Liga mistrů: Van Persie poslal United do čtvrtfinále, slaví i Dortmund

23:00aktualizováno  23:17
Trenérovi Davidu Moyesovi se splnilo přání, fotbalisté Manchesteru United zažili pod jeho vedením první velký večer. Trápící se tým předvedl v osmifinále Ligy mistrů obrat, po prohře 0:2 v Řecku porazil doma Olympiakos Pireus 3:0 díky hattricku útočníka Robina van Persieho.

Radující se fotbalisté United. foto: ČTK/AP

Do čtvrtfinále postupuje také Dortmund, který porazil Petrohrad na jeho hřišti 4:2, takže mu nyní stačila i porážka 1:2.

Osmička nejlepších týmů Evropy je tedy kompletní. Obsahuje celky jen z těch nejprestižnějších lig: tři ze španělské (Atlético a Real Madrid plus Barcelona), dva z anglické (Chelsea a Manchester United), dva z německé (Bayern Mnichov a Dortmund) a jeden z francouzské (Paris St. Germain).

Los čtvrtfinálových dvojic proběhne v pátek v Nyonu.

Manchester United - Olympiakos Pireus 3:0 (2:0)

Moyes má sice kvůli mizerným výsledkům při své první sezoně na lavičce Manchesteru nůž na krku a jeho svěřenci tvrdili, že v odvetě proti Olympiakosu budou chtít všechny nezdary napravit, přesto jen málokdo věřil, že United dokážou smazat dvoubrankové manko.

Vždyť v posledních dvou ročnících neuhráli ani jednou výsledek, který teď potřebovali. Ale stalo se!

Nebyl to žádný ohromující výkon, vyložené zmrtvýchvstání, ale byl rozhodně mnohem lepší než ten v nedělním ligovém šlágru s Liverpoolem (0:3). Zatímco Olympiakos oproti prvnímu duelu polevil, hráči Manchesteru bojovali, což u nich v posledních měsících nebylo vůbec samozřejmostí.

Hodně se činil útočník Wayne Rooney, jenž v 18. minutě zahrozil jako první. Jeho hlavička však skončila na tyči. O sedm minut později už ale fanoušci na Old Trafford jásali, obránce Holebas v pokutovém území srazil Van Persieho a sám faulovaný penaltu proměnil.

Pět minut před koncem prvního poločasu se dvěma zákroky v rychlém sledu blýskl domácí gólman De Gea a následně slavil gól do šatny, kterým jeho tým srovnal stav osmifinále. Rooney přihrál z pravé strany Van Persiemu a ten prostřelil brankáře Roberta ránou po zemi.

Hattrick zkompletoval levonohý Nizozemec v 51. minutě krásnou střelou z přímého kopu. 3:0 pro Manchester! Hlediště, v němž nechyběl ani Moyesův slavný předchůdce Alex Ferguson, burácelo nadšením. V závěru fanoušci tleskali Van Persiemu ještě jednou, když kvůli zranění opouštěl hřiště na nosítkách.

Ve zbytku utkání se United více stáhli a dovolili Olympiakosu, aby si vytvořil tlak. Postupový výsledek však nakonec zvládli ubránit.

Z 0:2 otočil Manchester výsledek v Evropě naposledy před třiceti lety v Poháru vítězů pohárů, kdy zdolal Barcelonu také 3:0. Čtvrtfinále Ligy mistrů si zahraje po třech letech.

Branky: 25. z pen., 45.+1 a 51. Van Persie. Rozhodčí: Kuipers - Boonman, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Carrick, Evra, Ferdinand - Manolas, Domínguez, Salino, Marcano. Diváci: 74.000. První zápas: 0:2, postoupil Manchester.

Manchester: De Gea - Rafael, Jones, Ferdinand, Evra - Carrick, Giggs - Valencia (77. Young), Rooney, Welbeck (82. Fletcher) - Van Persie (90. Fellaini). Trenér: Moyes.

Olympiakos: Roberto - Salino (74. Machado), Manolas, Marcano, Holebas - N'Dinga, Maniatis - Pérez (57. Valdez), Domínguez, Fuster (82. Fuster) - Campbell. Trenér: Míchel.

Borussia Dortmund - Zenit Petrohrad 1:2 (1:1)

Ruský tým prožívá krizi stejně jako Manchester. A stejně jako on v odvetě uspěl, už ale ne v celkovém boji o postup.

V prvním poločase Dortmund ještě dokázal srovnat krok, po přestávce už se trefili jen hosté. Do vedení se dostali po čtvrthodině, když Hulk nedal pumelicí z dvaceti metrů brankáři Weidenfellerovi žádnou šanci.

Borussia dala svůj jediný gól utkání sedm minut před koncem první půle. Na Schmelzerův centr si naskočil kapitán Sebastian Kehl a zblízka hlavičkoval do sítě.

Fotbalisté Zenitu, které vede po odvolání kouče Spalettiho a před příchodem Villas-Boase dočasně Sergej Semak, rozhodli o svém čestném vítězství v 73. minutě. Criscito předložil Josému Rondónovi ideální přihrávku do šestnáctky a ten skóroval pohotovou hlavičkou.

Petrohrad vyhrál z posledních dvanácti zápasů teprve podruhé, Dortmund poprvé nestačil na mužstvo z Ruska.

Branky: 38. Kehl - 16. Hulk, 73. Rondón. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Cabanero Martínez, Díaz Pérez (všichni Šp.). ŽK: Lewandowski, Kehl, Jojič - Lombaerts. Diváci: 65.629. První zápas: 4:2, postoupil Dortmund.

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Papastathopulos, Hummels, Schmelzer (77. Durm) - Sahin, Kehl - Aubameyang (90. Hofmann), Mchitarjan (69. Jojič), Grosskreutz - Lewandowski. Trenér: Klopp.

Petrohrad: Malafejev - Aňukov, Hubočan, Lombaerts (46. Neto), Criscito - Witsel, Fajzulin (84. Smolnikov) - Hulk, Šatov, Danny - Keržakov (63. Rondón). Trenér: Semak.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...