Nabuzený Bank vyzve „výtahovou šachtu“. Královský sjezd, který trestá

19:38
KITZBÜHEL/PRAHA - Sedí na hotelovém pokoji a říká: „Studuju.“ Ne, neleží ve skriptech. „Studuju sjezd,“ doplní Ondřej Bank. Přesněji: Studuje legendární Hahnenkamm. „Ladíme to a vymýšlíme lajnu,“ vykládá u videa.

Český lyžař Ondřej Bank letí na trati ve švýcarském Wengenu, kde vybojoval výborné deváté místo. foto: ČTK/AP

V sobotu vyzve Ondřej Bank popáté v kariéře na souboj sjezd sjezdů. A přece to tentokrát bude jiné, nové. Poprvé se vrhne dolů po kitzbühelské sjezdovce coby příslušník elitní nasazované třicítky.

Pro úvodní úterní trénink si nepřál startovní číslo 1, nechtěl být pokusným králíkem. Přece jen, z Hahnenkammu má velký respekt. Vždyť před sedmi lety si právě tady a právě při prvním tréninku zlomil nohu.

„Už čtyři roky jsem tu nestartoval,“ připomíná. „Proto jsem teď jel první trénink opatrněji, byl pro mě jen ošahávací. Je to hodně ledovaté. Na startu panovalo pořádné ticho.“

Čtyři rakouští předjezdci byli natolik vyplašení, že je raději poslali předčasně domů. Ze závodníků nalosovali jedničku domácímu Otmaru Stridingerovi, třiadvacetiletému zelenáčovi, který na Hahnenkammu debutuje. V roli testovacího pilota potom kolegům do vysílačky sděloval: „Pozor, je to hned po startu pořádně zledovatělé.“

Ital Innerhofer skončil na Steilhangu v ochranné síti. Olympijského vítěze Mayera trať na Seidlalmu vynesla až do plachty, kde srdnatě balancoval. A Kanaďan Osborne-Paradis stejně jako na Lauberhornu padl také tady, jenže tentokrát to neskončilo jen modřinami.

Vyčerpaný Ondřej Bank v cíli ve švýcarském Wengenu, kde vybojoval výborné deváté místo.

„Říkají, že jde o nejtěžší Hahnenkamm za poslední léta. Někteří kluci byli docela podělaní,“ líčil kouč Tomáš Bank. Stačil už pohled od startu do propasti Mausefalle. „Ten první padák je psycho. Jako když se vrhnete do výtahové šachty a ještě se přitom snažíte lyžovat,“ vykládá Ondřej.

Poprvé do ní se startovním číslem na hrudi hleděl v sezoně 2004. Tehdy se s ním vyjel nahoru podívat i Slovák Heimschild a zrazoval ho: „Nejezdí, zabiješ se.“ Bank jel. Se ztrátou 5,28 vteřiny skončil na 53. místě z 58 mužů, kteří dorazili až do cíle.

Při druhém pokusu v roce 2008 ho při zahajovacím tréninku vymrštil cílový skok do vzdálenosti 70 metrů. Neudržel rovnováhu, přivodil si komplikovanou zlomeninu holenní kosti a půldruhého roku nelyžoval.

Napotřetí, v sezoně 2010, vyjel po chybě až na ochrannou plachtu a byl dvaapadesátý.

A své dosud poslední setkání s nejslavnějším sjezdem zakončil v lednu 2011 na 32. místě, pouhé čtyři setiny vteřiny od bodů.

Cílový skok, jenž se mu kdysi stal osudným, po sérii likvidačních karambolů organizátoři seřízli. „Pak se tam už ty někdejší šílenosti neskákaly. Ale letos by měl být zase trochu větší. Při prvním tréninku na něj najel v plné rychlosti snad jen Jansrud a letěl docela daleko, stotřicítkou kousek nad zemí,“ popisuje Ondřej Bank.

Norský sjezdař Kjetil Jansrud také úterní trénink jasně vyhrál. Před domácím Reicheltem a Američanem Ganongem. „Jen ti tři jeli pilu,“ soudí Tomáš Bank. Jediný Čech na startovní listině obsadil 32. místo.

V sobotu už jednička vadit nebude

Další trénink mají na programu až ve čtvrtek, protože ve Světovém poháru nyní platí pravidlo, že se mohou konat maximálně dva tréninky sjezdu. „Aby nebyli přetěžovaní,“ vysvětluje kouč Bank.

„Ten druhý trénink ale už musím jet tak na 90 procent, aby mě potom v závodě nic nepřekvapilo,“ plánuje bratr a přidává své dosavadní letošní zkušenosti se sjezdovkou: „Při výjezdu ze Steilhangu se dá dost ztratit, tam musíte být stabilizovaní. A hodně se skáče do Hausbergkante. Ale Hausberg není tak hrbolatý jako jindy.“

Sečteno a podtrženo rozhodně platí: „Tady se musíte mít pořád na pozoru.“ Filmový hrdina Arnold Schwarzenegger, pravidelný kitzbühelský host, vykládá: „Hahnenkamm je jako dobrý akční film, napínavý až do úplného konce.“ Nejen proto jeho spolufavorit Travis Ganong říká. „Pro mě je to důležitější závod než olympiáda.“

Ondřej Bank po druhé jízdě v obřím slalomu
Ondřej Bank se i v Super-G vešel do první desítky
Ondřej Bank na olympiádě v Soči.

Před sobotním závodem si nejlepší sedmička listiny, podle níž se v poháru nasazuje, vylosuje čísla 16-22 a další osmička 8-15. Načež budou zbývající sjezdaři z Top 30 nalosováni na pozice 1-7 a 23-30.

„Teď už by mi ani ta jednička na čísle nevadila,“ usoudí Bank. „Tu jsem si nepřál jen do zahajovacího tréninku.“

Bratr Tomáš ujišťuje: „Pojede v sobotu dobře.“

„Jo, už vymýšlím taktiku,“ přitaká Ondřej od videa.

Deváté místo z Wengenu ho pořádně nabudilo.