'Messiáš' dirigoval postup Barcelony, dál jde také Plašilovo Bordeaux

22:35
PRAHA - Barcelona je pět zápasů od obhajoby loňského vítězství v Lize mistrů. Katalánský velkoklub nedal v příjemném středečním večeru šanci německému Stuttgartu a po výsledku 4:0 s přehledem postoupil do čtvrtfinále soutěže. Osmičku nejlepších týmů starého kontinentu zkompletoval francouzský mistr Bordeaux po výhře 2:1 nad Olympiakosem Pireus.

Lionel Messi. foto: Reuters

Kolikátý koncert v posledních dvou letech předvedli fotbalisté Barcelony fanouškům po celém světě? Katánci opět předvedli, jak jednoduchý a krásný může fotbal být. Nutno podotknout, hosté ze Stuttgartu jim zápas ustrašeným výkonem velmi usnadnili.

Bordeuax psalo historii

Na zápas ve Francii rozhodně nebude v dobrém vzpomínat veterán v brance Olympiakosu Nikopolidis.

Již v 5. minutě jej z přímého kopu parádní střelou do vzdálenějšího horního růžku překvapil Gourcuff. Stejný kousek, jen ze standardní situace posunuté o pár metrů dále, předvedl tentýž hráč na konci první půle. V tom okamžiku ale stáli při šedovlasém brankáři všichni svatí, míč totiž orazítkoval břevno i tyč.

Domácí v té chvíli mířili za historickým postupem do čtvrtfinále nejprestižnější evropské klubové soutěže. Ve druhé půli se ale vše pro Bordeaux ještě zkomplikovalo. Nejprve se během pěti minut vyfauloval na Plašilovi hostující Derbyshire. O dvě minuty později ale řecký klub vyrovnal na 1:1, když se trefil Mitroglu.

Navíc o deseti dohrával zápas také francouzský mistr, poté co se v 68. minutě nechal hloupě vyloučit kapitán Diarra. Domácí záložník se stihl vykartovat během pouhých dvou minut. Hosté následně několikrát nebezpečně ohrozili Carrassa, francouzský brankář ale další gól nepustil.

A tak udeřilo na druhé straně, Nikopolidis podběhl centr z pravé strany a pro Chamakha nebyl problém hlavou trefit v 88. minutě prázdnou branku. Svěřenci Lorenta Blanca pokračují v úspěšném tažení Ligou mistrů a mohou se premiérově těšit na páteční los soutěže.

V osmičce nejlepších týmů Evropy mají překvapivě po dvou účastnících právě Francouzi a Angličané. Naopak velmoci Španělsko, Itálie a Německo mají v soutěži již jen jednoho zástupce, posledním čtvrtfinalistou je ruský celek CSKA Moskva.

Pryč bylo sebevědomí německého týmu z prvního duelu, kdy zle trápili favorita a byli po většinu zápasu lepší. Na Camp Nou vládlo po celých devadesát minut jen jedno mužstvo - Barcelona. Již ve 13. minutě předvedl první záblesk své geniality Lionel Messi.

Ze čtyř hráčů soupeře si udělal "tréninkové panáky" a nechytatelnou střelou zpoza vápna přesně zavěsil - 1:0. O deset minut později to už bylo dva nula, míč putoval z první po ose Messi-Touré-Pedro a posledně jmenovaný neměl problém trefil z pěti metrů prázdnou branku. Do konce prvního poločasu domácí ještě několikrát zahrozili, pokusy Messiho a Tourého ale góly neskončily.

"Kdyby to bylo 3:0 je rozhodnuto, takhle mohou dát hosté jeden gól a Barcelona může znervóznět," řekl v poločase ve Studiu fotbal internacionál Pavel Kuka. Svatá pravda, k tomu by ale museli hosté alespoň vystřelit na Valdésovu branku. Podobně "troufalí" ale za celý zápas nebyli.

Domácí jasně kontrolovali vývoj duelu. Tourého pokus na úvod druhé půle jen těsně minul Lehmannovu pravou tyč, v 55. minutě ale udeřilo potřetí. Pedro nasprintoval po křídle, na hranici pokutového území posunul míč pod sebe Alvésovi, ten patičkou postrčil na Messi, který z otočky z hranice velkého vápna vstřelil svůj druhý gól v zápase.

Následně měl argentinský útočník přezdívaný "Messiáš" několik šancí na završení hattricku, dvakrát šel sám na Lehmanna, třetí branka mu ale tentokrát (hattrick vstřelil v neděli v lize) přána nebyla. Čtvrtou branku zápasu tak přidal po deseti vteřinách na hřišti další z barcelonské líhně střeleckých zabijáků Bojan Krkič, když ho gólové šance poslal nádhernou kolmicí Ibrahimovič.

Devatenáctiletý supertalent tak dal zapomenout na své nepovedené víkendové ligové vystoupení, při kterém vydržel na hřišti jen poločas. Jedinou kaňkou na povedeném večeru tak pro barcelonské bylo pouze zranění defenzivního záložníka Sergia Busquetse.

ODVETY OSMIFINÁLE LIGY MISTRŮ

Bordeaux - Olympiakos Pireus 2:1 (1:0)
Branky: 5. Gourcuff, 88. Šammach - 65. Mitroglu.
Rozhodčí: Benquerenca (Portug.). ČK: 68. Diarra - 60. Derbyshire. První zápas 1:0, postupuje Bordeaux.

FC Barcelona - Stuttgart 4:0 (2:0)
Branky: 13. a 59. Messi, 22. Pedro, 89. Bojan.
Rozhodčí: Hamer (Luc.). První zápas 1:1, postupuje Barcelona.

Postupující do čtvrtfinále Ligy mistrů: Arsenal, Bayern Mnichov, Bordeaux, CSKA Moskva, FC Barcelona, Inter Milán, Manchester United, Olympique Lyon.
O složení čtvrtfinálových dvojic a dalším pavouku play off rozhodne páteční los v sídle UEFA v Nyonu. Čtvrtfinálové zápasy jsou na programu 30. a 31. března, odvety se hrají o týden později.