Limberský: Takový rok můžeme zopakovat. Ale musíme si posunout tyče

13:48
PLZEŇ - Zbývaly poslední minuty, fanoušci na tribunách vstávali a vytrvale tleskali. A když bylo po všem, vyprskl do černé tmy nad stadionem zářivý ohňostroj. Fotbalová Plzeň se pro tuhle sezonu loučila s evropskými poháry. "Takhle je to důstojné. Jsme hrdí," říkal David Limberský, zaskakující kapitán, po vítězství nad Lyonem 2:1.

David Limberský. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Jaký byl tedy další plzeňský rok v pohárech?
Stručně řečeno úžasný, báječný. Podle mě prostě fantastický.

A když to rozvinete?
Dokázali jsme strašně moc. Vyhráli jsme všech šest zápasů v předkole Ligy mistrů, postoupili jsme z velmi těžké skupiny do Evropské ligy přes CSKA Moskva gólem z devadesáté minuty, vyřadili jsme silný Doněck s daleko lepšími hráči.

ČTĚTE VÍCE K ZÁPASU PLZEŇ - LYON

Mohli jste přejít i přes Lyon?
Dopadnout první zápas jinak, věřím, že bychom postoupili. Nakonec jsme těch šancí měli tolik, že i přes výsledek prvního zápasu jsme na postup měli.

Co jste proti úvodnímu utkání změnili?
Dobře jsme soupeře dostupovali, byli jsme v pohybu a hráli jsme rychle dopředu. Všichni odvedli nadstandardní výkon. Jen škoda toho zakončení, jinak bych řekl ideální zápas.

Šancí jste měli spoustu, k tomu dokonce penaltu.
Já už na ně ani moc nevěřím, pro nás je snad lepší kopat trestňák z dvaceti metrů. Dlouhodobě se nám nedaří a ani teď jsem nějak extra nedoufal.

David Limberský při utkání s CSKA Moskva

Vážně?
Trošku jsem se usmíval, že bychom mohli zápas dovést do prodloužení, ale spíš jsem si hleděl, aby až se míč odrazí, Lyon nešel do brejku. I Pavlovi Horváthovi jsem po Slovácku říkal, že jsem moc nevěřil. Je to i díl smůly.

Co s tím?
Musíme říct údržbářovi, aby tu tyčku posunul. Ne vážně, bude to musel vzít někdo na sebe.

Třeba i vy?
Já mám pořád od předchozího trenéra Vrby pětiletý zákaz.

Jak jste prožíval druhý poločas, kdy jste dali dva rychlé góly? Vnímal jste, jak ubývají minuty?
Na to nebyl čas. Hráli jsme vabank, všechno hrnuli dopředu. Ale měl jsem z toho dobrý pocit, že hrajeme dobře. Trefili jsme břevno, tyč, měli jsme další šance.

Myslíte, že Lyon odvetu podcenil?
Trenér hráčům určitě domlouval, aby nic nevypustili. Ale když máte tak komfortní náskok, určitě vás to ovlivní. Škoda, že jsme je víc nepřekvapili.

Jaké je vůbec takové vítězství? Porazili jste silného soupeře, ale ...
... ale pocity jsou smíšené. Prohráli jsme si to v Lyonu.

Fanoušci Plzně poděkovali při domácí odvětě s Lyonem svým fotbalistům za pohárovou jízdu

Pomůže vítězství, abyste se po nepovedených zápasech zase chytili?
Pět let tady válcujeme soupeře a nikdo po nás nemůže chtít, abychom si nevybrali dva nebo tři slabší zápasy. Prostě nejsme Bayern, pořád zůstáváme provinčním klubem.

Jste po těch všech zápasech unavený?
Bylo jich strašně moc a ubíraly nám síly. Ale jsme strašně rádi, že poháry můžeme hrát. A jsme hrdí, že už tři roky po sobě v Evropě takhle válčíme.