Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Liga mistrů: Bayern vyhrál na Arsenalu, Atlético v Miláně

22:53
Fotbalisté Bayernu Mnichov vyhráli úvodní osmifinále Ligy mistrů na hřišti Arsenalu 2:0 a nakročili mezi nejlepší osmičku soutěže. Londýňané, za které na závěrečnou čtvrthodinu nastoupil reprezentační kapitán Tomáš Rosický, proti obhájci trofeje odehráli druhý poločas v oslabení bez vyloučeného brankáře Wojciecha Szczesného. Venku dnes uspělo také Atlético Madrid, které si ze stadionu AC Milán veze vítězství 1:0.

Thomas Müller z Bayernu slaví svůj gól do sítě Arsenalu foto: Reuters

Na hrotu útoku Arsenalu místo Girouda od začátku překvapivě nastoupil méně zkušený Sanogo. Právě jeho nebezpečnou střelu musel v úvodu zlikvidovat Neuer. Brankář Bayernu ještě víc zazářil v deváté minutě, když zneškodnil nepovedenou penaltu reprezentačnímu spoluhráči Özilovi.

Mnichovské mužstvo se vzpamatovalo z počáteční domácí aktivity a v závěru první půle také zahrozilo. Pronikajícího Robbena srazil v šestnáctce Szczesny, rozhodčí Rizzoli udělil polskému gólmanovi červenou kartu a nařídil druhý pokutový kop. Ani Alaba však nedokázal z této standardní situace skórovat. A stejný hráč pět minut před pauzou trefil pouze tyčku branky náhradníka Fabianského.

Bayern zahájil druhý poločas náporem a v 54. minutě poprvé gólově využil početní výhodu. Povedenou týmovou kombinaci zakončil technickou střelou záložník Kroos. Pro Mnichovany to byla jubilejní 100. soutěžní zásah v této sezoně. Svěřenci Pepa Guardioly kontrolovali hru a "Kanonýry" prakticky nepouštěli za vlastní polovinu. Druhou branku přidal dvě minuty před koncem hlavou střídající Müller. Další Kroosův pokus pak zastavila tyč.

Arsenal doma ukončil sérii 13 soutěžních zápasů bez porážky a počtvrté za sebou podlehl německému soupeři. Bayern si stejně jako v loňském osmifinále LM veze ze stadionu Emirates dvoubrankový náskok do domácí odvety.

Atlético zvládlo roli favorita

Milán začal na San Siru mnohem lépe než favorizované Atlético, které v úvodní dvacetiminutovce dvakrát zachránila branková konstrukce. Nejprve Kaká napálil břevno a o chvíli později hlavičku Poliho vytáhl hostující brankář Courtois na tyč.

Domácí ani po změně stran neproměnili další šance, což je v závěru mrzelo. Sedm minut před koncem totiž rozhodl duel nejlepší střelec Atlética Diego Costa hlavou po rohovém kopu. Milánskému kouči Clarenci Seedorfovi tak nevyšla trenérská premiéra v soutěži, kterou jako jediný hráč v historii vyhrál se třemi různými kluby.

Úvodní zápasy osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Arsenal Londýn - Bayern Mnichov 0:2 (0:0)

Branky: 54. Kroos, 88. Müller. Rozhodčí: Rizzoli - Stefani, Faverani (všichni It.). ČK: 37. Szczesny (Arsenal). ŽK: Sanogo, Rosický - Boateng, Mandžukič. Diváci: 58.000.

AC Milán - Atlético Madrid 0:1 (0:0)

Branka: 83. Diego Costa. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Trigo (všichni Portug.). ŽK: Abate, Bonera, Rami - Insua, Suárez, Diego Costa, López. Diváci: 65.890.