Bauer škobrtnul. Běžci skončili v úvodní štafetě třináctí

14:04aktualizováno  14:45
GÄLLIVARE (Švédsko) - Čeští běžci na lyžích skončili v úvodní štafetě Světového poháru ve švédském Gällivare až na 13. místě. Kontakt se špicí startovního pole ztratil na druhém úseku Lukáš Bauer po škobrtnutí v jedné z prudkých zatáček. Triumf slavili mistři světa Norové před domácím kvartetem a Ruskem.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer foto: Reuters

Jiří Magál rozběhl závod na 4x7,5 km solidně a předával Bauerovi jako desátý se ztrátou 14,4 sekundy. Při složitých podmínkách kolem nuly i české jedničce jely slušně lyže, jenže v zatáčce se mu zařízla lyže a Bauer ztratil cenné vteřiny i kontakt se soupeři.

"Jednou jsem byl blízko pádu, ale naštěstí jsem to ustál," uvedl na svém webu Bauer, jenž své vystoupení hodnotil kriticky. "Předvedl jsem hodně slabý výkon. Nemůžu se vymlouvat na lyže, jely velmi slušně, měl jsem dobře namazáno na stoupání. Hlavní problém byly moje nohy, od poloviny mi došlo," přiznal třináctý muž ze sobotní volné patnáctky.

Aleši Razýmovi proto předával už se ztrátou více než půl minuty na vedoucí Nory, které bezpečně k prvnímu společnému vítězství v sezoně přivedl finišman Petter Northug.  Razým na třetím úseku ztratil další půlminutu a Ondřej Horyna udržel 13. pozici až do cíle. Na norské vítěze Češi ztratili minutu a 24 sekund. Před čtyřmi lety čeští běžci atakovali v Gällivare stupně vítězů a doběhli těsně čtvrtí.

Chyběl jim člen bronzové sestavy z olympijských her ve Whistleru Martin Jakš, který se dává dohromady po únavové zlomenině žebra. Norsko slavilo ve štafetách double, protože dopoledne zvítězily podobně suverénně Skofterudová, Johaugová, Hagenová a Björgenová.

Výsledky závodů SP v běhu na lyžích v Gällivare

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Norsko I (Rönning, Johnsrud Sundby, Röthe, Northug) 1:01:59,3, 2. Švédsko I (Jönsson, Olsson, Richardsson, Hellner) -6,4, 3. Rusko I (Bělov, Vylegžanin, Legkov, Černousov) -7,2, 4. Švýcarsko -8,2, 5. Kanada -8,9, 6. Německo -11,5, ...13. ČR (Magál, Bauer, Razým, Horyna) -1:24,0.

Ženy - štafeta 4x5 km: 1. Norsko I (Skofterudová, Johaugová, Hagenová, Björgenová) 45:32,2, 2. Švédsko I (Ingemarsdotterová, Bleckurová, Larsenová, Kallaová) -19,4, 3. USA (Brooksová, Randallová, Stephenová, Digginsová) -28,2, 4. Norsko II -28,7, 5. Finsko I -47,8, 6. Rusko I -1:10,6.