Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Loni se na trávě trápil. Letos Berdych první kolo Wimbledonu zvládnul

Roland Garros

20:01aktualizováno  22:18
LONDÝN - Tenista Tomáš Berdych se vrátil ve Wimbledonu na vítěznou vlnu. Po loňském vyřazení hned v prvním kole nyní úvodní zápas zvládl a jako sedmý nasazený porazil Slováka Martina Kližana 6:3 a dvakrát 6:4 za hodinu a 50 minut.

Český tenista Tomáš Berdych foto: Mafra - Michal Růžička

V dalších česko-slovenských soubojích uspěly dvě české hráčky. Barbora Záhlavová-Strýcová zdolala Magdalénu Rybárikovou 5:7, 6:0, 6:1 a zaznamenala první vítězství na okruhu WTA od dubnového návratu po půlročním trestu za doping. Klára Zakopalová přehrála Danielu Hantuchovou 6:4, 6:3 a přerušila sérii pěti porážek včetně nezdaru v prvním kole Roland Garros.

Do druhého kola grandslamu poprvé postoupila Karolína Plíšková, která porazila třináctou nasazenou Naďu Petrovovou z Ruska 6:3, 6:2. Naopak její dvojče a vítězka wimbledonské juniorky z roku 2010 Kristýna vypadla po prohře se Slovenkou Janou Čepelovou 4:6 a 1:6. Se soutěží se rozloučila i Andrea Hlaváčková, která podlehla Rusce Jeleně Vesninové 2:6 a 5:7, přestože ve druhé sadě vedla už 4:0.

K TÉMATU

Berdych vstoupil do turnaje dle svého přání jistě a za 29 minut vyhrál úvod set. "Tomáš Berdych!" skandovalo několik fanoušků v hledišti kurtu číslo jedna, druhého největšího v areálu. S 35. hráčem světa Kližanem, který v kariéře vyhrál v hlavní soutěži jen dva zápasy na trávě, se český tenista opíral o dobrý servis. V každém setu vzal soupeři jednou podání a bez problémů po využitém třetím mečbolu postoupil.

"Jsem spokojen, protože soupeř to nebyl jednoduchý. Je talentovaný a agresivní a jsem rád, že jsem to zvládl ve třech setech," řekl Berdych po utkání v televizním rozhovoru. Loni nezískal na londýnské trávě ani set, když prohrál v prvním kole Wimbledonu a také na olympiádě, která se zde hrála. "Teď jsem zpět a mám z toho dobrý pocit. Vždycky je to krásné v All England Clubu zvládnout úvod," řekl.

Příštím Berdychovým soupeřem bude ve čtvrtek Němec Daniel Brands, kterého v dosud jediném vzájemném utkání porazil právě ve Wimbledonu v roce 2010, kdy si na londýnské trávě zahrál nakonec finále. Zakopalovou čeká Němka Annika Becková, Karolína Plíšková narazí na Chorvatku Petru Martičovou a Záhlavová-Strýcová bude hrát s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou.

Karolína Plíšková v utkání se světovou třináctkou Petrovovou výborně podávala. "Konečně mám kolo na grandslamu, ale čekala jsem to těžší. Říkala jsem si, že los není nic moc, ale dopadlo to dobře a radost mám velkou," řekla 77. hráčka světa, která letos ovládla turnaj WTA v Kuala Lumpuru. "Radost je to ale trošku poloviční, protože ségra prohrála," podotkla.

Česká tenistka Kristýna Plíšková

Přitom Kristýna Plíšková začala zápas s Čepelovou dobře a vedla rychle 3:0. Ve zbytku utkání ale vyhrála už jen dvě hry ze čtrnácti, protože se hůře pohybovala a častěji chybovala. Nezopakovala tak postup do 2. kola z loňského roku. "Měla jsem dva brejky, to víc ani nemůžu mít. Pak jsem jeden game podcenila a začalo to být nejistý," komentovala obrat Plíšková, která se s Čepelovou kamarádí. "Konečný míč jsem většinou zahrála na špatnou stranu, nebo ho měla hrát rychleji a servis mi tolik nešel. Těch chyb tam bylo víc," řekla jednadvacetiletá česká hráčka.