Kornfeil skončil devátý a bodoval, v MotoGP vyhrál Lorenzo

15:35aktualizováno  19:34
SILVERSTONE - Český motocyklista Jakub Kornfeil obsadil v Grand Prix Velké Británie v Moto3 deváté místo. Pro šesté vítězství v sezoně si v Silverstoneu dojel Španěl Luis Salom a zvýšil náskok v čele průběžného pořadí mistrovství světa.

Jorge Lorenzo. foto: Reuters

V královské třídě MotoGP vyhrál Jorge Lorenzo a ukončil vítěznou sérii krajana Marca Márqueze, který si v dopoledním zahřívacím tréninku vykloubil rameno. Lídr šampionátu, jenž ovládl předchozí čtyři závody, byl druhý, třetí skončil další Španěl Dani Pedrosa.

Jediný český jezdec na startu nejsilnější kubatury Lukáš Pešek po pádu v prvním kole závod nedokončil. "Neodjel jsem ani kolo, jsem opravdu zklamaný. Doufám, že v Misanu to bude lepší," řekl Pešek. Karel Abraham v Británii nestartoval, protože se rozhodl doléčit poraněné rameno, které si pohmoždil před dvěma týdny po pádu v kvalifikaci v Indianapolisu.

Kornfeil vyjel na trať až ze 17. pozice, přesto dokázal posedmé v sezoně bodovat. V průběžném pořadí patří dvacetiletému Čechovi se ziskem 53 bodů deváté místo. Vede Salom s 233 body, druhý Maverick Viňales nasbíral 207 bodů.

"Upřímně řečeno, už mě nebaví pořád dokola říkat, že musíme zlepšit kvalifikace. Startovat ze sedmnácté pozice prostě není dobré. Se třetí nebo čtvrtou řadou se pracuje úplně jinak. Já ale prostě nevím, co dělat líp," posteskl si Kornfeil na svém webu.

Potíže se strojem měl i v závodu. "Motorka dneska vůbec nefungovala. Spíš mně to připomínalo corridu. Je to opravdu hodně složité se soustředit na boj ve skupině a ještě bojovat s motocyklem. Navíc jet ve skupině s Vazquezem, to je corrida číslo dvě. Jeho předjížděcí manévry jsou neuvěřitelné. Každopádně jsem hrozně moc rád za to deváté místo a hlavně za posun v šampionátu," uvedl český jezdec.

Lorenzo musel o čtvrté vítězství v sezoně v závěru s Márquezem tvrdě bojovat. Vedoucí jezdec mistrovství se na chvíli dostal do čela, dlouho však na prvním místě nevydržel a přišel o vítěznou sérii.

Márquez má na kontě 233 bodů a navzdory odečtu dvou bodů za incident z warm-upu navýšil náskok v průběžném pořadí šampionátu. Dvacetiletý jezdec byl potrestán za to, že po nehodě Cala Crutchlowa nerespektoval žluté vlajky, nezpomalil a poté při následném vlastním pádu ohrozil britského jezdce a traťové komisaře.

Druhý Pedrosa má šest závodů před koncem na vedoucího Márqueze třicetibodovou ztrátu, Lorenzo na třetí příčce zaostává o 39 bodů.

Výsledky MotoGP Velké Británie:

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 40:52,515, 2. M. Márquez -0,081, 3. Pedrosa (oba Šp./Honda) -1,551, 4. Rossi (It./Yamaha) -13,233, 5. Bautista (Šp./Honda) -13,298, 6. Bradl (Něm./Honda) -20,227, ...Pešek (ČR/Ioda-Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. M. Márquez 233, 2. Pedrosa 203, 3. Lorenzo 194, 4. Rossi 156, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) 136, 6. Bradl 113, ...22. Abraham (ČR/ART) 5.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.