Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

LM: Favorité nezaváhali. Pudil rozhodl o postupu

22:56aktualizováno  23:46
PRAHA - Největší favorité si v úterním programu pohlídali postup do fotbalové Ligy mistrů. Slibně rozehranou bitvu dotáhli do základní skupiny hráči Bayernu Mnichov v Curychu i Dinama Záhřeb na půdě švédského Malmö, naopak zvrátit průběh souboje s Odense dokázal španělský Villarreal. Dramatický duel se odehrál v Nikósii, kde domácí APOEL postoupil přes Wislu Krakov díky Ailtonově brance z 87. minuty. V Genku se dokonce prodlužovalo, domácí postoupili přes Maccabi Haifa po penaltovém rozstřelu, který ukončil český reprezentant Daniel Pudil.

Bayern Mnichov. foto: Reuters

Na Kypru se postupové naděje neustále přelévaly. Domácí dokázali zvrátit lepší výchozí pozici polského klubu už za necelou hodinu, ale hosté snížili a dlouho drželi díky brance vstřelené na soupeřově hřišti postupové karty ve svých rukou. Tři minuty před koncem je ale přebil svým druhým gólem Ailton a APOEL vyhrál 3:1. V dresu Wisly Krakov se ani tentokrát neobjevil Tomáš Jirsák.

Bayern dokráčel k postupu nejsnadněji. Už v sedmé minutě v Curychu navýšil svůj dvoubrankový náskok z prvního duelu a pak už si cestu do základní fáze soutěže v klidu hlídal.

Villarreal sice za sebou nemá ještě žádný ligový zápas, ale proti Odense si už před přestávkou vypracoval sérii střeleckých pokusů a po pauze díky dvěma zásahům Rossiho v rozmezí 16 minut poslal dánské naděje do ztracena.

Hosté se před protivníkovu branku takřka nedostávali a definitivně jim šance sebralo vyloučení Kadriiho v 70. minutě.

Vzápětí sice neudržel nervy domácí Borja Valero a po oplácení musel také okamžitě do kabin, jenže nervózní závěr nahrával španělskému klubu, který nakonec vstřelil třetí gól.

Villareal.

Branku Malmö tradičně hájil Dušan Melichárek a proti Záhřebu dokázal udržet čisté konto při výhře 2:0, ovšem na postup to bylo po týden staré prohře 1:4 stejně málo. Jeho tým v závěru sice sahal po postupové naději, ale druhý gól vstřelili domácí až čtyři minuty před koncem a na rozhodující třetí zásah už bylo málo času.

Genk čekala těžká práce, protože první duel prohrál v Haifě 1:2, ale už v poločase byl stejný stav jako před týdnem na konci utkání a začínalo se nanovo. V základní sestavě Genku se objevil český reprezentant Pudil a také on prožil dramatický závěr v prodloužení, protože zápas skončil opačným výsledkem než před týdnem.

Hosté měli v nastavení více ze hry, jenže ve 108. přišli o vyloučeného Cohena a utkání dospělo do penaltového rozstřelu. Jeho hrdinou byl od první série maďarský gólman László Köteles, který chytil úvodní dvě penalty.

Zápas ukončil Pudil, jenž jistě proměnil pokutový kop na konečných 4:1 a odstartoval oslavy v Genku.

Odvetné zápasy 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:
APOEL Nikósie - Wisla Krakov 3:1 (1:0) Branky: 54. a 87. Ailton, 29. vlastní Pareiko - 71. Wilk. První zápas 0:1, postupuje Nikósie.

Genk - Maccabi Haifa 2:1 (2:1, 2:1), na pen. 4:1 Branky: 35. Vossen, 41. Buffen - 37. Golasa. ČK: 109. I. Cohen (Haifa). První zápas 1:2, postupuje Genk. Rozhodující penaltu proměnil Daniel Pudil.

Malmö - Dinamo Záhřeb 2:0 (0:0) Branky: 69. Wilton Figuerdo, 86. Jansson. ČK: 50. Vrsaljko (Záhřeb). První zápas 1:4, postupuje Záhřeb.

Nemistrovská část:
Villarreal - Odense 3:0 (0:0) Branky: 50. a 66. Rossi, 82. Marchena. ČK: 75. Borja Valero - 70. Kadrii. První zápas 0:1, postupuje Villarreal.

FC Curych - Bayern Mnichov 0:1 (0:1) Branka: 7. Goméz. První zápas 0:2, postupuje Bayern.