Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Pardubicím hrozí rychlý konec, Boleslav se doma dokázala Třinci vzepřít

19:46aktualizováno  21:04
PARDUBICE / MLADÁ BOLESLAV - Hokejisté Litvínova letí směrem k semifinále extraligy podobně jako Sparta. Po dvou domácích výhrách zvítězili i v Pardubicích a v sérii vedou 3:0 na zápasy. Naopak Boleslav se Třinci vzepřela, třetí utkání série vyhrála 5:2 a zaznamenala první čtvrtfinálové vítězství.

Útočník Litvínova Peter Janský střílí gól. V brance Litvínova je Karel Vejmelka. foto: ČTK

Litvínov vyhrál v součtu se základní částí podeváté za sebou a z toho počtvrté v řadě nad Pardubicemi. Ty nenašly na rozjetého soupeře recept ani na domácím ledě a po porážce 1:3 čelí hrozbě podobně rychlého vyřazení jako sousední Hradec Králové, který v pondělí vyřadila Sparta po čtyřech zápasech.

Naopak Mladá Boleslav dokázala v domácím čtvrtfinále zpomalit Třinec. Porazila ho 5:2 a slaví historicky první čtvrtfinálové vítězství v extralize. Sérii prodloužila minimálně do pátého zápasu, který se bude hrát v pátek ve Slezsku.

Dva góly Jánského a sen je po 15 letech blíž

Postup mezi nejlepší čtyři, na který čekají od roku 2000, může tradiční klub dovršit už ve středu, kdy se bude hrát od 18:00 opět v Pardubicích.

Pardubicím nepomohl ani návrat útočníka Cetkovského po otřesu mozku a osmnáctiletého Vejmelky do branky místo Kristana. Utkání patřilo od začátku Litvínovu, v jehož dresu se už ve třetí minutě prosadil střelou mezi betony Petružálek.

Defenziva domácích chybovala a Východočeši mohli být rádi, že Hübl při úniku přestřelil a Jánský v další šanci minul. V osmé minutě však už svou další možnost Jánský proměnil.

Pardubický útočník Petr Sýkora se raduje z gólu.
Útočník Litvínova Peter Jánský střílí gól. V pardubické brance je Karel...

Gólu, teprve druhého v sérii, se Pardubice dočkaly ve 25. minutě, kdy se dostal k puku před litvínovskou brankou Sýkora a ránou k levé tyči nedal Francouzovi šanci. Domácí se snažili tlačit za vyrovnáním a hosté hrozili z brejků.

Na konci druhé části se povedlo jeden z nich využít Jánskému, který při Gašparovičově vyloučení projel lehce za obranu a překonal Vejmelku blafákem do bekhendu mezi betony.

Pardubice se v závěrečné části marně snažily dostat do tlaku, protože Litvínov pozorně bránil a dovolil soupeři minimum šancí. Naději na zvrat nevykřesali domácí ani v 53. minutě při Kubátově vyloučení, kdy po Sýkorově ráně zasáhl Francouz betonem i proti dorážejícímu Zdráhalovi.

Litvínovská opora vykryla i Radilův pokus z úhlu. Hosté si v závěru náskok bez problémů pohlídali. Pardubice tak čelí podobně rychlému vyřazení jako sousední Hradec Králové se Spartou. Litvínov má v sérii čtyři mečboly.

Třinci se vrátili zranění, ale ani to nestačilo

Dvě branky domácích, kteří vítěze základní části po většinu zápasu přehrávali, vstřelil útočník Michal Bárta. Čtvrtfinále pokračuje ve středu na ledě extraligového nováčka.

Třinec oproti předešlým zápasům nasadil do hry obránce Kleslu a útočníky Polanského s Adamským. Ani trojice klíčových hráčů jim však nepomohla ke třetí výhře. Hned v úvodu se hosté dostali pod velký tlak. Brankář Hrubec byl od první minuty v permanenci, ale svůj tým podržel. Zlikvidoval i samostatný nájezd Hyky.

V 6. minutě však byl vyloučen Ružička a obránce Robar zajistil střelou od modré čáry vedení. Hosté pak byli výrazně nebezpečnější, nedařilo se jim však v koncovce, což dokumentoval i v přesilovce osamocený Plíhal. Boleslav nápor soupeře přestála a na začátku druhé třetiny opět převzala aktivitu. Klimenta ještě trefil tyč, ve 27. minutě však Bárta překonal Hrubce podruhé.

Zleva obránce Boleslavi Roman Čermák, útočník Třince Erik Hrňa a útočník Michal Bárta.

Útočníci Boleslavi (zleva) Lukáš Pabiška, Michal Bárta a David Výborný se radují z gólu.

V polovině zápasu se slezskému favoritovi podařilo snížit, individuální akcí se prosadil Cienciala. O tři minuty později bylo dokonce vyrovnáno, když na konci vzorové spolupráce první formace stál Hrňa a Růžička byl bez šance zasáhnout.

Domácí však ztráta vedení nepoložila a podařilo se jim přidat třetí gól, když Hrabalovo vyloučení potrestal pohotově dorážející Bárta. Domácí pak navýšili náskok při trestném střílení - Roth fauloval Látala v šanci a útočník poté penaltu bezpečně proměnil. Látal tak gólově oslavil 27. narozeniny.

Třinec se snažil duel zdramatizovat, rozhodli se riskovat bez brankáře. Klimenta však rychle upravil do prázdné branky na konečných 5:2.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

• HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Verva Litvínov 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
    Branky a nahrávky: 24. P. Sýkora (Cetkovský) - 3. Petružálek (R. Hanzl, Kubát), 8. Jánský (Hübl, T. Pavelka), 36. Jánský (Kubát, Francouz). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. Diváci: 8365. Stav série: 0:3.
  • BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
    Branky a nahrávky: 7. Robar (Mikulík, Klimenta), 27. Bárta (Robar, Ovčačík), 38. Bárta (L. Pabiška, Pacovský), 52. M. Látal z trest. střílení, 57. Klimenta (Broš, Kočí) - 32. Cienciala (Matuš, Rákos), 35. Hrňa (Klepiš, Ružička). Rozhodčí: Šindler, Hejduk - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4200 (vyprodáno). Stav série: 1:2.