montrealu udolali doma v kanadském derby Toronto 2:1 po samostatných nájezdech. Branky v základní hrací době padly shodně ve 12. minutě a pokaždé po asistenci českého hráče. Hosté, kteří venku prohráli potřinácté za sebou, se ujali vedení po akci Romana Poláka. Canadiens vzápětí srovnali po přihrávce Tomáše Plekance, jenž v přesilové hře našel před brankou Brendana Gallaghera. Rozstřel rozhodl David Desharnais.

New York Rangers uspěli díky čtyřem brankám v poslední třetině na ledě Arizony 5:1 a kouč Alain Vigneault se stal jedenadvacátým trenérem s 500 výhrami v NHL. Na vítěznou vlnu se dostává i Los Angeles, které porazilo Washington 3:1 a v posledních čtyřech zápasech neztratilo ani bod. Stále je ale obhájce Stanley Cupu pod čarou postupu do play off.

Výsledky sobotních utkání NHL

Ottawa - Edmonton 7:2 (1:1, 4:1, 2:0) Branky: 8. a 24. M. Michálek, 21. Ceci, 21. Turris (M. Michálek), 39. Chiasson, 55. Hoffman, 57. Legwand - 16. Roy, 24. Fayne. Střely na branku: 42:27. Diváci: 17.160. Hvězdy zápasu: 1. M. Michálek, 2. Hoffman, 3. Stone (všichni Ottawa).

Montreal - Toronto 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0) Branky: 12. Gallagher (Plekanec), rozhodující sam. nájezd Desharnais - 12. Winnik (Polák). Střely na branku: 32:29. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Desharnais (Montreal), 2. Bernier (Toronto), 3. Price (Montreal).

Detroit - Winnipeg 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 1:1 - 0:0) Branky: 26. a 54. Dacjuk, 17. Kronwall, 22. Helm - 30. a rozhodující sam. nájezd Stafford, 3. Thorburn, 28. Wheeler, 45. Ladd. Střely na branku: 29:38. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Myers (Winnipeg), 2. Dacjuk (Detroit), 3. Ladd (Winnipeg).

NY Islanders - Columbus 6:3 (2:2, 1:1, 3:0) Branky: 2. a 9. Bailey, 48. a 52. Tavares, 28. Strome, 42. Nielsen - 16. Dubinsky, 20. Atkinson, 40. Foligno. Střely na branku: 46:37. Diváci: 15.678. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Bailey, 3. Nielsen (všichni Islanders).

Nashville - New Jersey 3:1 (1:0, 0:1, 2:0) Branky: 9. Cullen, 57. Wilson, 58. Smith - 38. Bernier. Střely na branku: 38:22. Diváci: 17.333. Hvězdy zápasu: 1. Wilson, 2. Cullen (oba Nashville), 3. Schneider (New Jersey).

Minnesota - Carolina 6:3 (3:1, 1:2, 2:0) Branky: 2. a 9. Vanek, 16. Schroeder, 23. Prosser, 44. Haula, 59. Parise - 20. Nestrašil, 26. Skinner (Jordán), 27. Lindholm. Střely na branku: 24:27. Diváci: 19.220. Hvězdy zápasu: 1. Vanek, 2. Fontaine, 3. Granlund (všichni Minnesota).

Arizona - NY Rangers 1:5 (0:0, 1:1, 0:4) Branky: 27. Vermette - 21. Kreider, 42. Nash, 52. Hayes, 55. M. Staal, 58. Stempniak. Střely na branku: 35:32. Diváci: 14.719. Hvězdy zápasu: 1. Nash, 2. Kreider (oba Rangers), 3. Lessio (Arizona).

Colorado - Dallas 4:1 (1:0, 1:0, 2:1) Branky: 12. Landeskog, 26. Tanguay, 44. Iginla, 60. Everberg - 50. Spezza. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18.087. Hvězdy zápasu: 1. McLeod, 2. Stuart, 3. Everberg (všichni Colorado).

Calgary - Vancouver 3:2 (0:1, 2:1, 1:0) Branky: 27. a 32. Monahan (na obě Hudler), 42. Bouma - 17. Kenins, 38. Vey. Střely na branku: 34:30. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Monahan (Calgary), 2. Hansen (Vancouver), 3. Hudler (Calgary).

Los Angeles - Washington 3:1 (0:0, 1:0, 2:1) Branky: 30. King, 41. Lewis, 48. Stoll - 42. Ovečkin. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Lewis, 3. Regehr (všichni Los Angeles).