Češi slaví bronz, přehráli domácí Finy 3:2

14:35aktualizováno  17:31
HELSINKY - Čeští hokejisté porazili v zápase o třetí místo na mistrovství světa v Helsinkách Finsko 3:2 a stejně jako před rokem získali bronzové medaile. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika získali třetí cenný kov za sebou. Dnešní duel se šampiony z loňského roku rozhodli už v první třetině, ve které vstřelili všechny své branky.

Česko slaví bronzové medaile (s talířem Petr Nedvěd) foto: Reuters

Český tým se v souboji "zklamaných" představil v notně pozměněné sestavě, bez zraněných útočníků Michálka a Erata. Složení formací ale upravili i Finové.

OHLASY ZDE:

Do první šance zápasu se dostal ve 2. minutě Kapanen, ale neuspěl stejně jako Frolík na druhé straně. Po příležitostech Niskanena a Plekance bylo jasné, že duel bude od úvodu vedený ofenzivně. Finové nedokázali využít první přesilovou, když Immonen trefil jen tyč Štěpánkovy branky.

5 43

Lepší produktivitu v početní výhodě předvedl český tým. Krajíčkovu střelu od modré usměrnil za Vehanenova záda Průcha, který dal premiérovou branku na turnaji.

V 17. minutě vyrovnal Pyörälä, jenž obešel Krajíčka a trefil se mezi Štěpánkovy betony. Češi bleskově odpověděli. O 29 sekund později překonal finského brankáře se štěstím Novotný a 53 sekund před koncem první třetiny sehráli vzorové přečíslení tři na dva, po kterém střílel Krejčí do prázdné branky.

Finové vědomi si dvougólového manka byli poté mírně aktivnější, ale vysoké tempo z první třetiny opadlo. Snížit mohl ve 28. minutě Koivu, v dobré pozici však dobře postaveného a jistě chytajícího Štěpánka nepřekonal.

Češi se do útoku příliš nehrnuli, ale ve 32. minutě zahrozili po přečíslení dva na jednoho. Krejčí tentokrát nezakončil tak jako ve 20. minutě. Na druhé straně dopadl podobně i Pihlström a na začátku třetí části Kapanen, Hietanen nebo později Kontiola s Pihlströmem.

Nakonec byl Hadamczikův výběr přece jen za pasivitu potrestaný, i když v oslabení. Nakládalova vyloučení využil Jokinen a v 50. minutě snížil na 2:3. Následně si Finové vytvořili velký tlak, i díky dalším dvěma českým vyloučením, vyrovnat se jim ale nepodařilo ani v závěrečné power play.

Finsko - Česko 2:3

Branky a nahrávky: 17. Pyörälä (Immonen, Järvinen), 50. J. Jokinen (Mäenpää, M. Koivu) - 13. Průcha (Krajíček, Hemský), 18. Novotný (Kašpar), 20. Krejčí (Hemský). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Šeljanin (Rus.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 12.879.

Finsko: Vehanen - Hietanen, Mäenpää, Kukkonen, Jaakola, Niskala, Salmela, Väänänen, Järvinen - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Joensuu, Kontiola, Pihlström - Kiiskinen, N. Kapanen, Komarov - Immonen, Pyörälä, Mikael Granlund.
Česká republika: Štěpánek - Nakládal, Němec, Čáslava, Krejčík, Krajíček, Mojžíš, Blaťák - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, Krejčí, Průcha - Vondrka, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Kašpar.