Čekání skončilo. Kajakář Hradilek má olympijské stříbro

15:15aktualizováno  18:25
LONDÝN - První medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Londýně získal vodní slalomář Vavřinec Hradilek, který skončil druhý v závodě kajakářů. Pětadvacetiletý reprezentant nestačil v životním závodě pouze na Itala Daniele Molmentiho.

Vavřinec Hradilek se stříbrnou medailí foto: ČTK

OHLASY

"Je to super. Splnil se mi sen. Jen mě překvapilo, že jsem ani nebyl nervózní," řekl po závodě první český medailista z londýnských her.

Pogratuloval i prezident

Skvělý výkon Vavřince Hradilka ocenil i prezident Václav Klaus. Jeho gratulaci uvádíme v plném znění.

Vážený pane Hradilku, milý Vavřinče, mám velkou radost, že Vám mohu pogratulovat ke stříbrné olympijské medaili ve vodním slalomu. S napětím jsem sledoval Váš bojovný finálový výkon na divoké vodě. Zvládl jste ho opravdu výborně. Pevně věřím, že na Váš první medailový úspěch naváží i naši další sportovci. Děkuji Vám za skvělou reprezentaci naší země.

S pozdravem

Václav Klaus
Prezident České republiky

Hradilek se ve finále představil jako třetí, neboť v semifinále obsadil osmé místo. Svou druhou jízdu ale zvládl mnohem lépe, vyvaroval se penalizace za dotek branky a po dojezdu se usadil v čele průběžného pořadí s náskokem více než sedmi sekund na Etienne Dailleho z Francie. Jeho čas byl rychlejší než výkon vítěze semifinále Slovince Petera Kauzera. "Všichni mi pak říkali, že z toho bude zlato. Doufal jsem v to, zároveň však tušil, že někdo bude rychlejší," dodal stříbrný kajakář.

Zklamaný nebyl

Soupeři poté Hradilka atakovali, v polovině tratě byli rychlejší Němec Hannes Aigner i Samuel Hernanz ze Španělska, ale do cíle svůj malý náskok nedokázali udržet. Hradilka překonal až Molmenti. Trojnásobný evropský šampion a mistr světa z roku 2010 byl o 1,35 sekundy rychlejší a nadělil si olympijské zlato ke středečním 28. narozeninám. "Z druhého místa jsem zklamaný ani nebyl. Nedá se nic dělat," krčil rameny po slavnostním předávání medailí.

Nikdo další se před českého reprezentanta nedostal, tlak neunesli Polák Mateusz Polaczyk ani současná jednička světového žebříčku Kauzer, jenž startoval jako poslední. Hradilek se po titulu vicemistra světa z roku 2010 mohl radovat z další stříbrné medaile, kterou získal přesně dvacet let po triumfu kanoisty Lukáše Pollerta na olympiádě v Barceloně.