Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

PSG vyřadilo v úchvatné bitvě Chelsea, Bayern zdemoloval Šachtar

23:02aktualizováno  23:49
Většinu zápasu hráli jen v deseti bez své největší hvězdy, prohrávali. Přesto fotbalisté Paris St. Germain vybojovali na stadionu Chelsea postup do čtvrtfinále Ligy mistrů. Po domácí remíze 1:1 si vezou z Londýna výsledek 2:2, který vydřeli v prodloužení. To Bayern Mnichov využil vyloučení protihráče dokonale a Šachtar Doněck rozprášil 7:0.

Thiago Silva oslavuje vstřelenou branku do sítě Chelsea. foto: Reuters

Tolik vzrušení a zvratů José Mourinho vidět nechtěl. Kouč Chelsea měl očividně v plánu dokráčet k postupu přes Paříž defenzivní cestou. Jenže na Stamford Bridge se událo velké drama.

Pro Chelsea se přitom osmifinálová odveta vyvíjela slibně. V jinak nudném prvním poločase jí rozhodčí Kuipers nesmírně pomohl, když ve 31. minutě nepochopitelně vyloučil útočníka Zlatana Ibrahimovice za faul, který se jindy trestá kartou žlutou.

Pařížané proti rozhodnutí sudího vehementně protestovali, ale v závěru poločasu mu mohli pro změnu děkovat, protože Cavanimu odpustil penaltový zákrok na Costu.

V 58. minutě se mohl Cavani blýsknout gólem. Ve vápně obešel brankáře Courtoise, který dostal přednost před Petrem Čechem, a stačilo mu už jen uklidit míč ze strany mezi tři tyče. Jenže trefil jednu z nich.

Diego Costa (vlevo) se snaží důrazně domluvit Thiagu Mottovi z PSG.
Fanoušci PSG na Stamford Bridge.

A tak padl gól na druhé straně. Devět minut před koncem využil stoper Gary Cahill nepovedené střely spoluhráče Costy a napálil míč do sítě. 1:0 pro Chelsea! Ale ne na dlouho...

O pět minut později se klubu, který po minulé sezoně dál nestál o jeho služby, pomstil důraznou hlavičkou po rohovém kopu stoper David Luiz.

Následovalo tedy prodloužení, v němž se ujala vedení opět Chelsea. Luizův parťák ze středu obrany Thiago Silva plácl do centru rukou a následnou penaltu proměnil v 96. minutě s přehledem Eden Hazard.

A když Courtois po rohu ve 113. minutě fantasticky vyrazil Silvovu hlavičku, zdálo se, že šťastnějším týmem bude nakonec přece jen Chelsea. Jenže Londýňané se nepoučili, hned při dalším rohu znovu dovolili hlavičkovat Silvovi a tentokrát se jim to vymstilo: brazilský kapitán poslal míč přímo pod břevno.

Paříž tak vrátila Chelsea vyřazení z loňského čtvrtfinále.

Bayern doma proti Šachtaru dominoval

V prvním duelu mezi Šachtarem a Bayernem bylo k vidění jen devět střel a žádný gól.

Odveta v Mnichově? To už byl docela jiný příběh... Sedm gólů, šest různých střelců!

K suverénnímu postupu však týmu Pepa Guardioly výrazně pomohlo v Lize mistrů rekordně brzké vyloučení stoper Olexandra Kučera, jenž viděl červenou kartu už po dvou minutách a 33 sekundách. A naprosto zaslouženě - ukrajinský obránce v šestnáctce zezadu skopl Götzeho.

Alaba (vlevo) oslavuje s Boatengem vstřelenou branku.

Nařízenou penaltu proměnil útočník Thomas Müller, který přidal svůj druhý zásah v 52. minutě. To zvyšoval na 4:0. Do poločasu se trefil už jen obránce Jerome Boateng, gólová lavina se přivalila po přestávce.

Nohama skórovali Franck Ribéry, Müller, Robert Lewandowski a Mario Götze, hlavou Holger Badstuber, jenž dal za Bayern první soutěžní gól od prosince 2009.

O tom, jak zápas probíhal, vypovídá fakt, že domácí brankář Neuer musel podnikat vycházky do středového kruhu, aby se tolik nenudil.

Mnichovský celek slaví čtvrtý postup do čtvrtfinále v řadě. Hrát ho bude už počtrnácté, čímž předčil Barcelonu, Real Madrid a Manchester United.

Odvety osmifinále fotbalové Ligy mistrů

Chelsea FC - Paris St. Germain 2:2p (1:1, 0:0)

Branky: 81. Cahill, 96. Hazard z pen. - 86. David Luiz, 114. Thiago Silva. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ČK: 32. Ibrahimovic (PSG). Diváci: 37.692. První zápas: 1:1, postoupil Paris SG.

Bayern Mnichov - Šachtar Doněck 7:0 (2:0)

Branky: 4. z pen. a 52. Müller, 34. Boateng, 49. Ribéry, 63. Badstuber, 75. Lewandowski, 87. Götze. Rozhodčí: Collum (Skot.) - MacGraith (Ir.), Chambers (Skot.). ČK: 3. Kučer (Šachtar). Diváci: 70.000. První zápas: 0:0, postoupil Bayern.