Magnitogorsk - Lev 7:4. Pražané ukázali srdce, ale mistrem KHL je Kovář

17:22
MAGNITOGORSK - Lví pohádka skončila těsně před šťastným koncem. Pražský tým po úchvatné jízdě letošním play off KHL nestačil v rozhodujícím sedmém finále v Magnitogorsku na domácí Metallurg a po divokém průběhu prohrál 4:7, celou sérii pak 3:4 na zápasy. Zlomový moment dnešního utkání přinesl závěr druhé třetiny, kdy na vyrovnání Lvů na 2:2 odpověděli v rozmezí 41 vteřin Jaroslav Kosov a český forvard ve službách domácích Jan Kovář. Ten slaví titul opět po roce, loni se radoval v extralize v dresu Plzně.

Hráči Magnitogorsku se radují s Gagarinovým pohárem. foto: ČTK

SLEDOVALI JSME ON-LINE

Sedmé zápasy, to nebývá hokejová přestřelka. Jenže KHL opět sázkařům ukázala, jak je nevyzpytatelná. Poslední zápas sezony orámovalo hned 11 branek.

Lvi zaslouží uznání. I díky nim byla další parádní podívaná zajímavou až do konce. A to i poté, co pražský tým prohrával osm minut před koncem už 2:6. Zdálo se, že je hotovo, že už hostující hráči nevyženou zklamání z hlavy. Jenže hned za minutu snížil Ševc a do konce třetí třetiny se trefil ještě démon play off Azevedo.

Mozjakin byl nejužitečnější

Nejužitečnějším hráčem play-off KHL byl zvolen Sergej Mozjakin. Útočník Magnitogorsku suverénně ovládl bodování vyřazovací části a byl nejlepším hráčem i ve finále.

Sergej Mozjakin (vlevo) a Francis Pare z Magnitogorsku se radují z gólu.

Sergej Mozjakin (vlevo) slaví jeden ze svých mnoha gólů

Na Magnitogorsk to však ve finále nestačilo a Lvi se tak ve své druhé sezoně v KHL musí "spokojit" se stříbrem.

Rychlé vedení domácích

Lvi postrádali v sestavě obránce Nakládala s útočníkem Sekáčem. První větší šance ale patřila právě jim, jenže Ridderwall nezacílil přesně. V páté minutě však na druhé straně udeřil Metallurg. Gólman Vehanen si vybral slabší chvilku, když mu propadlo za záda Chabarovovo nahození, a dorážející Paré poslal domácí tým do vedení.

V polovině úvodního dějství mohl vyrovnat Oystrick, jenže Košečkina nepřekonal. Domácí brankář ale poté neměl šanci zabránit gólu z hole Ullströma, jenž tečoval parádně načasované Gragnaniho nahození. Těsně před přestávkou přišly velké šance na obou stranách, v nichž těsně minuli Zackrisson a Mozjakin, Košečkinovi zase pomohlo, že Kapanenovi nesedla bekhendová dorážka do prázdné branky.

Vedle Mozjakina další hvězdy finále: Jan Kovář (vlevo) a Justin Azevedo.

Hokej ve vysokém tempu pokračoval i ve druhé třetině. Vrána měl při dorážce z úhlu do odkryté branky na holi vedení, avšak Košečkin byl proti. A Magnitogorsk brzy trestal - v 24. minutě se mezi střelce zapsal Birjukov. Košečkin měl pak několikrát porci štěstí, v ještě lepší pozici ve srovnání se závěrem první části byl Kapanen, jenže znovu nedal.

Góly Lva: Buď beci, nebo Azevedo

V 33. minutě měl naopak štěstí Vehanen, když Kovář minul ve stoprocentní šanci po Mozjakinově nahrávce. Krátce nato ale vyrovnal na 2:2 ranou téměř od modré čáry bek O'Byrne. Byl to desátý gól Lva v řadě, který vstřelil buď jeden z obránců nebo nepolatitelný Azevedo. Jenže v 37. minutě byla 'Magnitka' potřetí v zápase ve vedení zásluhou Kosova a za necelou minutu Kovář pohotově tečoval nahození Zaripova z otočky na 4:2.

2014 - Metallurg Magnitogorsk

Do třetí části nahradil Vehanena v brankovišti hostů Engren, ale ani tento tah střídačky Pražanů nepřinesl kýžený zvrat. Naopak přišla brzy rána do vazu Lvů. Ve 44. minutě sice Mozjakin nejprve neuspěl sám proti Engrenovi, ale prakticky okamžitě z další šance zvýšil na 5:2.

Opět bez vyloučení

Lvi se snažili s nepříznivým vývojem něco udělat, jenže v koncovce jim nebylo přáno. V 53. minutě naopak po Kovářově přihrávce přidal šestý gól Zaripov. Lvi ještě dokázali rozdmýchat jiskřičku naděje, když od zadního hrazení odraženou Němcovu ránu uklidil do branky Thörnberg a v 59. minutě snížil na rozdíl dvou branek Azevedo, ale při power play dokonal dílo Juňkov.

Podruhé ve finálové sérii se zápas obešel bez udělení menšího trestu, osobní desetiminutový za nesportovní chování vůči rozhodčím obdržel Ševc.

Pak už propukla obrovská radost domácích, které dovedl k titulu věhlasný kanadský kouč Mike Keenan.

Finále play off Kontinentální hokejové ligy - 7. zápas:

Metallurg Magnitogorsk - Lev Praha 7:4 (1:1, 3:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 5. Paré (Chabarov), 24. Birjukov (Antipin, Zaripov), 37. Kosov (Timkin, Kazionov), 38. Jan Kovář (Antipin, Zaripov), 44. Mozjakin (Zaripov, Jan Kovář), 53. Zaripov (Jan Kovář), 60. Juňkov (Paré, Osala) - 14. Ullström (Gragnani), 35. O'Byrne, 54. Thörnberg (Němec), 59. Azevedo (Němec, Novotný). Rozhodčí: Odinš, Olenin - Sivov, Šeljanin. Vyloučení: 0:0, Ševc (Lev) 10 min. Diváci: 7500. Konečný stav série: 4:3.

Magnitogorsk: Košečkin - Antipin, Birjukov, Těreščenko, Chabarov, Lee, Ibragimov, Metljuk - Zaripov, Jan Kovář, Mozjakin - Kosov, Kazionov, Potěchin - Paré, Juňkov, Osala - Timkin, Brent, Platonov - Malinovskij. Trenér: Mike Keenan.

Lev: Vehanen (41. Engren) - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Gragnani, Jaakola - Azevedo, Novotný, Zackrisson - Thörnberg, Vrána, Ullström - Řepík, Kapanen, Birner - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.