Plzeň splnila úkol na jedničku. Po výhře v Tel Avivu je blízko postupu

19:26aktualizováno  21:30
TEL AVIV (Od našeho zpravodaje) - Cíl s nápisem "Liga mistrů" je sice ještě hodně daleko, ale cestu k němu plzeňští fotbalisté zahájili vítězně. V úvodním zápase 3. předkola porazili Maccabi Tel Aviv 2:1 na jeho hřišti a vytvořili si nadějnou pozici před odvetou. Góly českého týmu vstřelili Aidin Mahmutovič a Milan Petržela, domácí snížili v závěru.

Fotbalisté Plzně se radují z gólu na půdě Tel Avivu. foto: ČTK

Nejdřív parádní centr od pravé postranní čáry, o chvilku později fantastický dlouhý pas z hloubi pole. Gólové asistence před oběma trefami měly podpis obránce Procházky, ze kterého se tak v Tel Avivu stal vrchní nahrávač.

Na první přihrávku si u vzdálenější tyče počíhal útočník Mahmutovič, jenž v 17. minutě doklepával do odkryté brány. A o čtyři minuty později se za obranu dostal Petržela, který udělal kličku brankáři a střílel do prázdné brány.

Skvělá čtyřminutovka rozhodla o tom, že český mistr má nakročeno do čtvrtého předkola, tedy play off.

Postup však ještě musí stvrdit v odvetě, která se hraje za týden ve středu ve Štruncových sadech. K postupu bude stačit i remíza či dokonce porážka 0:1.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Pokud západočeské mužstvo odvetu zvládne, zajistí si pro podzim účast vevropských pohárech. Čtvrté předkolo už by rozhodlo jen o tom, jestli to bude honosnější Liga mistrů, nebo Evropská liga.

Plzeň potvrdila, že se jí v kvalifikaci Ligy mistrů daří. V klubové historii v ní odehrála třináct zápasů a všechny zvládla vítězně, což je unikátní bilance.

Trenér Koubek udělal v sestavě proti ligovému utkání proti Slavii (2:1) tři změny. Místo záložníka Hrošovského, pravého křídla Kopice a útočníka Holendy poslal na hřiště od prvních minut Vaňka, Petrželu a Mahmutoviče. Poslední dva jmenovaní se mu za důvěru odvděčili góly.

Ale ne všechno se podařilo stoprocentně. Plzeň si kromě gólů moc šancí nevytvořila. Na druhou stranu hrála zkušeně a nikam se nehnala, když nepotřebovala. Neotevírala hru a čekala na chyby soupeře.

Maccabi podporovalo fanatické publikum, které vyprodalo čtrnáctitisícový stadion Bloomfield do posledního místečka. I za nepříznivého stavu fanoušci neustále skandovali: „Maccabi! Maccabi!“

Slušný výsledek do odvety. Sparta remizovala v Moskvě 2:2, Bičík chytil penaltu

Deset minut před koncem se pokřik změnil na „Gól!“. Domácí kapitán Zahavi poslal dobrý míč za plzeňskou obranu, kam si naběhl Itzhaki. Izraelský náhradník překonal gólmana Kozáčika lehkým obloučkem - 1:2.

Maccabi se hnalo celý zápas dopředu, ale přes plzeňskou obranu se ne a ne prosadit. V prvním poločase mělo vlastně jen jednu šanci. To kdy záložník Ben Haim II napřáhl z dálky a trefil břevno.

Jinak plzeňský brankář Kozáčik moc složitých situací řešit nemusel. Také díky výborné stoperské dvojici Procházka - Hubník, i když i ta nakonec kapitulovala.

V posledních minutách se Maccabi hnalo za vyrovnáním, stadion šílel a všichni fanoušci i na hlavní tribuně stáli, ale český mistr už si jednobrankový náskok vzít nenechal. Za týden půjde do odvety ve výhodnější pozici Plzeň.

Úvodní zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů

Maccabi Tel Aviv - Viktoria Plzeň 1:2 (0:2)

Branky: 79. Itzhaki - 17. Mahmutovič, 21. Petržela. Rozhodčí: Kulbakov - Žuk, Masljanko (všichni Běl.). ŽK: Ben Haim I., García - Hrošovský. Diváci: 13.000.

Maccabi: Juan Pablo - Špungin, Ben Haim I., García, Ziv - Alberman, Igiebor - Micha (46. Vermouth), Zehavi, Ben Haim II. (63. Itzhaki) - Ben Basat (46. Rikan). Trenér: Jokanovič.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hořava - Petržela (86. Kopic), D. Kolář (70. Hrošovský), Kovařík - Mahmutovič (75. Holenda). Trenér: M. Koubek.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...