Lichtenštejnsko bylo blízko senzace. Skotové zápas otočili v nastavení

0:05
PRAHA - Fotbalisté Skotska byli blízko k tomu, aby si v kvalifikaci mistrovství Evropy 2012 utrhli pořádnou ostudu. Jeden z hlavních soupeřů české reprezentace v boji o postup porazil outsidera skupiny Lichtenštejnsko 2:1 až gólem McManuse z páté minuty nastaveného času.

Fotbalové Skotsko (Stephen McManus, vlevo) foto: Reuters

Nepřehlédněte

Lichtenštejnsko, kterému patří až 141. místo v žebříčku FIFA a za poslední tři roky získalo v soutěžních zápasech jen pět bodů, dokonce vedlo. Hned po nástupu do druhé půle se totiž prosadil nejlepší střelec týmu Frick. Pak sice srovnal Miller, ale hosté dlouho drželi cennou remízu. Až úplně poslední akce zápasu přinesla pro Skotsko vytoužený gól a odvrácení blamáže.

To slovenští fotbalisté si v kvalifikaci připsali cenný skalp. Po páteční domácí výhře 1:0 nad Makedonií dnes stejným výsledkem triumfovali i na půdě favorita skupiny B Ruska. O jediný gól se v 27. minutě postaral Miroslav Stoch.

O vítězství Slovenska nad Ruskem

Švédsku nevadilo, že hrálo téměř hodinu bez vyloučeného kapitána Mellberga, přesto deklasovalo San Marino 6:0. Tři branky vstřelilo i v oslabení. Dvakrát se prosadil kanonýr Ibrahimovic.

Střelecky se dařilo i Ibrahimovicovu předchůdci v AC Milán Huntelaarovi, který dvěma góly zajistil výhru Nizozemska 2:1 nad Finskem. Čerstvá posila německého Schalke tak v dosavadních dvou vystoupeních v kvalifikaci dala již pět branek a vede tabulku střelců.

Přes současné osobní problémy a krizi manželství se dokázal přenést útočník Wayne Rooney a svým gólem pomohl Anglii zvítězit ve Švýcarsku 3:1. Kanonýr Manchesteru United otevřel skóre již v 10. minutě, Angličané však o své výhře rozhodli až po změně stran ve chvíli, kdy domácí dohrávali bez vyloučeného Lichtsteinera. Za Švýcarsko snížil již v oslabení na 1:2 teprve osmnáctiletý záložník Shaqiri, pro kterého to byl premiérový gól v národním dresu.

Francouzští fotbalisté alespoň na chvíli dali zapomenout na současnou krizi a v jednom z klíčových utkání skupiny D vyhráli v Bosně 2:0. Zasloužili se o to útočník Benzema, který se na poslední chvíli vykřesal z problémů s kotníkem, a Malouda, jenž potvrdil střeleckou formu z Chelsea.

Výsledky kvalifikace (7. 9. 2010)

Skupina I:
Glasgow: Skotsko - Lichtenštejnsko 2:1 (0:0)
Branky: 62. Miller, 90.+4 McManus - 46. Frick

Skupina A:
Salcburk: Rakousko - Kazachstán 2:0 (0:0)
Branky: 90.+1 Linz, 90.+2 Hoffer. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.).

Istanbul: Turecko - Belgie 3:2 (0:1)
Branky: 48. Hamit Altintop, 66. Sentürk, 78. Arda - 28. a 69. Van Buyten.

Kolín nad Rýnem: Německo - Ázerbájdžán 6:1 (3:0)
Branky: 45.+2 a 90. Klose, 28. Westermann, 45.+1 Podolski, 53. vlastní Sadigov, 86. Badstuber - 57. Melikov.

Skupina B:
Skopje: Makedonie - Arménie 2:2 (1:1)
Branky: 42. Gjurovski, 90.+2 Naumovski - 41. Movsisjan, 90. Manučarjan.

Moskva: Rusko - Slovensko 0:1 (0:1)
Branka: 27. Stoch.

Dublin: Irsko - Andorra 3:1 (2:1)
Branky: 15. Kilbane, 41. Doyle, 55. Keane - 45. Alejo.

Skupina C:
Bělehrad: Srbsko - Slovinsko 1:1 (0:0)
Branky: 86. Žigič - 63. Novakovič.

Florencie: Itálie - Faerské ostrovy 5:0 (3:0)
Branky: 12. Gilardino, 21. De Rossi, 27. Cassano, 81. Quagliarella, 90. Pirlo.

Skupina D:
Tirana: Albánie - Lucembursko 1:0 (1:0)
Branka: 37. Salihi.

Minsk: Bělorusko - Rumunsko 0:0

Sarajevo: Bosna a Hercegovina - Francie 0:2 (0:0)
Branky: 72. Benzema, 78. Malouda. Rozhodčí: Brych (Něm.).

Skupina E: Budapešť: Maďarsko - Moldavsko 2:1 (0:0)
Branky: 50. Rudolf, 66. Koman - 79. Suvorov.

Malmö: Švédsko - San Marino 6:0 (3:0)
Branky: 7. a 77. Ibrahimovic, 12. vlastní D. Simoncini, 26. Wernbloom, 51. Granqvist, 90.+3 Berg.

Rotterdam: Nizozemsko - Finsko 2:1 (2:1)
Branky: 7. a 16. z pen. Huntelaar - 18. Forssell.