Lvi vstoupili do play off KHL vítězně, v Praze porazili Záhřeb

21:19aktualizováno  21:46
Hokejisté Lva Praha vstoupili úspěšně do osmifinále Kontinentální ligy a zdolali Medveščak Záhřeb 4:3. Svěřenci finského trenéra Kariho Jalonena rozhodli mezi 42. a 45. minutou, kdy se trefili Petr Vrána a Martin Thörnberg. Hosté už jen snížili na 3:4 po trefě Matta Murleyho.

Útočník Záhřebu Matt Murley (vlevo) a obránce Lva Martin Ševc. foto: ČTK

Lev se dočkal první výhry v Gagarinově poháru, protože loni při své premiéře podlehl CSKA Moskva v prvním kole 0:4 na zápasy. Druhý souboj s chorvatským celkem je na programu v sobotu od 17:00.

Lev se ujal vedení už ve 39. vteřině, když si při přechodu do útočného pásma narazil kapitán Novotný puk s Azevedem a z pravého kruhu překonal Dekaniche střelou nad pravý beton. Pražané měli nadále převahu, v závěru zahrozil Řepík a Medveščak se ubránil i při Fosterově vyloučení.

1. zápasy osmifinále KHL

• Dynamo Moskva - Jaroslavl 3:2 pp.
  • Petrohrad - CSKA Moskva 1:0 (čisté konto Salák)
  • Doněck - Dinamo Riga 5:2 (za domácí Kašpar 0+1)

V deváté minutě ukázal útočnou sílu Záhřeb a pohlednou kombinaci zakončil po Lingletově přihrávce do prázdné branky Ellison. Po vyloučeních Murleyho a Kanea v rychlém sledu už domácí zužitkovali početní výhodu. Ševc naznačil střelu, přihrál volnému Azevedovi, který u pravé tyče doklepl puk do odkryté branky.

V úvodu druhého dějství byl blízko zvýšení po kombinaci Sekáče a Němce Vrána, ale zakončil jen do pravé tyče. Medveščak nepřekonal Vehanena při své první přesilovce a ve 28. minutě měl další velkou šanci Novotný, ale ztroskotal na Dekanichovi. Chorvatský klub udeřil vzápětí při přesilovce čtyř proti třem, kdy Vehanena prostřelil ránou od modré čáry Foster. Otočit výsledek mohli v přesilovkách Cheechoo a Vesce, ale Vehanena zblízka z dorážek nepřekonali.

Lev rozhodl na začátku závěrečného dějství. Nejdříve se trefil z levého kruhu Vrána a za 141 vteřin po tlaku Pražanů před odkrytou brankou dorážel Thörnberg. Medveščak se snažil zkorigovat stav, ale domácí si hlídali bezpečný náskok a ještě zvýšit mohl z úniku Matai, ale Dekaniche neprostřelil. V 57. minutě Azevedova střela skončila na horní tyči a vzápětí vykřesal naději Medveščaku Murley. Tu ještě zvýšilo Ševcovo vyloučení, ale Lev i při power play soupeře odolal.

Osmifinále play off KHL: Západní konference - 1. zápas:

HC Lev Praha - Medveščak Záhřeb 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Novotný (Azevedo), 15. Azevedo (Ševc, Kapanen), 42. Vrána (Thörnberg, Sekáč), 45. Thörnberg (Oystrick, Sekáč) - 9. Ellison (Linglet, Vesce), 29. Foster (Murley), 57. Murley (Thomas, Cheechoo). Rozhodčí: Sion, Bulanov - Birin, Medveděv. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 4157. Stav série: 1:0.

Lev: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Jaakola, Nakládal, Gragnani - Azevedo, Novotný, Ullström - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Zackrisson - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.
Záhřeb: Dekanich - Klubertanz, Švarný, Katic, Popovic, Foster, Martinovic, O'Connor - Bjorkstrand, Iggulden, Kane - Cheechoo, Murley, Thomas - Vesce, Ellison, Linglet - Glumac, Ryan, Jessiman. Trenér: Mark French.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.