Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Záhrobská skončila ve slalomu SP v Aspenu čtrnáctá

19:01aktualizováno  22:09
ASPEN (USA) - Lyžařka Šárka Záhrobská skončila čtrnáctá ve slalomu Světového poháru v americkém Aspenu. Z vítězství se radovala Kathrin Zettelová z Rakouska, které odolala útoku své krajanky Marlies Schildové. Třetí dojela Slovinka Tina Mazeová, vedoucí žena celkového pořadí.

Česká slalomářka Šárka Záhrobská foto: Reuters

"Jsem velmi spokojená, jsem nadšená. Myslím, že to je skvělý výsledek. Závod byl opravdu náročný, nesrovnatelně těžší než (při prvním slalomu) v Levi a za čtrnáctý místo jsem ráda," uvedla Záhrobská na svém profilu na Facebooku. "Trenér je spokojen a řekl mi, že mám na víc, což samozřejmě potěší. Máme na čem pracovat," pokračovala Záhrobská.

Česká lyžařka jela druhý závod po letní operaci nezhoubného nádoru a opět prokázala, že se na svahy pod vedením rakouského kouče Klause Mayrhofera vrátila technicky výborně připravená. S číslem 24 ukázala v prvním kole na trati skvělý cit pro sníh, jela jistě a v cíli měla dvousekundovou ztrátu na vedoucí Zettelovou.

Druhá jízda na jednom z nejtěžších slalomových svahů pro ženy už nevyšla Záhrobské tak ideálně. Chybovala v horní strmé části. Ve spodní jela lépe, dostala se do rytmu a v konečném hodnocení si pohoršila o tři místa. "Vždycky, když si vzpomenu, jak to vypadalo v létě, tak si říkám, že jsem šťastná, že jsem mohla startovat. Kdyby mi někdo na konci října řekl, že budu na konci patnáctky, tak tomu budu jen těžko věřit," řekla Záhrobská.

Vítězka Zettelová zářila štěstím

"Trať nebyla ledová, sníh byl suchý a agresivní, nebylo jednoduché na tom jet a připravit hrany," doplnila. Česká slalomová mistryně světa z roku 2007 a bronzová olympijská medailistka z Vancouveru 2010 začala sezonu třináctým místem ve finském Levi. V průběžném pořadí slalomu po dvou závodech patří Záhrobské 14. místo. V Aspenu Záhrobská vyhrála slalom SP v letech 2008 a 2009 a den před letošním závodem se vyfotila u stromu, který tam na počest vítězek vysazují. "Strom roste, roste pomalu a bylo by hezké tady do konce kariéry jeden dovysadit," řekla.

Zettelová se ujala vedení po prvním kole, ale před Schildovou měla náskok jen tří desetin. Slalomová královna Schildová zvládla druhé kolo skvěle, ale Zettelová ještě lépe. Jako jediná projela brankami pod padesát vteřin a udržel první místo. "Skvělé! Nemohu tomu uvěřit. Je to moje druhé vítězství ve slalomu a první, kdy jsem udržela vedení po první kole. Jsem nadšená," řekla Zettelová, která před Aspenem dokázala vyhrát slalom v slovinském Mariboru v roce 2010.

Další Češka na startu Martina Dubovská obsadila 41. místo s odstupem 5,82 vteřiny za Zettelovou a do druhého kola nepostoupila. Záhrobská v Aspenu zůstává a příští týden absolvuje dva obří slalomy Amerického poháru. Třetí slalom SP sezony je na programu skoro za měsíc 20. prosince ve švédském Aare, kde se Záhrobská stala světovou šampionkou.

Svindal vyhrál v Lake Louise po sjezdu i superobří slalom

Norský lyžař Aksel Lund Svindal vyhrál v Lake Louise po sobotním sjezdu i dnešní superobří slalom. Devětadvacetiletý olympijský vítěz v této disciplíně obhájil v kanadském středisku své loňské vítězství a dostal se do čela průběžného pořadí Světového poháru. Svindal osmnáctým pohárovým triumfem v kariéře zároveň úspěšně zahájil obhajobu vítězství v hodnocení superobřího slalomu.

První super-G sezony vyhrál suverénně - druhý Adrien Théaux z Francie na něj ztratil 85 setin sekundy, třetí Joachim Puchner z Rakouska dalších pět. "Jednoduché to není nikdy, byl jsem docela překvapený. Ale dnes to byla velmi dobrá jízda, na plný plyn a bez chyby. Byl jsem v tréninku v létě hodně rychlý a naštěstí se mi to podařilo přenést i do závodů," pochvaloval si Svindal.

Čtyřnásobný mistr světa se po čtyřech závodech ujal vedení ve Světovém poháru, v čele má náskok 30 bodů před dnes čtvrtým Američanem Tedem Ligetym. "Velký křišťálový globus je každoročně téma. Ale v každém závodu se nedaří tak jako dnes," upozornil Svindal, jenž vyhrál celkové hodnocení seriálu v roce 2007.

Na startu chyběl český reprezentant Ondřej Bank, jenž obsadil 61. místo v sobotním sjezdu. Důvodem byla skutečnost, že neměl včas k dispozici materiál na super-G. "A bez toho to jde blbě. Tak teď trénujeme na obří slalom," napsal trenér a bratr Tomáš Bank. Světový pohár mužů se nyní přesune do amerického Beaver Creeku, kde budou od pátku do neděle na programu sjezd, super-G a obří slalom.

Výsledky SP v sjezdovém lyžování

Lake Louise (Kanada)
Muži - superobří slalom: 1. Svindal (Nor.) 1:34,96, 2. Théaux (Fr.) -0,85, 3. Puchner (Rak.) -0,90, 4. Ligety (USA) -0,91, 5. Heel (It.) -1,10, 6. Mayer (Rak.) -1,19, 7. Romar (Fin.) -1,22, 8. Franz (Rak.) -1,23, 9. Marsaglia (It.) -1,29, 10. Küng (Švýc.) -1,31.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Svindal 200 b., 2. Ligety 170, 3. Hirscher (Rak.) 140, 4. Mölgg (It.) 130, 5. Franz 112, 6. Myhrer (Švéd.) 100, ...73. Krýzl 6.

Aspen (USA)
Ženy - slalom: 1. Zettelová 1:42,46 min. (52,74+49,72), 2. Schildová (obě Rak.) -0,67 (53,04+50,09), 3. Mazeová (Slovin.) -1,87 (52,99+51,28), 4. Höflová-Rieschová (Něm.) -1,93 (53,57+50,82), 5. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -2,15 (53,55+51,06), 6. Dürrová (Něm.) -2,87 (54,12+51,21), 7. Shiffrinová (USA) -3,06 (54,72+50,80), 8. Poutiainenová (Fin.) -3,12 (54,25+51,33) a Kirchgasserová (Rak.) -3,12 (54,45+51,13), 10. Geigerová (Něm.) -3,21 (54,33+51,34), ...14. Záhrobská -4,25 (54,80+51,91), 41. Dubovská - nepostoupila do 2. kola.

Průběžné pořadí slalomu SP (po 2 z 9 závodů): 1. Höflová-Rieschová 150 b., 2. Poutiainenová 112, 3. Mazeová 110, 4. Zettelová 100, 5. Schiffrinová 96, 6. Schildová 80, ...14. Záhrobská 38.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 38 závodů): 1. Mazeová 310, 2. Zettelová 260, 3. Höflová-Rieschová 174, 4. Poutiainenová 149, 5. Shiffrinová 125, 6. Curtoniová (It.) 89, ...25. Záhrobská 38.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...