Gáborík se pomazlil se Stanley Cupem a líčil: Je to neuvěřitelný pocit

19:00
LOS ANGELES (Od spolupracovníka LN v USA) - V souboji dvou největších amerických měst o hokejový trůn se nakonec radovali Los Angeles Kings, kteří v pátém utkání série porazili New York Rangers 3:2 až po druhém prodloužení a na zápasy zvítězili 4:1. Opět se prosadil slovenský útočník Marián Gáborík, který v poslední třetině o přesilovce vyrovnal na 2:2.

Marian Gáborík. foto: Reuters

LN Na vítězství Kings ve finále, ale i v průběhu celého Stanley Cupu jste měl velikou zásluhu, zaznamenal jste 14 branek. Dokonce jste málem vyrovnal rekord legendárního Gretzkého, který vstřelil za jednu sezónu 15 gólů. V čem spočívá vaše střelecké kouzlo?
Na góly jsem v průběhu play off nijak zvlášť nemyslel. Snažil jsem se soustředit na svoji hru a padalo mi to tam. Ale je to výsledek celého mužstva, bez spoluhráčů bych nedal ani jeden.

LN Jak těžká byla tato série? Poprvé jste ji nehráli na sedm zápasů, ale stačilo vám k vítězství pět utkání. Museli jste však hrát třikrát doma prodloužení…
Teď po zápase už žádnou únavu necítíme, panuje všude velká euforie. Samozřejmě, že se jednalo o velmi těžké a dlouhé zápasy. O to více si toho vítězství nyní člověk váží.

LN V rozhodujícím pátém zápase jste dokázal vyrovnat náskok Rangers. Jak jste viděl branku ze svého pohledu?
Jeff Carter dokázal výborně udržet pásmo při mantinelu v době naší přesilovky a nahrál na modrou čáru Doughtymu, který vypálil na branku. Brankář střelu neudržel a já jsem mu to jen doklepl mezi betony.

LN Dlouho jste v zápase vedli 1:0, ale Rangers v závěru druhé třetiny vývoj utkání otočili. Co jste si říkali po tom zvratu v šatně?
Stále jsme si věřili. Byli jsme naladění pozitivně a nevěsili jsme hlavy. Věřili jsme, že dokážeme zase vývoj zápasu otočit, což se nám i povedlo.

LN Vy jste hrál před dvěma lety i za Rangers, jak jste finále prožíval?
Rangers mají velmi silný tým, o tom není pochyb. Samozřejmě, že to pro mne bylo zajímavé hrát proti mému bývalému týmu, ale nějakou zvláštní motivaci jsem necítil. Ve finále už je člověk namotivovaný až dost. Klíčové je, že jsme vyhráli.

Tvrdý dopad obránce New Yorku Rangers Dana Girardiho při bránění šance Mariána Gáboríka.

LN Když jste byl vyměněn na jaře do Kings z Columbusu, přemýšlel jste a říkal jste si, že to, co nyní zažíváte, je vůbec možné?
Samozřejmě, že jsem si uvědomoval, že přicházím do sehraného a ambiciózního mužstva, které chce uspět v play off. Když jsem přišel do Los Angeles, tak jsem se snažil trochu adoptovat jejich styl a kulturu v týmu. Všichni mne zde vítali a chtěli, abych se zde cítil komfortně. Zažil jsem trochu sezónu jako na horské dráze, chvíli nahoře, chvíli dole. Když jsem hrál za Columbus, ani mne nenapadlo, že bych mohl vyhrát Stanley Cup. Všechno se změnilo, když jsem přišel do Los Angeles.

LN Jaké je to vyhrát Stanleyův pohár?
Je to úžasné. Neuvěřitelný pocit. Teprve po skončení finále si člověk uvědomí, co vlastně dokázal. Je to fantastické!