Malátný Washington padl, Plekanec pomohl Montrealu k pokračování v play off

12:30
NEW YORK - Hokejisté Montrealu zůstávají ve hře o Stanleyův pohár. V pátém utkání prvního kola play off NHL zvítězili na ledě Washingtonu 2:1 a snížili stav série na 2:3. Hrdinou utkání se stal slovenský brankář kanadského celku Jaroslav Halák.

Montreal, brankář Jaroslav Halák foto: ČTK

Canadiens si vynutili šestý duel razantním nástupem do zápasu, neboť obě branky vstřelili v úvodních osmi minutách. Nejlepší tým základní části stačil v dalším průběhu utkání už jenom gólem Alexandra Ovečkina zkorigovat skóre. Jedním z hlavních strůjců vítězství Montrealu byl slovenský gólman Jaroslav Halák, jenž se vrátil do branky Canadiens a předvedl 37 úspěšných zákroků.

76. Vrbata (Phoenix) 5 3 (1+2)

"Těžili jsme z povedeného úvodu. Dva rychlé góly nám zvedly sebevědomí a víru v naše schopnosti. Možná jsme je tím i trochu znejistili," uvedl Mike Cammalleri, který po 90 sekundách hry za asistence Tomáše Plekance otevřel gólový účet utkání. Zanedlouho ho napodobil Travis Moen. "Moc se mi líbila naše vůle po vítězství. Hráli jsme s velkým nasazením a bylo cítit, že chceme ještě sérii vrátit k nám domů," dodal Cammalleri.

Na druhé straně se hlavně kritizovalo. "Nemůžeme začínat zápasy stylem, jako jsme dnes předvedli," lamentoval Ovečkin. "Hráli jsme v prvních deseti minutách hrozně a to rozhodlo. Zbytečně jsme ztratili zápas," stěžoval si trenér Bruce Boudreau. "Nepomohli nám všichni hráči. Určitě neodvedli všichni maximum. Pět nebo šest hráčů se jen vezlo," dodal.

Zatímco Ovečkin a Nicklas Bäckström už mají na kontě po pěti zápasech devět bodů, Alexandr Sjomin, autor 40 branek v základní části, zaznamenal pouze asistenci. Málo produktivní je i český útočník Tomáš Fleischmann. V dresu Montrealu opět chyběl kvůli virovému onemocnění Jaroslav Špaček.

Washington - Montreal 1:2

Sezona neskončila ani hokejistům Buffala, kteří doma přehráli Boston 4:1 a snížili stav série na 2:3. I Sabres položili základ úspěchu v první třetině, po níž vedli 2:0. Na obou gólech nesl vinu i útočník Vladimír Sobotka, který v obranném pásmu ztratil pod tlakem kotouč.

"Nehráli jsme v prvních čtyřiceti minutách dobře. Dělali jsme chyby, nedařilo se nám dostat puk z vlastní třetiny a po ztrátách jsme inkasovali góly. K vítězství potřebujeme, aby všichni naši hráči odvedli skvělý výkon.

Dneska tomu tak nebylo," řekl trenér Bostonu Claude Julien. V dalším utkání se možná bude muset obejít bez kapitána týmu Zdena Cháry, který se v závěru zápasu zapletl do potyčky před střídačkou Buffala. Slovenský hokejista byl označen za jejího iniciátora a hrozí mu trest.

Buffalo - Boston 4:1

Pětice českých hokejistů ve službách Phoenixu se ocitla na pokraji vyřazení. Coyotes v pátek podlehli na svém ledě Detroitu 1:4 a v sérii prohrávají 2:3. Hosté rozhodli o své třetí výhře v závěrečné třetině, kdy třemi góly zlomili nerozhodný stav 1:1.

Na začátku třetí části přitom mohl strhnout vedení na stranu Phoenixu Martin Hanzal. Po výborné obranné práci Vernona Fiddlera se český hráč dostal do brejku, jeho střelu i následnou dorážku ale skvěle chytil gólman Jimmy Howard. "Při dorážce jsem měl velkou část branky odkrytou, ale puk se mi nepovedlo dost zvednout. Kdybych skóroval, byl by to jiný zápas. Je to škoda. Potřebovali jsme se dostat do vedení," komentoval jeden z klíčových okamžiků Hanzal, se sedmi střelami nejaktivnější domácí hráč.

Phoenix - Detroit 1:4

Vancouver se jednoznačnou výhrou 7:2 nad Los Angeles přiblížil postupu. V sérii vede 3:2. Dvěma trefami se o to přičinili útočníci Mikael Samuelsson a Steve Bernier.

Canucks v předchozím utkání otočili čtyřmi góly v závěrečné třetině vývoj a podle Samuelssona to poznamenalo i pátý zápas. "Minulé utkání jsme dobře zakončili a to se přeneslo i do dnešního zápasu. Povzbudilo nás to," řekl švédský útočník, který se sedmi góly vede tabulku střelců v play off. Hráč s bohatými zkušenostmi z play off z Detroitu si ale uvědomuje, že série ještě rozhodnutá není. "Vůbec nic nemáme jistého. Čtvrtý krok je vždy nejtěžší," podotkl Samuelsson.

Vancouver - Los Angeles 7:2

Výsledky nočních zápasů NHL

1. kolo play off NHL - 5. zápasy:

Washington - Montreal 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky: 24. Ovečkin - 2. Cammalleri (Plekanec), 8. Moen. Střely na branku: 38:28. Diváci: 18.377. Stav série: 3:2.

Buffalo - Boston 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 2. Mair, 19. Pominville, 30. Grier, 59. Ennis - 58. Boychuk. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.690. Stav série: 2:3.

Vancouver - Los Angeles 7:2 (2:1, 2:0, 3:1)
Branky: 9. a 50. Bernier, 34. a 47. Samuelsson, 18. Edler, 29. D. Sedin, 45. Demitra - 15. Handzuš, 46. Modin. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.810. Stav série: 3:2.

Phoenix - Detroit 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)
Branky: 30. Jovanovski - 18. D. Miller, 52. Holmström, 53. Dacjuk, 60. Zetterberg. Střely na branku: 31:29. Diváci: 17.458. Stav série: 2:3.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.