Kvitová na French Open postupuje, Veselý hladce vyřadil Rosola

Roland Garros

14:51aktualizováno  23:11
PAŘÍŽ (Od našeho zpravodaje) - Čeští daviscupoví reprezentanti Lukáš Rosol a Jiří Veselý se kvůli dešti dostali na kurt až po poledni, úspěšnější byl nakonec mladší z dvojice Veselý, který Rosola vyřadil ve třech setech. Postupují i Karolína Plíšková, která přehrála domácí Johanssonovou a Petra Kvitová po výhře nad Kazaškou Diasovou.

Forhend Petry Kvitové. foto: ČTK/AP

Soupeřka Kvitové Zarina Dijasová, která tenisově vyrůstala v I. ČLTK na pražské Štvanici, kladla odpor převážně v prvním setu.

Obě hráčky si postupně sebraly servis, Petra ale brejkla soupeřku v klíčové chvíli na 6:5 a poté už úvodní set doservírovala k výhře. Druhý set už měla Češka mnohem více pod kontrolou a po výhře 7:5, 6:2 se může těšit na druhé kolo.

"Hlavně vítězství se počítá. Ve druhém setu jsem se uvolnila, chodila jsem do míčů, už jsem to byla trošku já. I první set jsem dobře začala, ale pak na mě přišla slabá chvilka. Nedala jsem return do kurtu, byly to nervy. Ale koncovku jsem zvládla. A hlavně jsem zvládla celý zápas," řekla vítězka.

Souboj daviscupových reprezentantů zvládl Veselý

Dvacetiletý Veselý sehrál minulý týden svůj nejlepší turnaj ATP Tour v kariéře, když v Düsseldorfu došel až do semifinále. S Rosolem (52. ve světovém žebříčku) se momentálně 81. hráč pořadí ATP střetl loni na challengeru v Prostějově a ze souboje vyšel ve třech setech vítězně.

A talentovaný levoruký mladík měl navrch i v grandslamovém souboji. Nad Rosolem získal hladce první sadu 6:2 a i když se jeho starší protivník ve zbývajícím průběhu zápasu zlepšil, na obrat to nestačilo.

Klíčový byl zejména tie-break druhého setu, který nakonec po velké bitvě pro sebe získal právě Veselý poměrem 8:6 a po dalším tvrdém boji přidal nakonec i těsnou výhru 7:5 v poslední sadě a mohl slavit postup.

"Na kurtu se vždycky počítá jenom vítězství, s tím do toho chodíme každý, nikdo nikomu nic nedaruje. V dnešním zápase to byla trochu výhoda, Lukáše znám celkem dobře a vím, co od něj očekávat. O to snazší bylo pro mě najít správnou taktiku," uvedl po postupu vítězný Jiří Veselý.

Svého přemožitele sportovně ocenil i poražený Lukáš Rosol. "Nedíval jsem se na to, kdo je na druhé straně. Bohužel pro mě byl dneska Jirka lepší, hlavně na podání."

Karolína Plíšková potvrdila formu

Plíšková přijela do Paříže povzbuzena víkendovou finálovou účastí na turnaji v Norimbeku. K titulu ji nakonec nepustila stále se lepšící Kanaďanka Bouchardová, česká hráčka si ale spravila chuť aspoň ve čtyřhře, v níž triumfovala po boku Nizozemky Krajicekové.

V prvním kole pařížského grandslamu čekala Plíškovou domáci Francouzka Mathilde Johanssonová a v úvodní sadě Karolína navázala na úspěšné norimberské tažení a vyhrála hladce 6:1.

Ve druhém setu už to byl mnohem větší boj, který musel rozhodnout až tie-break. I v něm ale byla o dva míčky lepší Karolína Plíšková a po výhře 6:1, 7:6 (7:5) je první postupující Češkou na letošním French Open.