Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Řezáč skončil na Vasově běhu šestý, vyhrál Jörgen Aukland

12:15
MORA (Švédsko) - Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč skončil šestý v 89. ročníku slavného Vasova běhu na 90 kilometrů klasickou technikou. Podruhé v kariéře vyhrál Nor Jörgen Aukland. Druhý dojel o necelé dvě vteřiny Švéd Daniel Tynell a třetí byl Jörgenův starší bratr Anders Aukland.

Český dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč foto: ČTK

Vítěz předchozích tří ročníku Jörgen Brink ze Švédska se musel spokojit se čtvrtý místem. O výsledku závodu ze Sälenu do Mory ve Švédsku se rozhodovalo dle tradice posledních let až v posledních metrech. Řezáč jel na hladkých lyžích a tentokrát neměl dost sil. Kontakt s pěticí soupeřů ztratil dva kilometry před cílem.

Poprvé po čtyřech letech tak český laufař chybí na stupních vítězů. Loni a v letech 2009 a 2010 byl třetí, předloni dojel druhý jen o tři desetiny sekundy. Jörgen Aukland se snažil roztrhat šestici běžců v čele už pět kilometrů před cílem, ale ujel jim až na posledním půl kilometru. "Šel jsem do toho a byl jsem překvapen, že nikdo nestačil a jsem nesmírně nadšený. Jsem rád, že jsem dokázal výhru zopakovat, je to opravdu nádherný pocit," řekl Jörgen Aukland, vítěz i z roku 2008.

Brink jel dlouho nenápadně, netlačil se dopředu a zkusil se v závěru udržet s Jörgenem Auklandem, ale ve finiši odpadl. "Měl jsem den před startem trochu teplotu, takže jsem se cítil na startu slabý a neměl na závěr sílu," řekl Brink.

Vasův běh, závod FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování (90 km klasicky)

Muži: 1. J. Aukland (Nor.) 3:50:48,9, 2. Tynell (Švéd.) -1,7, 3. A. Aukland  (Nor.) -2,1, 4. Brink -6,1, 5. Eriksson (oba Švéd.) -16,4, 6. Řezáč -24,6.

Ženy: 1. Ahrlinová-Kveliová (Nor.) 4:22:22,2, 2. Bonerová (Švýc.) -1:28,8, 3. Hanssonová (Švéd.) -9:29,4.