Loprais letos na Dakaru poprvé vyhrál, průběžně je čtvrtý

Rallye Dakar

22:36aktualizováno  22:59
Český závodník Aleš Loprais vybojoval na letošní Rallye Dakar v 10. etapě premiérové vítězství v kategorii kamionů. Se svou tatrou ve středu na trati z Iquique do Antofagasty v Chile vyhrál první polovinu měřeného úseku a vedení uhájil i po přejezdu v druhé části erzety. Druhého Rusa Andreje Kardinova na kamazu porazil o 37 sekund.

Tatra Aleše Lopraise. foto: ČTK

Lídr průběžného pořadí Gerard De Rooy s kamionem Iveco dojel třetí. Loprais se v neoficiálních výsledcích posunul na čtvrtou příčku.

V kategorii automobilů už nepokračuje Josef Macháček, kterého v úterní 9. etapě zastavila zadřená převodovka. Do bivaku ho sice dotáhla australsko-slovenská tatra, do středeční etapy už ale nenastoupil.

Ze hry venku je i Španěl Carlos Sainz. Jednapadesátiletý pilot, který Dakar v roce 2010 vyhrál, havaroval a musel být s blíže nespecifikovaným zraněním převezen do lékařského centra v cíli. O stavu jeho německého spolujezdce Tima Gottschalka není nic známo.

Etapu vyhrál Katařan Násil Attíja před obhájcem titulu Stéphanem Peterhanselem a lídrem průběžného pořadí Nanim Romou. Francouzský jedenáctinásobný vítěz Dakaru se díky druhému místu přiblížil španělskému kolegovi z týmu Mini na rozdíl 2:15 minuty.

Mezi motocykly si připsal čtvrté etapové vítězství v letošním ročníku Španěl Joan Barreda s hondou, vedení v průběžném pořadí s přehledem udržel jeho krajan Marc Coma, který dojel pátý.

Výsledky Rallye Dakar

• Automobily (631 km): 1. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) 4:23:35, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -3:50, 3. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) -13:45.
    Průběžné pořadí: 1. Roma, Périn 38:52:57, 2. Peterhansel, Cottret -2:15, 3. Attíja, Cruz -46:01.
  • Motocykly (631 km): 1. Barreda (Šp./Honda) 4:42:00, 2. Rodrigues (Portug./Honda) -8:00, 3. Després (Fr./Yamaha) -9:40, ...24. Pabiška (ČR/KTM) -48:30.
    Průběžné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 41:48:33, 2. Barreda -44:10, 3. Viladoms (Šp./KTM) -2:02:03, ...17. Pabiška -6:51:23.
  • Kamiony (631 km): 1. Loprais (ČR/Tatra) 5:10:55, 2. Karginov (Rus./Kamaz) -0:37, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -6:10.
    Průběžné pořadí: 1. De Rooy 41:54:50, 2. Karginov -7:55, 3. Nikolajev -1:29:28, 4. Loprais -2:03:15.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.