Brazilci selhali, fotbalový turnaj ovládlo Mexiko

17:54aktualizováno  18:29
LONDÝN - Mexičtí fotbalisté porazili ve finále olympijského turnaje favorizovanou Brazílii 2:1 a poprvé v historii získali zlaté medaile. "Kanárci" v čele s hvězdným Neymarem se premiérového triumfu na OH znovu nedočkali. Obě mexické branky vstřelil útočník Oribe Peralta, který se poprvé na londýnském stadionu Wembley trefil už v 29. vteřině. Brazilec Hulk snížil až v nastaveném čase.

Brazílie - Mexiko (Neymar) foto: Reuters

Brazilský "Dream Team" byl považován za největšího favorita na olympijské zlato i proto, že všech pět předchozích utkání na turnaji vyhrál a pokaždé vstřelil tři branky. Proti výběru trenéra Luise Fernanda Teny se však trápil.

Utkání hodně ovlivnila už první minuta, ve které mexickou kombinaci zakončil přesnou střelou k tyči Peralta. Trefu útočníka Santosu Laguna z 29. vteřiny označila FIFA za nejrychlejší branku na OH od roku 1976, kdy světová fotbalová organizace začala počítat olympijské rekordy.

Brazilci sice měli převahu, ale Mexičané útočníky Neymara, nejlepšího střelce turnaje Leandera Damiaa ani střídajícího Hulka do výraznějších šancí nepouštěli.

Naopak v 64. minutě chyboval brazilský stoper Thiago Silva, kterého obehrál Marco Fabián a zády k brance trefil břevno. Krátce po něm Peralta přidal druhý mexický gól, ale rozhodčí ho kvůli ofsajdu neuznal.

"Kanárci" se snažili ze všech sil vyrovnat a kouč Mano Menezes poslal na hřiště dalšího útočníka Pata. V 75. minutě však podruhé udeřili Mexičané, když se hlavou opět trefil neobsazený Peralta.

V první minutě nastaveného času snížil po rychlém průniku Hulk, který krátce nato vybídl přesným centrem k vyrovnání Oscara. Letní akvizice Chelsea ale hlavou branku minula a Brazílie si prodloužení nevynutila.

Mexiko tak získalo první zlato v Londýně.

Finále přihlíželo ve Wembley 86.162 diváků, celkem turnaj zhlédlo rekordních 1,525.134 milionu fanoušků. Dosavadní maximum z her v Los Angeles v roce 1984 bylo překonáno o 101.521 lidí.