Eliáš a spol. smutní. Stanley Cup patří Los Angeles

7:14aktualizováno  9:34
LOS ANGELES - Hokejisté Los Angeles slaví poprvé v klubové historii zisk Stanleyova poháru. Kings v šestém finále play off NHL zdolali New Jersey s českým triem Marek Židlický, Patrik Eliáš a Petr Sýkora 6:1 a ovládli sérii 4:2.

Los Angeles vyhrálo Stanley Cup foto: ČTK

Rozhodlo vyloučení Steva Berniera v úvodní třetině na pět minut a do konce utkání, při kterém klub z Kalifornie získal díky brankám Dustina Browna, Jeffa Cartera a Trevora Lewise vedení 3:0. Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off získal gólman šampionů Jonathan Quick.

Los Angeles mělo při pokusu proměnit třetí mečbol v sérii nápor, ale gólman Martin Brodeur v úvodu odolával. Devils se bránili i při trestu Antona Volčenkova, ale osudným se jim stal Bernierův tvrdý zákrok zezadu u mantinelu na Roba Scuderiho za brankou Kings z 11. minuty. Trest za hříšníka odpykal Sýkora a vrátil se na led za stavu 0:3.

Brown otevřel skóre tečí přihrávky Drewa Doughtyho mezi betony Martina Broduera. Za 102 vteřin se dostal před brankovištěm k puku opět Brown a jeho střelu ještě tečoval úspěšně Jeff Carter. Devět vteřin před Sýkorovým návratem na led ještě Brodeur promáchl lapačkou přihrávku Dwighta Kinga přes brankoviště a Lewis snadno dorážel do odkryté branky.

24 8 (5+3)

Naději pro Devils mohl ještě vykřesat v poslední minutě úvodní části po Sýkorově přihrávce Eliáš, ale jeho pokus skončil na horní tyči. Po 90 vteřinách druhého dějství už to bylo 4:0, když se Jeff Carter trefil nad Brodeurovu vyrážečku. Při rozjezdu gólové akce připletl čárový sudí Pierre Racicot do cesty se Volčenkovovi, který jej srazil k zemí. Racicot po ošetření zůstal na ledě, ale do závěrečné části jej nahradil Derek Amell.

Kings měli zápas plně ve své moci a navíc hráli v druhé části dalších šest minut v početní výhodě. Další šance domácích pochytal Brodeur. O snížení se postaral ve 39. minutě po Sýkorově bekhendovém pokusu z dorážky Henrique.

První přesilovka Devils na přelomu druhé a třetí třetiny ale ke zdramatizovaní zápasu nevedla. Po marných pokusech Devils v 57. minutě zvýšil na 5:1 při power play svou druhou trefou v utkání Lewis a za 15 vteřin dovršil výsledek Matt Greene.

Finále play off NHL - 6. zápas:

Los Angeles Kings - New Jersey Devils 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky
: 12. D. Brown (Doughty, M. Richards), 13. J. Carter (D. Brown, M. Richards), 16. Lewis (King, Doughty), 22. J. Carter (D. Brown, Kopitar), 57. Lewis (King, Stoll), 57. M. Greene - 39. Henrique (Sýkora).

Rozhodčí: O'Rourke, Rooney - Morin, Racicot (41. Amell). Vyloučení: 3:6, navíc S. Bernier 5 min. a do konce utkání, R. Carter, Clarkson (všichni New Jersey) oba 10 min. Využití: 3:0. Střely na branku: 25:18. Diváci: 18.858. Konečný stav série: 4:2.

Los Angeles: Quick - Scuderi, Doughty, Mitchell, Vojnov, Martinez, M. Greene - Justin Williams, Kopitar, D. Brown - J. Carter, M. Richards, Penner - Lewis, Stoll, King - J. Nolan, Fraser, Gagne. Trenér: Darryl Sutter.

New Jersey: Brodeur - Židlický, Salvador, Fayne, A. Greene, Volčenkov, Tallinder - Kovalčuk, Zajac, Parise - Zubrus, Eliáš, Sýkora - Clarkson, Henrique, Ponikarovskij - S. Bernier, S. Gionta, R. Carter. Trenér: Peter DeBoer.