Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

City po skvělém obratu vyfouklo titul rivalům

18:17aktualizováno  20:53
MANCHESTER - Fotbalisté Manchesteru City slaví první anglický titul od roku 1968. V posledním kole porazili dvěma góly v nastavení Queens Park Rangers 3:2 a v konečné tabulce předčili díky lepšímu skóre Manchester United. Ligu vyhráli potřetí a po šestnácti letech přerušili nadvládu United, Arsenalu a Chelsea.

Pablo Zabaleta (uprostřed) slaví gól, jeho Manchester City titul. foto: APČTK

Manchester City se dočkal vedení díky šťastné brance šest minut před přestávkou. První gól v sezoně zaznamenal v pravou chvíli obránce Pablo Zabaleta. V druhé půli však přišel na vyprodaném Etihad Stadium šok, když domácí stoper Joleon Lescott nesmyslně zahrál míč hlavou za sebe a Djibril Cissé srovnal.

City měli po celý zápas jasnou převahu, a tu jen vystupňovali po vyloučení kontroverzního záložníka Rangers Joeyho Bartona za loket v obličeji útočníka Carlose Téveze. Jenže gól přišel na druhé straně, ojedinělý brejk zakončil střelou o zem Jamie Mackie.

Poslední kolo PL

Chelsea - Blackburn 2:1 (31. Terry, 34. Meireles - 60. Yakubu), Everton - Newcastle 3:1 (16. Pienaar, 27. Jelavič, 65. Heitinga - 73. vlastní Hibbert), Manchester City - QPR 3:2 (39. Zabaleta, 90.+2 Džeko, 90.+4 Agüero - 48. Cissé, 66. Mackie), Norwich - Aston Villa 2:0 (9. Holt, 22. Jackson), Stoke - Bolton 2:2 (12. a 77. z pen. Walters - 39. M. Davies, 45. K. Davies), Sunderland - Manchester United 0:1 (20. Rooney), Swansea - Liverpool 1:0 (86. Graham), Tottenham - Fulham 2:0 (2. Adebayor, 63. Defoe), West Bromwich - Arsenal 2:3 (11. Long, 15. Dorrans - 4. Benajun, 30. André Santos, 55. Koscielny), Wigan - Wolverhampton 3:2 (14. a 79. Boyce, 12. Di Santo - 9. Jarvis, 86. Fletcher).

Když už přestávali příznivci City doufat, přišlo šokující rozuzlení. Po rohovém kopu v druhé minutě nastavení vyrovnal hlavou bývalý teplický útočník Edin Džeko a za další dvě minuty rozhodl zblízka pravačkou jeho spoluhráč Sergio Agüero.

"Je to nejlepší den mého života, je to fantastické, rád si to zopakuji, ale už nikdy tímto způsobem. Nikdy jsem nepřestal věřit, už se nám v této sezoně podařilo otáčet zápasy. Když Edin vyrovnal, připomnělo mi to některé naše zápasy a věřil jsem, že není důvod nedat další gól," řekl po zápase šťastný kapitán Vincent Kompany.

Jeho kouč Roberto Mancini naopak už věřit přestával. "Pět minut před koncem by mě nenapadlo, že můžeme vyhrát. Ale titul jsme si zasloužili. Po těch 44 letech ho věnuji všem našim fanouškům," řekl Ital, který už má na kontě tři trenérská vítězství s Interem Milán.

Queens Park, na jehož lavičce strávil celý zápas brankář Radek Černý, i přes porážku uhájil setrvání v Premier League před Boltonem, který nedokázal získat potřebnou výhru a remizoval 2:2 na hřišti Stoke.

United mezitím v Sunderlandu vedli od 20. minuty díky hlavičce svého nejlepšího střelce Wayna Rooneyho a ve zbytku zápasu si pak hlídali jednobrankové vedení. Agüerovu branku, která hráčům Alexe Fergusona zkazila oslavy, sledovali již po závěrečném hvizdu.

Slavný skotský trenér už téměř slavil rekordní 20. titul United a slova hledal těžko. "To nikdo nečekal. Každý předpokládal, že City vyhrají, ale oni to dokázali při půlhodinové hře proti deseti v zápase, kde jim pomohlo pětiminutové nastavení. Ale kdokoliv získá titul, tak si ho zaslouží, protože je k němu dlouhá cesta," řekl.

Hráči United výsledky neznali a o to bylo větší jejich překvapení z pozdního vítězného gólu rivala. "Naši hráči na konci nevěděli výsledek, takže teď jsou opravdu zklamaní. Ani to jinak nemůže být, dnes předvedli dobrý výkon. Se sezonou jsem spokojený, s 89 body se většina lig vyhrává," konstatoval zklamaně.

Arsenal ztratil vedení a s West Bromwichem už prohrával 1:2, zápas ale nakonec dovedl k vítězství 3:2. Třicetigólového nejlepšího střelce soutěže Robina van Persieho zastoupili André Santos a Laurent Koscielny, kteří Arsenalu zajistili bronzovou příčku a účast v Lize mistrů. Záložník Tomáš Rosický odehrál první půli.

Čtvrtý za "Kanonýry" zůstal Tottenham, který zdolal 2:0 Fulham a bude hrát předkolo Ligy mistrů. Jen do Evropské ligy ho může ještě odsunout Chelsea, pokud v sobotním finále Ligy mistrů porazí Bayern Mnichov.

Brankář Petr Čech podruhé za sebou nebyl ani v nominaci, protože trenéři mu místo zápasu naordinovali po dohodě odpočinek a trénink. Chelsea v duelu s již jistým sestupujícím Blackburnem zvítězila 2:1 a skončila šestá.

V této sezoně Premier League viděli fanoušci celkově 1066 branek, což je o tři více, než dosud činil rekord z posledního ročníku.