Lvíčata na závěr kvalifikace rozstřílela Moldavsko a postupují na Euro

20:05aktualizováno  21:27
ZNOJMO - Čeští fotbalisté do 21 let porazili v závěrečném utkání kvalifikace mistrovství Evropy Moldavsko 4:1 a vyhráli tak svou skupinu, díky čemuž postoupili na mistrovství Evropy, které se příští rok uskuteční v Polsku. K přímému postupu jim pomohla Belgie, která má po prohře 0:3 v Černé Hoře nesmazatelnou ztrátu pěti bodů.

Čeští fotbalisté do 21 let se radují z postupu na mistrovství Evropy. foto: ČTK

Sparťanu Frýdkovi skončila sezona. Byl na operaci menisku a pak půjde na plastiku vazů

O výhře rozhodl dvěma góly Jakub Jankto, po jednom přidali Lukáš Juliš s Václavem Černým. Za hosty v závěru snížil Eugeniu Rebenja.

„Je pravda, že v začátku kvalifikace to naše vnímání nebylo takové, že máme na postup. Ale postupem času se tým tvořil, byli tam mladí hráči, co mají ambici, ale co je nejdůležitější, tak se vytvořil tým a je tam velmi dobré klima,“ řekl Lavička.

„I když jsme před měsícem prohráli v Belgii, tak jsme věděli, že naše cesta do Polska nekončí, a jsem rád, že se to ve Znojmě potvrdilo,“ dodal.

Domácí nastoupili bez nejlepšího střelce celé kvalifikace Patrika Schicka, který byl povolán do seniorského týmu, chyběl také zraněný kapitán Aleš Čermák. Češi i bez dvou opor měli od začátku velkou převahu, dostávali se i do šancí, ale dlouho se nedokázali prosadit.

„Až dosud byli našimi nosnými hráči a podíleli se na gólech a přihrávkách. Čermák svojí chytrostí nebo Schick, který je nejlepším střelcem celé kvalifikace. Takže možná kdyby tam byli...,“ uvedl Lavička.

Výsledky skupiny 1:

Česko - Moldavsko 4:1 (1:0)
Branky:
45.+1 a 74. Jankto, 67. Juliš, 77. Černý - 90.+3 Rebenja. Rozhodčí: Stojanov - Kolev, Dojnov (všichni Bulh.). ŽK: Lüftner - Macritschii, Stariš, Rozgoniuc, Graur.
Česko: Zima - Matějů, Lüftner, Simič, Havel - Černý, Trávník, Hubínek (80. Souček), Barák (75. Mašek), Jankto - Juliš (78. Pulkrab).
Moldavsko: Mitu - Rozgoniuc, Rogac, A. Macritschii, Stariš, Taras (76. Boiciuc) - Graur (78. Paireli), Andronic, V. Macritschii, Spataru (46. Damascan) - Rebenja.

Malta - Lotyšsko 1:0 (0:0)

Černá Hora - Belgie 3:0 (3:0)

„Ale herní styl jsme nezměnili, nicméně to proměňování, tam si kluci dávali načas,“ přidal.

Po teči jednoho z obránců skončil míč na břevně, sám před gólmanem selhal Juliš, zatímco Barák hned dvakrát v ideální pozici ani netrefil branku. Střelecké trápení ukončil až v nastavení úvodního dějství Jankto, který se trefil z voleje po Havlově přiťuknutí.

Stejný průběh měl zápas i po pauze a v 67. minutě přidal druhou branku Juliš. Střeleckou pozici mu připravil Jankto, který navíc o chvíli později zaznamenal svůj druhý gól v utkání. Na konečných 4:0 pak v 77. minutě upravil po individuální akci Černý.

„Myslím, že soupeře zlomila druhá branka. Je ale možná trochu paradoxní, že ve druhém poločase jsme tolik šancí neměli, ale naše efektivita byla vyšší,“ prohlásil Lavička.

Jankto v samotném závěru sahal po hattricku, ale s oběma jeho střelami si poradil brankář Mitsu a z následného protiútoku zaznamenal čestný úspěch hostů Rebenja.

Inkasovaný gól byl tak spolu s výpadkem světel, kvůli kterému byl zápas před koncem asi na deset minut přerušen, jedinou kaňkou na povedeném vystoupení českého celku.

Lavičkův výběr zakončil skupinu se ziskem 23 bodů a s bilancí sedmi vítězství, dvou remíz a jediné prohry. Jedinou porážku zaznamenal právě s Belgií a zkomplikoval si tím šance na postup, ale nakonec litovat nemusel.

Naopak Belgičané se teď na turnaj do Polska dostanou pouze přes baráž, kam zamíří čtyři nejlepší celky z druhých míst.