Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Messi sestřelil hattrickem Ajax, Chelsea narazila na Basilej

22:49aktualizováno  23:22
Vysoké vítězství Barcelony nad Ajaxem Amsterdam i překvapivé prohry Chelsea s Basilejí a Dortmundu v Neapoli. Takové výsledky nabídla druhá várka úvodních duelů základních skupin Ligy mistrů. Arsenal, Neapol, Atlético Madrid, Schalke a Porto slaví výhry.

Messi nasázel Ajaxu hattrick. foto: Reuters

Nejvyšším rozdílem - 4:0 nad Ajaxem - vyhrála doma Barcelona, a to zejména díky gólům Lionela Messiho. Argentinský útočník se nenechal zastínit Cristianem Ronaldem z Realu Madrid, jenž dal v úterý tři góly proti Galatasarayi Istanbul, a také vsítil hattrick.

Barcelona svůj první zápas v Lize mistrů pod vedením kouče Gerarda Martina zvládla v pohodě. Fanoušci se sice nedočkali gólu drahé letní posily Neymara, ale mohli se spolehnout na trefy "starého dobrého" Messiho.

Ten otevřel skóre v 22. minutě z přímého kopu a další dvě branky přidal v druhém poločase. Kromě Messiho dal gól už jen stoper Piqué po centru Neymara.

Čtyřnásobný nejlepší hráč světa Messi zaznamenal 62 branek v 80 zápasech Ligy mistrů a na historicky nejlepšího kanonýra soutěže Raúla mu chybí už jen devět zásahů.

Chelsea nezvládla druhé soutěžní utkání za sebou. O víkendu prohrála v lize na Evertonu a nyní podlehla i v evropských pohárech. Nad její síly byla nečekaně Basilej, která v Londýně dokázala otočit skóre.

Brankář Petr Čech a spol. šli o poločase do šaten za vedení 1:0, které zařídil první střelou domácích na bránu záložník Oscar. Jenže v 71. minutě vyrovnal záložník Salah a deset minut nato dokonal obrat útočník Streller. Švýcarský tým se tak pomstil Chelsea za vyřazení ze semifinále minulého ročníku Evropské ligy.

Chelsea pod staronovým trenérem Josém Mourinhem prohrála ve skupině LM na stadionu Stamford Bridge poprvé od října 2003, kdy nestačila na istanbulský Besiktas.

CO SE STALO? Ivanovič si s Chelsea jistě představoval jiný vstup do Ligy mistrů.

Porážku utrpěl také účastník květnového finále Ligy mistrů Dortmund, který padl na stadionu Neapole 1:2. Vedoucí tým italské ligy poslal do vedení v 29. minutě útočník Gonzalo Higauín a minutu před koncem první půle bylo s německým celkem ještě hůř - za ruku mimo pokutové území totiž uviděl červenou kartu brankář Weidenfeller.

Už předtím byl za protesty vykázán na tribunu trenér hostů Jürgen Klopp. Oslabeného soupeře pak po změně stran dorazil krásným přímým kopem Insigne, na konci Dortmund už jen snížil díky vlastnímu gólu domácího Zuňigy.

Arsenal bez zraněného záložníka Tomáše Rosického si v Marseille zajistil triumf až v druhém poločase. V 65. minutě otevřel skóre forvard Walcott, sedm minut před koncem potvrdil svou střeleckou formu z úvodu sezony Ramsey. V nastavení už jen snížil z penalty Jordan Ayew. "Kanonýři" ani v desátém zápase na hřištích francouzských soupeřů neprohráli a pošesté za sebou zvítězili.

Druhý český hráč ve středečním programu Tomáš Jun nastoupil v základní sestavě Austrie Vídeň, ale domácí porážce 0:1 s Portem nezabránil. Rakouský debutant v hlavní fázi LM sice s portugalským týmem udržel bezbrankový poločas, ale po změně stran rozhodl Lucho González. Jun šel ze hry v 68. minutě.

1. kolo základní části Ligy mistrů:

• Skupina E: Schalke - Steaua Bukurešť 3:0 (0:0) Branky: 67. Uchida, 78. Boateng, 85. Draxler. Rozhodčí: Cakir (Tur.). Diváci: 49.358.
    Chelsea - Basilej 1:2 (1:0) Branky: 45. Oscar - 71. Salah, 81. Streller. Rozhodčí: Orsato (It.). Diváci: 40.358.
  • Skupina F: Marseille - Arsenal 1:2 (0:0) Branky: 90.+3 J. Ayew z pen. - 65. Walcott, 83. Ramsey. Rozhodčí: Benquerenca(Portug.). Diváci: 38. 380.
    Neapol - Dortmund 2:1 (1:0) Branka: 29. Higuaín, 69. Insigne - 87. vlastní Zuňiga. Rozhodčí: Proenca (Portug.). ČK: 45.+1 Weidenfeller (Dortmund). Diváci: 55. 766.
  • Skupina G: Austria Vídeň - Porto 0:1 (0:0) Branka: 55. L. González. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Diváci: 37. 500.
    Atlético Madrid - Zenit Petrohrad 3:1 (1:0) Branky: 40. Miranda, 64. Arda Turan, 80. Baptistao - 58. Hulk. Rozhodčí: Collum (Skot.). Diváci: 33.855.
  • Skupina H: AC Milán - Celtic Glasgow 2:0 (0:0) Branky: 82. Zapata, 86. Muntari. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 54.623.
    FC Barcelona - Ajax Amsterodam 4:0 (1:0) Branky: 22., 55. a 75. Messi, 69. Piqué. Rozhodčí: Oddvar Moen (Nor.). Diváci: 79. 412.