Lyžař Novák doběhl v La Sgambedě druhý, zvítězil Northug

17:28
Lyžař Petr Novák skončil v dálkovém běhu La Sgambeda těsně druhý za norskou hvězdou Petterem Northugem. Další český závodník Martin Koukal obsadil v úvodním dílu seriálu FIS Marathon Cup v italském Livignu šesté místo.

Norský běžec na lyžích Petter Northug foto: ČTK

"Konečně to vyšlo na pódium. Tolikrát jsem byl čtvrtý nebo pátý, hrozně moc jsem si přál být na stupních vítězů, ale to chce samozřejmě každý," radoval se Novák po vyrovnaném doběhu, v němž se prvních 24 lidí v cíli vešlo do deseti sekund. Ve FIS Marathon Cupu obhajuje celkové čtvrté místo, ale na stupně vítězů se prosadil poprvé.

Závod mu zkomplikovala zlomená hůlka. "Propadl jsem se o padesát míst a doufal, že nám vyjde plán, protože jsme mazali až na druhé kolo. Asi 1,5 kilometru před cílem jsem byl pořád až kolem desátého místa a nemohl dopředu, ale pak to Petter najednou vzal doleva, všichni šli za ním a já měl před sebou dost místa, takže se mi povedlo předjet pět lidí. Najednou jsem byl za Petterem a vydržel tam až do konce. Samozřejmě jsem se ho snažil předjet, ale má výborný finiš," prohlásil jednatřicetiletý český dálkový běžec, který s Northugem prohrál o sedm desetin sekundy.

Dvojnásobný olympijský šampion a mnohonásobný mistr světa dal maratonu na 42 kilometrů volnou technikou přednost před dnešním sprintem Světového poháru v Davosu, odkud odjel po sobotním 37. místu v závodu na 30 km volně. V La Sgambedě Northug zopakoval loňské prvenství.

Bývalý mistr světa Koukal, jenž usiluje o nominaci na olympijské hry v Soči, zaostal za Northugem o 2,5 sekundy.

La Sgambeda, závod FIS Marathon Cupu - 42 km volnou technikou

Muži: 1. P. Northug (Nor.) 1:33:33,2, 2. Novák (ČR) -0,7, 3. Ivanov (Běl.) -1,0, 4. Livers (Švýc.) -1,8, 5. Pedersen (Nor.) -1,9, 6. Koukal (ČR) -2,5.

Ženy: 1. Roponenová (Fin.) 1:42:00,7, 2. Bonerová (Švýc.) -0,5, 3. Šajdurovová (Rus.) -1:54,1, ...15. Štursová (ČR) -26:08,1.1.