Messi překonal Pelého, Barcelona porazila Mallorku 4:2

20:58aktualizováno  23:29
MADRID - Fotbalisté vedoucí Barcelony vyhráli ve španělské lize na hřišti Mallorky 4:2 a desátou výhrou z úvodních jedenácti kol v sezoně si vylepšili klubový rekord. Dvakrát se za hosty prosadil Argentinec Lionel Messi, který svým 76. gólem v letošním roce překonal počin slavného Brazilce Pelého z roku 1958.

Barcelona (Messi a Sanchéz) foto: Reuters

Pětadvacetiletému barcelonskému kanonýrovi nyní chybí devět branek k dorovnání absolutního rekordu Němce Gerda Müllera z roku 1972.

Katalánce poslal na Mallorce do vedení v 28. minutě Xavi, v posledních dvou minutách prvního poločasu přidali další dvě branky Messi a Tello. Domácí zdramatizovali duel po přestávce, když mezi 55. a 58. minutou snížili na rozdíl jediné branky Pereira a z penalty Víctor.

Barcu uklidnil dvacet minut před koncem svým druhým zásahem Messi. Vedoucí střelec španělské ligy si v tabulce střelců polepšil na patnáct branek.

Real Madrid vyhrál na hřišti Levante 2:1 až díky brance střídajícího útočníka Moraty z 84. minuty. Úřadující mistr ztrácí na Barcelonu ze třetího místa dál osm bodů.

Nedělní výsledky

Valladolid - Valencie 1:1 (63. Víctor Pérez z pen. - 14. Cissokho), Bilbao - FC Sevilla 2:1 (27. De Marcos, 45.+1 Susaeta - 79. Negredo z pen.), Mallorca - FC Barcelona 2:4 (55. Pereira, 58. Víctor z pen. - 44. a 70. Messi, 28. Xavi, 45. Tello), Atlético Madrid - Getafe 2:0 (24. Adrián, 43. Arda Turan), Levante - Real Madrid 1:2 (62. Ángel - 21. Ronaldo, 84. Morata).

"Bílý balet" poslal do vedení po dvaceti minutách Cristiano Ronaldo, který si však po úderu loktem natrhl obočí a do druhého poločasu už nenastoupil.

Po změně stran vyrovnal střídající útočník Ángel, ale v závěru se minutu po příchodu na hřiště trefil madridský talent Morata.

Protivník Plzně v Evropské lize Atlético Madrid si spravil chuť po čtvrteční pohárové prohře 0:2 v Coimbře. Stejným rozdílem doma porazil Getafe a udržel se na druhé příčce s tříbodovou ztrátou na Barcelonu.

Madridský tým si zajistil deváté ligové vítězství v sezoně už brankami z prvního poločasu. Ve 24. minutě se prosadil útočník Adrián, minutu před přestávkou pojistil vedení turecký záložník Arda Turan.

Atlético v prvním zápase v Madridu porazilo Plzeň 1:0, na západě Čech se představí v posledním zápase skupiny B 6. prosince.

Athletic Bilbao, který je ve skupině Evropské ligy jedním ze soupeřů Sparty Praha, porazil FC Sevilla 2:1, přestože dohrával poslední čtvrthodinu v oslabení. Baskický celek poprvé od dubna vyhrál v domácí soutěži dvě utkání za sebou.

Bilbau se na stadionu San Mamés povedl především prvním poločas, ve kterém se do branky Sevilly trefili záložníci De Marcos a Susaeta. Po změně stran si ale domácí zkomplikovali situaci. V 76. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Ander Herrera a tři minuté poté snížil z penalty Negredo. Athletic však těsný náskok udržel a v neúplné tabulce je dvanáctý.

Bilbao v Praze na Letné podlehlo Spartě 1:3, mužstvo trenéra Vítězslava Lavičky přivítá na svém stadionu v posledním utkání skupiny 6. prosince.