Los Angeles dokonalo historický obrat, Hertl, Voráček i Hejda končí

7:24
Hokejisté Los Angeles jako čtvrtý tým v historii NHL otočil sérii z 0:3 na 4:3. Kings dokonali senzační obrat čtvrteční výhrou 5:1 na ledě San Jose. V rozhodujícím utkání prvního kola play off uspěl i New York Rangers, který udolal doma Philadelphii 2:1. Kompletní osmičku postupujících uzavřela Minnesota, jež v sedmém duelu vyhrála v Coloradu 5:4 v prodloužení.

Obránce Los Angeles Kings Drew Doughty (druhý zleva) slaví se spoluhráči gól vstřelený týmu San Jose. foto: Reuters

Ve hře zůstali jen tři Češi

Tři čeští hokejisté zůstali před druhým kolem play off NHL ve hře o zisk Stanleyova poháru a do další fáze mohou postoupit jen dva z nich. Už dnes startuje semifinále Východní konference soubojem Bostonu s centrem Davidem Krejčím proti Montrealu s dalším středním útočníkem Tomášem Plekancem. Obhájce titulu Chicago s obráncem Michalem Rozsívalem narazí v Západní konferenci na Minnesotu a série začne v pátek. Všechny série mohou teoreticky skončit v nejkratším možném termínu v pátek 9. května, kdy začíná mistrovství světa v Minsku. Účastníci šampionátu tak mohou uvažovat i o posílení o hráče z druhého kola Stanleyova poháru, které nejpozději skončí v pátek 16. května. Série mezi Bostonem a Montrealem se určitě rozuzlí ještě o dva dny dříve.

Z českého pohledu se směrem k blížícímu se mistrovství světa a tvorbě kádru jedná o nejlepší možné výsledky, neboť znamenají konec sezony v zámoří pro Tomáše Hertla, Jakuba Voráčka a Jana Hejdu. Všechny tři bude v souvislosti s pozvánkou do reprezentace kontaktovat kouč Vladimír Růžička, který už před rozhodujícími bitvami uvedl, že má o ně zájem.

San Jose přitom s přispěním Hertla vstřelilo první gól zápasu, když mladý český útočník v úvodu druhé třetiny přihrál z rohu kluziště na modrou čáru skórujícímu Mattu Irwinovi. Ještě před druhou přestávkou ale otočili zápas Drew Doughty a Anže Kopitar a ve 45. minutě navýšil náskok Kings Tyler Toffoli. V závěrečné zoufalé snaze domácích pečetili postup Dustin Brown a Tanner Pearson góly do prázdné branky. Kings obratem v sérii navázali na Toronto (1942), New York Islanders (1975) a Philadelphii (2010) a v dalším kole se střetnou s Anaheimem.

Rangers získali klíčový náskok v prostřední části brankami Daniela Carcilla a Benoita Pouliota, hosté v závěrečné třetině už pouze utkání zdramatizovali trefou Jasona Akesona. Domácí, kteří i pošesté v klubové historii zvítězili v sedmém duelu ve své hale Madison Square Garden, narazí v dalším kole na Pittsburgh.

Minnesota v utkání čtyřikrát smazala jednobrankový náskok soupeře, v posledním případě v 58. minutě. Vyrovnou sérii, v níž se čtyřikrát prodlužovalo, rozhodl v čase 65:02 druhým gólem v utkání Nino Niederreiter. Wild vyhráli v play off sérii poprvé od roku 2003 a v semifinále Západní konference se utkají s obhájcem trofeje Chicagem.

Výsledky NHL

Východní konference - 7. zápas:

NY Rangers - Philadelphia 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 24. Carcillo, 32. Pouliot - 45. Akeson. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18.006. Konečný stav série: 4:3.

Západní konference - 7. zápasy:

Colorado - Minnesota 4:5 p (2:1, 0:1, 2:2 - 0:1)
Branky: 3. Holden, 14. McGinn, 43. Stastny, 52. Johnson - 47. a 66. Niederreiter, 9. Koivu, 28. Heatley, 58. Spurgeon. Střely na branku: 22:35. Diváci: 18.511. Konečný stav série: 3:4.

San Jose - Los Angeles 1:5 (0:0, 1:2, 0:3)
Branky: 21. Irwin (Hertl) - 25. Doughty, 39. Kopitar, 45. Toffoli, 58. Brown, 60. Pearson. Střely na branku: 40:30. Diváci: 17.562. Konečný stav série: 3:4.