Kostelič obhájil malý glóbus za kombinaci

12:34aktualizováno  17:22
SOČI - Chorvatský lyžař Ivica Kostelič vyhrál superkombinaci Světového poháru na olympijské sjezdovce v Soči a stejně jako loni získal za tuto disciplínu malý křišťálový glóbus. Vítězství však pro něj může mít hořkou pachuť, neboť si poranil koleno. Martin Vráblík obsadil 23. pozici a vyrovnal svůj nejlepší výsledek v kariéře.

Ivica Kostelič. foto: Reuters

Dvaatřicetiletý Kostelič vyhrál tři z celkově čtyř superkombinačních závodů v sezoně. Celkový vítěz SP z minulé sezony byl sice po sjezdu patnáctý, ale tradičně skvělým slalomem se vyšvihl na první pozici.

Na druhém místě skončil s odstupem 1,16 sekundy Švýcar Beat Feuz, jenž vyhrál sobotní sjezd a nejrychlejší byl i v dnešním sjezdu do kombinace. Třetí místo obsadil Francouz Thomas Mermillod-Blondin.

Kostelič získal svůj čtvrtý malý glóbus v kariéře. Dva má za superkombinaci, dva za slalom speciál. Zároveň si polepšil v boji o obhajobu velkého glóbu, před druhým Feuzem vede o 70 bodů.

Není však jisté, jak se bude Kosteličova sezona vyvíjet dál. Chorvatský lyžař si při slalomu poranil koleno, vyhlášení absolvoval viditelně v bolestech a používal hůlky jako berle. Podle šéfa chorvatských sjezdařů Verdana Pavleka není ani vyloučeno, že bude Kostelič muset jít na operaci.

Pavlek: Hořké vítězství

"Tohle je bohužel asi hodně hořké vítězství. Ivica cítil, že s jeho kolenem není něco v pořádku. Bojí se, že jde o meniskus. Nemůže tu nohu vůbec narovnat," řekl Pavlek.

Kosteličův otec a zároveň trenér dával synovo zranění za vinu zledovatělé sjezdovce Rosa Chutor. "Byla to hodně agresivní trať s ledem a velkými skoky. Na takové trati je hodně jednoduché přijít ke zranění," uvedl Ante Kostelič, jehož syn měl během kariéry větší problémy s koleny už šestkrát.

Devětadvacetiletý slalomář Vráblík se i díky vypadnutí 13 lyžařů ve slalomu vyšvihl ze 37. pozice po sjezdu o čtrnáct míst a vyrovnal svůj nejlepší výsledek z roku 2008 ve Val d'Isére. Body do SP si připsal poprvé v sezoně a počtvrté v kariéře, pokaždé uspěl v superkombinaci.

"Byl to tady takový týden na ledu. Jsem rád, že jsem ten sjezd přežil. Ve slalomu to bylo taky brutální. Nejtvrdší, na čem se letos jelo. Když ten kopec takhle prolijí, tak se z toho stává něco, co se ani moc nedá nazvat lyžováním," podpořil názor Kosteliče staršího český reprezentant Vráblík, jenž ve slalomu zajel 21. čas. "Nebyla to nějaká super jízda, ale našel jsem si rytmus a dojel jsem to tak, jak jsem potřeboval," dodal v tiskové zprávě.

O dobrou šanci na zisk bodů přišel už ve sjezdu Kryštof Krýzl, jenž úvodní část závodu nedokončil.